بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بزودی دوره جدید در روی سایت چگونه در سئو شکست بخوریم !

چرا لینک نوفالو با ارزش است ؟

مقالات سئو

چرا در بحث سئو ، داشتن لینک‌هایی از نوع نوفالو بسیار ارزشمند است و ملزم به ایجاد آنها هستیم ؟ هر چیزی که درمورد لینک‎های nofollow باید بدانید را در این صفحه گردآوری کرده‌ایم ! همراه ما باشید .

2 1,515
چرا لینک نوفالو با ارزش است ؟

سلام دوستان سئوکار و همچنین علاقمند به سئو که همراه سایت سئو نود هستید . در این بخش با یک مقاله بسیار جذاب در خدمت شما خواهیم بود تا پرده از یک سوال مهم برداریم ؛ ” چرا لینک نوفالو با ارزش است ؟ ” . این عنوان مقاله‌ای است که امروز قصد داریم تا به شکل کامل آن‌ را بررسی کنیم .

اگر با موضوع سئو آشنایی دارید حتما به اهمیت موضوع لینکسازی در داخل و خارج از سایت نیز اشراف دارید که چرا باید از لینک‌ها در جهت رشد سایر صفحات سایت و همچنین پیاده کردن استراتژی درست استفاده کرد . موضوع مهمی که در مورد لینکسازی وجود دارد اینجاست که قبل از هرچیزی ، همانطور که ابتدا باید از موضوع سئو داخلی و On Page برای سئو شروع کرد ، در بحث لینک‌سازی نیز باتوجه به اینکه دو حالت لینکسازی داخل و لینکسازی خارجی را داریم ، ابتدا باید یک استراتژی درست برای لینکسازی داخل سایت پیاده کنیم تا صفحات اصلی و هدف را برای رتبه گرفتن مشخص کنیم و با یک مسیردهی منظم برای خزنده‌های موتورهای جستجو ، چینش مناسب و سیگنال سازی درست انجام دهیم .

درکل برای داشتن یک سئو خوب ، ابتدا باید از داخل سامان‌دهی را شروع کرده و سپس به سمت خارج سایت و ایجاد ارتباطات حرکت کنیم

تمامی لینک‌هایی که در داخل یا خارج سایت وجود دارند ، توسط تگی در زبان html بنام ” a ” ایجاد می‌شوند تا بتوانیم ایجاد ارتباط در بین صفحات مختلف یک سایت و همچنین یک سایت با سایر سایت‌ها را ایجاد کنیم . اما این لینک‌ها می‌توانند یک ارزش پنهان را نیز به همراه خود منتقل کنند که فالو یا نوفالو بودن لینک ، آن را مشخص خواهد کرد .

برای کسانی که با معنی کلمه لینک فالو و نوفالو آشنا نیستند باید گفت لینک‌هایی که در سایت‌ها قرار می‌گیرند و یک تگ a از زبان نشانه گذاری html هستند ، از لحاظ ویژگی در بخش اعتبار لینک ، به دو‌دسته فالو ( Follow ) و نوفالو ( Nofollow ) تقسیم‌بندی می‌شوند . درحالت کلی بک‌لینک‌هایی که ( بکلینک را در ادامه توضیح خواهیم داد ) ویژگی فالو دارند از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار هستند ( در موضوع سئو و بهینه سازی ) و لینک‌هایی که ویژگی نوفالو دارند ، اعتبار بسیار کمتری را شامل می‌شوند .

این تعریف برای تشریح حالت کلی وجه تمایز لینک‌های فالو از لینک نوفالو است . اما همین موضوع بسیار ساده در حال حاضر ابهامات بسیاری را به وجود آورده است از جمله اینکه ذهنیت برا این قرار گرفته است که اگر ما برای سئو و بهینه سازی سایت خود تلاش می‌کنیم ، پس برای کسب اعتبار بیشتر باید لینک‌های بسیار بیشتری از خارج سایت به سایت خودمان داشته باشیم که همه آنها نیز از نوع لینک‌های فالو باشند چراکه در استراتژی سئو اینگونه گفته شده است که لینکسازی از خارج سایت برای شما ، مسبب رشد است . اما این موضوع به چه میزان درست است و چه اندازه در کسب موفقیت برای سایت ما تاثیر دارد ؟

تفاوت لینک فالو و لینک نوفالو

اول از هرچیزی باید بدانیم که یک لینک چه زمانی فالو می‌شود و چه زمانی نوفالو ! در حالت کلی اگر صفت rel به تگ a اضافه شود ، می‌توان داخل آن مقدار follow یا nofollow را نوشت که مسبب ایجاد لینک فالو یا نوفالو می‌شود دقیقا همانند مثال زیر :

<a href="#"> My DoFollow Link </a>
<a href="#" rel="nofollow"> My Nofollow Link </a>

البته باید دقت داشته باشید که برای حالت follow ، نیازی به نوشتن حالت follow نیست و اگر یک لینک به شکل زیر تعریف شود یعنی فالو است !

<a href="#"> My DoFollow Link </a>

به لینک‌هایی که در سایت‌هایی خارج از سایت خودمان قرار داشته و آدرس آنها به صفحاتی در داخل سایت ما مربوط است ، بکلینک ( Backlink ) گفته می‌شود .

بعد از مطالعه کردن این مقاله ، از این صفحه نیز بازدید کنید : بک لینک چیست ؟

که در موضوع سئو خارجی یا همان Off Page در سئو مورد بحث است و می‌توانند درصورت ساخته شدن بصورت اصولی ، مسبب رشد سایت شوند . لینک‌های خارجی تاثیر مستقیم در سئو و بهینه سازی وب سایت دارند که البته این اثرگذاری ممکن است مثبت یا منفی باشد . تاثیر مثبت درصورتی است که لینک‌هایی که به وب سایت شما مسیردهی شده است ، باکیفیت باشند و تاثیر منفی زمانی اتفاق خواهد افتاد که این لینک‌های خارجی بی‌کیفیت بوده ، در ایجاد آنها زیاده روی شده و یا در مدتی کوتاه ، حجم بزرگی از آنها ساخته شده باشد .

دقت داشته باشد که در برای لینکسازی در داخل سایت خودمان ، لزومی به استفاده از لینک های نوفالو نیست ، مگر تحت شرایطی خاص ! لذا 99% لینک‌های داخل سایت شما ، لینک‌های فالو هستند .

پس با توجه به توصیفات ، زمانی که صاحبان وب سایت قصد دارند تا مسبب رشد سایت شوند ، اقدام به لینک گرفتن از خارج سایت می‌نمایند . گرچه پروسه ایجاد بکلینک ، کاری است که باید به شکل طبیعی و البته در زمان مناسبی پس از شروع سئو کردن سایت انجام شود اما در حال حاضر این کار تماما به شکل دیگری درحال انجام است که چاره‌ای جز این نیست ( سئو خاکستری ) ، پس این موضوع پیش خواهد آمد که چه لینک‌هایی باید ایجاد کنیم و روش درست این کار چگونه است ؟

ارزش لینک فالو ( Dofollow Link Types ) چقدر است ؟

از آنجا که گفته شد ارزش و اعتبار لینک‌های فالو بیشتر هستند ( البته اگر از دامنه و سایت‌هایی با اعتبار مناسب گرفته شوند به ما نیز اعتبار خواهند داد ) ، این ذهنیت پیش خواهد آمد که لینک‌سازی برای سایت باید بصورت با‌ارزش صورت گیرد پس از این جهت ، لینک‌های خارجی یا همان بکلینک‌ها باید همگی با حالت فالو ( Follow ) دریافت شوند .

همانگونه که گفته شد لینک‌سازی یک پروسه طبیعی است و باید به شکل طبیعی توسط مخاطبین و کاربران سایت انجام شود اما بازهم لازم است توسط مدیر سایت کنترل شوند تا در صورت ایجاد هرگونه لینک مخرب توسط سایر رقبا ازجهت ایجاد تنزل در رتبه‌های سایت شما ، این لینک‌ها توسط مدیر یا سئوکار سایت بررسی شده و اثر منفی آنها خنثی شود . اما به این دلیل که در اکثر سایت‌ها لینک‌سازی توسط مدیر و سئو کاران سایت به شکل دستی و غیرطبیعی ( سئو خاکستری ) صورت می‌گیرد به همین دلیل لینک سازی از حالت طبیعی خود خارج می شود .

ساختار یک لینک نوفالو - nofollow

اگر لینکسازی خارج سایت توسط سئوکار باتجربه صورت گیرد در اکثر موارد جای نگرانی نیست . اما اگر شما در زمینه لینکسازی خارجی تازه‌کار هستید لازم است بدانید تا در انجام این پروسه نباید افراط کرده و از همان ابتدای شروع به کار وب سایت به دنبال آن بود . بحث افراط نیز از دو جهت که اولا نباید تعداد لینک‌ها زیاد باشد ، به این دلیل که تعدد لینک‌ها مهم نیست بلکه کیفیت لینک‌ها و اخذ لینک از دامنه با اعتبار مناسب مهم است که به خود ما نیز اعتبار خواهد بخشید و دوم عدم افراط در گرفتن تمامی لینک ها به شکل فالو به سمت سایت .

حتما لینک نوفالو بگیرید

اکنون بعد از بررسی مقدمات لازم ( که البته کمی طولانی شد ) به موضع اصلی در این محتوا می‌رسیم . همانگونه که گفته شد ایجاد تمامی لینک‌های خارجی سایت به شکل فالو در بلند مدت مخرب است و باعث آسیب به ماهیت سئو سایت خواهد شد اما دلیل آن چیست ؟

همانگونه که گفته شد لینکسازی یک پروسه طبیعی است و اگر توسط سایر کاربران سایت ، مطالب و محتوای ما در سایت و یا شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شود برای ما بکلینک محسوب می‌شود . پس کاربران ممکن است لینک محتوای خاصی از سایت‌ما را درهر جایی منتشر کنند ، پس این لینک‌ها نیز می‌توانند فالو یا نوفالو باشند ؛ لذا از این جهت لینک‌سازی ما حالت بسیار طبیعی دارد .

اما زمانی که خود ما بکلینک ایجاد کنیم اگر تمامی لینک‌ها به شکل فالو بوده و لینک نوفالو در بین آنها به چشم نخورد ( یعنی در استراتژی کلی لینکسازی خارجی ) مطمئنا موتورهای جستجو که در حال مشاهده روند بهینه‌سازی سایت هستند مسلما به سایت شما و ارتباطات خارجی آن مشکوک شده و بمرور نمره و جایگاه شما در موتورهای جستجو را کاهش خواهند داد .

درحقیقت با تغییر پروسه طبیعی لینکسازی به سمت ایجاد بکلینک توسط خود ، سئو به روش کلاه سفید را به سئوی کلاه خاکستری تبدیل می‌کنیم ، اما اگر روند طبیعی در سئو خاکستری نیز رعایت نشود دراینصورت این روش سئو نیز ( کلاه خاکستری ) تبدیل به سئوی کلاه سیاه خواهد شد که دقیقا مخرب است و وب سایت شما مورد غضب موتورهای جستجو قرار خواهد گرفت که مسلما هیچکدام از ما این را نمی‌خواهیم .

پس چگونه می‌توان لینک سازی خارجی را طبیعی‌تر انجام داد ؟

در صورتی که خودمان سعی در ایجاد بکلینک‌های مناسب داریم باید روند طبیعی لینکسازی را حفظ کنیم . برای این کار باید نسبت لینک‌های فالو و همچنین نوفالو با یکدیگر متناسب باشند . همچنین از انواع لینک‌ها نیز استفاد کنیم . لینک‌ها هم باید از نوع انکرتکست باشند ( anchor text – با متن لینک داده شوند ) ، هم از نوع آدرس ( لینک Url ) ، هم تصویر و هم سایر موارد ، همچنین درصد لینک‌های فالو و نوفالو در تناسب باشد . البته درصد تقسیم لینک‌ها را نمی‌توان به شکل دقیق بیان کرد .

در برخی منابع گفته شده که بهتر است تقسیم درصد ارزش لینک‌ها به شکل 50 به 50 باشد و نیمی از لینک‌ها به صورت فالو و نیمه دیگر به شکل نوفالو ایجاد شوند . برخی منابع نیز تاکید دارند که اگر درصد لینک‌های فالو را 60 و نوفالو را 40% درنظر بگیریم ، لینکسازی خارجی بسیار تمیز و Clean خواهد بود .

اما با همه این تفاسیر یک موضوع واضح و روشن می‌شود . اینکه درصد لینک‌های نوفالو به هیچ عنوان بی‌تاثیر نیست و مسبب ایجاد توازن و همچنین کسب نتایج بهتر از پروسه لینکسازی خارجی است پس حتما ارزش آن را بخوبی درک نموده‌اید . اگر به نمونه زیر دقت کنید که گزارشی از یک وب سایت معتبر است ، درصد لینک های فالو و نوفالو را مشاهده خواهید کرد :

درصد لینک نوفالو

در این گزارش درصد لینک‌های فالو 57% است . پس بخوبی می‌توانید درک کنید که به چه میزان لینک‌های نوفالو بارزش هستند و استفاده از آنها در روند بهینه‌سازی سایت تاثیر مثبتی خواهد داشت . پس این ذهنیت را همواره باید از خودمان دور کنیم که ایجاد لینک نوفالو مسبب رشد نیست و در جهت لینکسازی تلاش خود را متناسب و دقیق انجام دهیم تا وب سایت هدف دچار مشکلات خارجی که ناشی از لینکسازی است نشود و بتوان از تلاش خود نتیجه مدنظر را گرفت .

پیشنهادی برای مطالعه : کد اسکیما برای ویدیو در سئو

اما یک نکته مهم در مورد لینک‌های داخلی وجود دارد که بالاتر مختصری به آن اشاره کردیم . لینک‌های نوفالو عموما برای زمانی استفاده می‌شوند که ما قصد داریم تا لینک هایی خارج از سایت داشته باشیم و لازم است تا کنترل کافی روی آنها ایجاد شده و تناسب نیز رعایت شود . اما در مورد لینک‌های داخل سایت معمولا نیازی نداریم تا از ویژگی‌های نوفالو استفاده کنیم . در صفحات بسیار محدودی ممکن است لینک‌های نوفالو استفاده کنیم اما عموما لینک های داخل سایت ، همگی از نوع فالو یا همان دوفالو هستند .

همچنین لینک‌هایی نیز هستند که لینک به خارج نام دارند ( به نوعی بکلینک که برای سایت های دیگر از سایت ما ایجاد شده است ) و ما گاها از وب سایت خود به وب سایت‌های دیگری نیز لینک ایجاد می‌کنیم . این لینک‌ها از این جهت که از سایت ما به سایت دیگری ارجاع داده شده‌اند ، اگر بصورت فالو ایجاد شوند ، از اعتبار ما به سمت آنها انتقال خواهیم داشت ، به همین دلیل باتوجه به ارزش سایت مقصد ، اگر تشخیص دهیم که سایت هدف ، از دسته سایت‌های مهم و معتبر و همچنین مربوط به حوزه‌کاری ما نیست ، این لینک‌ها اکثرا از نوع نوفالو تنظیم می‌شوند مگر اینکه قصد داشته باشیم از وب سایت خود و اعتبار آن ، به سایت دیگری اعتبار ببخشیم و یا وب سایت هدف ، دارای اعتبار دامنه بالایی باشد که در اینصورت ایجاد لینک فالو به سمت آن ، بخود ما نیز اعتبار خواهد بخشید !! عجیب اما واقعی !! امید است این مقاله مورد استفاده شما واقع شده باشد . حتما سئوالات خود را در بخش نظرات و دیدگاه‌ها باما در میان بگذارید . با تشکر سئو نود

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

نرخ پرش چیست و چگونه بروی سئو سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت ؟ با کدام روش‌ها میتوان نرخ پرش سایت را در جهت بهبود سئو سایت کنترل کرد ؟ در این مقاله کامل و جامع همراه ما باشید .

0 598

استانداردترین اسکیما برای مسیر راهنما یا همان Breadcrumb در سئو سایت ! تنظیم اسکیمای بردکرامب به شکل دستی یا توسط وردپرس ؟

2 253
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

دیدگاه های شما
golchinshad.ir ۱۰ / ۱۴۰۰

با سلام یک ماهی است که سایت گلچین شاد را راه اندازی کردیم ... سرعت ایندکس شدن به شدت کند است میتوانم علت آن را بپرسم؟

امید قدیمی ۱۰ / ۱۴۰۰

با سلام خدمت شما ، خوشحالیم ک در کنار ما هستید و آرزوی موفقیت داریم ، سرعت ایندکس پایین به دلایل مختلف میتونه باشه ، قرار داشتن در سند باکس ، محتوای کم ، سابقه کاری اندک ، و نداشتن برنامه منظم در ارسال محتوا از اصلی ترین دلایل هستند البته برای بررسی علت اصلی باید نمونه را دقیق بررسی کرد

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود