بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بمناسبت عید بزرگ فطر ، 25% تخفیف ویژه با کد : EidFetr

Disavow چیست و روش انجام آن چگونه است

مقالات سئو

Disavow چیست و چرا به این اندازه در سئو مهم است ؟ توضیح Disavow و روش انجام آن جهت بهبود سئو سایت و افزایش اعتبار دامنه شما

0 270
Disavow چیست و روش انجام آن چگونه است

Disavow کردن یکی از فرآیندهایی است که در حین پروسه سئو گاها مجبور به انجام آن هستیم . Disavow کردن اصولا برای چندین مورد میتواند انجام شود که در ادامه به شکل کامل شرح خواهیم داد . یکی از فاکتورهای رشد رتبه وب سایت ها در نتایج جستجوی گوگل ، ساخت بک لینک یا دریافت بک لینک از سایت هایی است که رتبه و اعتبار بالایی دارند و نام بردن از سایت شما در داخل وب سایت های معتبر ، باعث انتقال اعتبار به خود شما نیز خواهد شد . بنابراین ساخت بک لینک یکی از گام های اصلی در سئو سایت است اما به همان اندازه که سایت های معتبر به شما اعتبار انتقال خواهند داد ، سایت های کم اعتبار و بی اعتبار نیز از رتبه و اعتبار شما کم خواهند کرد .

این موضوع مسبب فرآیندی نادرست شده و آن هم اینکه وب سایت های رقیب ، تحت شرایطی ممکن است با ایجاد لینک در سایت های اسپم و کم اعتبار ، موجب کاهش ارزش سایت شما و افت رتبه آن در نتایج جستجو شوند . بنابراین باید برای این موارد نیز حاضر بود . خوشبختانه ابزارهای زیادی جهت شناسایی بک لینک های ایجاد شده برای سایت وجود دارند که برخی رایگان و برخی غیر رایگان هستند و میتوانید به این ترتیب ، از بک لینک هایی که توسط خود شما یا دیگران ایجاد شده است مطلع شوید .

داخل گوگل سرچ کنسول و داخل بحش Links ، قسمتی به نام External links وجود دارد که شامل قسمت های Top linked pages و Top linking sites است . در داخل بخش Top linking sites ، آدرس تمامی وب سایت هایی که از داخل آنها برای شما لینک ایجاد شده و گوگل لیست آنها را شناسایی کرده است نمایش داده می شود . از بین لیست وب سایت هایی که داخل آنها برای سایت شما بک لینک ایجاد شده است ، برخی از آنها مطمئنا برای شما ناآشنا هستند و اگر به صفحه‌ای که از آن آدرس برای سایت شما لینک ایجاد شده مراجعه کنید ، شاید متوجه شوید که این لینک ها توسط شما یا سئو کارشما ایجاد نشده است و یا برخی از سایت ها دارای اعتبار لازم نیستند و درنتیجه به سایت شما آسیب خواهند زد . آدرس این وب سایت ها باید Disavow شوند تا تاثیر منفی روی سئو سایت شما ایجاد نشود . شما موظف هستید تا تمامی این وب سایت ها را شناسایی نموده و لیست آنها را در یک فایل txt ذخیره کنید اما به روشی که در ادامه خواهیم گفت .

توجه به این نکته الزامی است که احتمال دارد شما لیست بک لینک های خود را در سایت هایی همچون Ahrefs مشاهده کنید که برای مثال به تعداد 700 بک لینک از 200 دامنه است ، اما در داخل بخش Top linking sites شما تنها 60 دامنه را مشاهده می‌کنید ! دلیل این امر ایندکس شدن کند بک لینک ها توسط گوگل سرچ کنسول است . حال سئوال اینجاست که باید لیست لینک هایی که در سایت هایی همچون Ahrefs مشاهده می کنیم را Disavow کنیم یا لیست سایت هایی که در بخش Top linking sites بعنوان سایت های اسپم مشاهده می کنیم ؟؟؟ پاسخ سایت هایی که در بخش Top linking sites هستند ! بنابراین باید لینک هایی که توسط گوگل مشاهده شده است را Disavow کنیم و هرچندوقت یکبار مثلا 2 هفته یکبار ، مجددا لیست سایت های جدید را بررسی کنیم تا اگر موردی مجددا مشاهده شد که متناسب با اصول لینک سازی شما نبود ، وارد لیست Disavow شود .

اما چگونه Disavow کنیم ؟

اولین کار برای Disavow کردن لینک ها ، استخراج لیست لینک های مخرب است . شما در این حالت باید 2 حالت را درنظر بگیرید . 1 – Disavow کردن کل لینک هایی که از آن دامنه گرفته شده و 2 – Disavow کردن یک آدرس مشخص از سایت مبدا ! یعنی اگر برای مثال شما قصد دارید تا تمامی لینک هایی که ازسایت های seomind.ir  و kalima.ir به سمت شما ارسال می شود را Disavow کنید باید آدرس را به شکل زیر در داخل فایل متنی Disavow درنظر بگیرید

seomind.ir
kalima.ir

اما اگر صرفا قصد دارید تا بک لینک های مخرب ، تنها از یک صفحه خاصی از سایت را ببندید مثلا صفحه فروشگاه باید آدرس را به شکل زیر

seomind.ir/shop

درنظر بگیرید . ( در فرآیند Disavow کردن معمولا به دلیل اسپم بودن سایت ها ، کل دامنه را Disavow می کنیم ) پس نام خالی دامنه ، کل لینک های ارسالی از آن دامنه را Disavow خواهد کرد اما اشاره به یک صفحه خاصی از سایت ، تنها بک لینک های دریافتی از همان صفحه را مسدود می کند و احتمال دارد از صفحات دیگر همان وب سایت هنوز لینک هایی دریافت شود . شما ضمن تهیه لیستی از آدرس ها باید یک فایل با فرمت txt داخل برنامه نوت پد ایجاد کنید و سپس در هر سطر نام یک دامنه یا یک آدرس را وارد کنید مثلا به شکل زیر :

webmstrsho.ir
seomind.ir
kalima.ir
dgstor.ir
test.com/shop/product?id=45

پس ازاینکه فایل مدنظر را تهیه کردیم آن را با یک نام مشخص مثلا kalima-Disavow.txt ذخیره میکنیم . ( kalima نام دامنه است که برای شناسایی بهتر توسط خودمان تنظیم کردیم ) . پس از این مرحله و تهیه لیست آدرس ها باید به آدرس Google Disavow مراجعه کنیم ( صفحه Google Disavow ) . در این قسمت ، چون در داخل بخشی از گوگل وب مستر تولز قدیم هستید ، لیست دامنه های شما نمایش داده خواهد شد که ابتدا باید دامنه خود که قصد دارید برای آن لیست Disavow ارسال کنید را انتخاب کنید .

آموزش Disavow کردن لینک های خراب در گوگل

پس از انتخاب دامنه مدنظرتان ، در صفحه جدید که برای شما باز می شود کافیست فایلی که آماده کردید را برای گوگل آپلود کنید ( با گزینه Choose File و سپس گزینه Submit اینکار انجام خواهد شد ) که نهایتا این فایل برای دامنه مدنظر شما در اخنیار گوگل قرار خواهد گرفت . اگر قبلا برای دامنه ، فایل Disavow ارسال کرده باشید ، در این بخش یک گزینه Download نیز برای دریافت فایل قبلی خواهد بود که

اما کدام لینک ها برای ما مشکل ساز هستند ؟

اثرات بک لینک های دریافتی از این وب سایت ها باید ازبین بروند :

  • سایت هایی که اسپم اسکور آنها زیاد بوده و درنتیجه سایت های اسپم شناخته می شوند
  • سایت هایی که اسپم نیستند اما از داخل آنها با کلمات غیر مرتبط به حوزه کاری شما لینک سازی شده است ( برای مثال شما در زمینه طراحی سایت فعالیت دارید اما با کلمات ” آموزش آرایشگری ” به سایت شما لینک سازی شده است )
  • سایت هایی که به هر دلیل وجود ندارند ، یعنی یا هک شده ، یا دامنه آنها منقضی شده و یا حتی دارای آپ تایم مناسب نیستند ( 24 ساعت شبانه روز تنها 2 ساعت دامنه آنها قابل دسترسی است )
  • لینک هایی که به تعداد بسیار زیاد از یک دامنه ارسال شده ، برای مثال لینک شما در سایدبار یک وب سایت قرار گرفته و در اکثر صفحات نیز این سایدبار درحال نمایش است و هیچ نیازی به دریافت لینک از آن سایت ندارید

سایت هایی که رتبه و اعتبار مناسبی دارند و با کلمات کلیدی مناسب به سایت شما لینک ارسال کرده‌اند ( به هر دلیل ) اما به حوزه کاری شما مرتبط نیستد ، مشکلی ایجاد نمی کنند ! اما در کل باید توجه داشته باشید که هرنوع لینک ناشناس که توسط شما یا مدیر سئو ایجاد نمی شود ، هرچندکم ، تاثیر منفی خود را نمایش خواهد داد ، بنابراین دقت روی لیست Disavow بسیار اهمیت دارد .

نکات مهم پس از Google Disavow کردن

توجه داشته باشید که فرآیند شناسایی فایل Disavow و بی اثر کردن تاثیر لینک های مخرب در همان روز اتفاق نمی افتد و ممکن است تا 1 ماه این فرآیند به طول انجامد و ضمن انجام شدن آن ، ایمیلی دریافت خواهید کرد مبنی بر انجام Google Disavow در دامنه مدنظرتان !

همانطور که گفته شد برای اینکه نتیجه درستی داشته باشید ، تنها لینک هایی که داخل قسمت Top linking sites گوگل سرچ کنسول مشاهده می کنید را به لیست Disavow اضافه کنید .

وقتی اولین بار لیست Disavow ساختید ، آن را در محلی در سیستم خودتان ذخیره کنید . در دفعات بعدی که سایت های بیشتری نیز ممکن است توسط شما اسپم تشخیص داده شود ، فایل قبلی را باز کنید ، لیست سایت های جدید را به انتهای لیست قبلی اضافه کنید و این بار فایل جدید را داخل Google Disavow بارگذاری کنید . ضمن بارگذاری فایل جدید ، فایل قبلی نیز توسط گوگل حذف خواهد شد لذا توجه داشته باشید که هربار باید یک لیست کامل را برای گوگل ارسال کنید به همین خاطر همیشه فایل Disavow را دراختیار داشته باشید .

توجه داشه باشید که تنها مدیر اصلی و به عبارتی ثبت کننده دامنه در گوگل سرچ کنسول اجازه Disavow کردن لینک های اسپم را دارد و سایر سطوح کاربری داخل گوگل کنسول اجازه این کار را ندارند .

بعنوان یک مدیر سایت یا سئو کار همواره باید مراقب بک لینک های اسپم باشید به این دلیل که رقبا همواره در کمین هستند و متاسفانه تنها موردی که در اختیار سایر سایت ها برای آسیب زدن به سایت شما وجود دارد ، همین موضوع بک لینک است و بجز این مورد ، نمیتوان به سایت شما از خارج آسیب زد . بنابراین باید مراقب این ابزار سازنده و همچنین به شدت مخرب بود چرا که درصورت ازدیاد لینک های اسپم ، سایت شما نیز به کل اسپم شناخته خواهد شد و این موضوع منجر به افت شدید رتبه و همچنین پنالتی شدن شما می‌شود . همچنین اگر خودتان مدیر سایت هستید اما برای سئو سایت از یک سئو کار کمک می گیرید حتما از او درخواست کنید تا لیست بک لینک های شما را به درستی و به شکل روتین بررسی نموده و فرآیند Google Disavow را انجام دهد .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه ویدیو های خودتان را به بهترین شکل برای خزنده های موتور های جستجو قابل فهم کنید ؟ انواع روش های اسکیما گذاری برای ویدیو در محتوای شما !

6 322

اشتباهات مهم در طراحی سایت امروز در خدمت شما هستیم با معرفی چند مورد بسیار حیاتی از اشتباهات مهم در طراحی سایت که باید هنگام ایجاد یک وب سایت حتما آنها را در نظر گرفت و تا حد امکان از انجام آنها پرهیز کرد . این اشتباهات در طراحی سایت به قدری مهم هستند که […]

2 874
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود