بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

تاثیر ویدئو در سئو

مقالات سئو

تاثیر ویدئو در سئو تاثیر ویدئو در سئو چقدر است و چرا باید آن را جدی گرفت . در این مقاله همراه ما باشید تا همه چیز را در مورد تاثیر ویدئو در سئو و نحوه استفاده بهینه از آن خدمتتان ارائه کنیم . در حال حاضر محتوا شاخصه اصلی برای سئو و بهینه سازی […]

0 1,324
تاثیر ویدئو در سئو

تاثیر ویدئو در سئو

تاثیر ویدئو در سئو چقدر است و چرا باید آن را جدی گرفت . در این مقاله همراه ما باشید تا همه چیز را در مورد تاثیر ویدئو در سئو و نحوه استفاده بهینه از آن خدمتتان ارائه کنیم .

در حال حاضر محتوا شاخصه اصلی برای سئو و بهینه سازی سایت ها است . محتوا تنها متن و تکست نیست ، تصاویر و ویدئو ها هم محتوا هستند که به آنها محتوای تصویری گفته می شود . حتی فایل های صوتی هم که با عنوان پادکست معرفی می شوند هم محتوای صوتی هستند . از این جهت لازم است تا توجه ویژه ای به این نوع از محتوا ها داشته باشیم .

همچنین بخوانید : سئو داخلی چیست ؟

محتوای ویدئویی در حال حاضر بخوبی در حال رشد است . اگر به وب سایت یوتیوب و آپارات توجه کرده باشید بخوبی این موضوع را متوجه خواهید شد . وب سایت یوتیوب در در حال حاضر مهم ترین وب سایت جستجوی ویدئو است . همچنین فضای ذخیره سازی که این وب سایت در اختیار اعضای خود قرار می دهد که خالی از لطف نیست اما فعلا این وب سایت برای کشور ما فیلتر است و با نرم افزار های پراکسی مجبور به استفاده از آن هستیم.

در کشور ما هم وب سایت آپارات پس از موتور جستجو گوگل ، پرمخاطب ترین وب سایت کشور است . خب این موضوع بخوبی گواه است که کاربران بیشتر تمایل دارند تماشا کنند تا بخوانند . یعنی ویدئو را به محتوای متنی ترجیح می دهند . البته همه کاربران اینگونه نیستند اما بیش از 50 درصد کاربران در حال تعامل با ویدئو ها هستند .

اگر شما هم بتوانید از این فرصت بخوبی استفاده کنید حتما موقعیت مناسبی برای خود فراهم خواهید کرد . ویدئو یکی از دلایل بالا بودن بسیاری از وب سایت ها است به این دلیل که بخوبی از تاثیر ویدئو در سئو خبردارند و به شیوه اصولی اقدام به استفاده از آن در وب سایت خود می کنند .

اگر شما هم حتی یکبار در گوگل جستجو کرده باشید خواهید دید که در بین نتایجی که برای شما یافت می شود حداقل چندین ویدئو هم به ما پینشهاد داده میشود که این ویدئو ها از وب سایت هایی همچون یوتیوب ، آپارات و .. هستند . طبق پیش بینی ها تا 2 الی 3 سال آینده بیشت از 70% محتوای سایت ها را ویدئو ها دربرخواهند گرفت .

ویدئو باید در کجا منتشر شود ؟

یکی از مهم ترین سوالات در مورد انتشار ویدئو در سایت این است که ویدئو را در کجا منتشر کنیم ؟ آیا در سایت خودمان این ویدئو قرار گیرد یا در آپارات و یوتیوب ثبت نام کنیم ، برای خودمان کانال بسازیم و در آنجا قرار دهیم .

پاسخ این سوال بدین شکل است : اگر ویدئو شما جنبه تبلیغاتی و معرفی دارد نیازی نیست تا هاست وب سایت خود را بیهوده پر کنید . می توانید این ویدئو ها را در سایت آپارات منتشر کنید . این کار دو دلیل اصلی دارد :

اول اینکه شما توسط یوتیوب و یا بوسیله رعایت اصول انتشار در آپارات ، ایندکس بهتری خواهید داشت و بهتر هم دیده خواهید شد . چون ذاتا ویدئو شما هم جنبه معرفی داشت .

دوم اینکه فضای دخیره سازی شما حفظ خواهد شد و نیاز نیست تا هزینه های زیاد و گزافی بابت خرید فضای زیادی برای ذخیره ویدئو ها خریداری کنید .

اما زمانی که ویدئو شما کاملا یک ویدئو خاص است ، مثلا ویدئو آموزشی یا هر محتوایی که نیاز دارید تا از ابتدا در سایت خود شما توسط موتور های جستجو ایندکس شود و امتیاز آن برای خودتان باشد پس باید ویدئو در سایت شما منتشر شود و روی هاستینک شما قرار گیرد .

البته منتشر کردن ویدئو در سایت شما و روی آپارات دارای قواعدی است که در ادامه توضیح خواهیم داد . پس قبل از هر چیز الویت را در نظر بگیرید که ویدئو در سایت شما قرار خواهد گرفت یا نه ؟

حالا به مهم ترین بخش می رسیم !

ویدئو باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

اگر به دنبال تاثیر ویدئو در سئو سایت خود هستید لازم است بدانید که چگونه ویدئو تهیه کنید . چند نکته مهم در مورد ویدئو :

1.حجم ویدئو شما نباید بالا باشد ، بین 5 تا 15 مگابایت معمولا استاندارد است که البته بسته به نوع ویدئو متفاوت است .

2.کیفیت صدا و تصویر شما بسیار مهم است . سعی کنید تا کاربر را در ویدئو نگه دارید و بخاطر افت کیفیت صدا یا تصویر او را از ادامه تماشای ویدئو منع نکنید .

3.معمولا 20 ثانیه اول ویدئو تاثیرگذار ترین لحظات هستند ، سعی کنید تا در همین ثانیه های اول کاربر را به تماشای ادامه ویدئو جذب کنید خصوصا اگر مدت زمان ویدئو شما طولانی باشد این مدت زمان اولیه ویدئو بسیار هم مهم می شود .

4.استفاده از Schema برای ویدئو های که در سایت خودتان منتشر می شود .

ویدئو را در سایت خود چگونه منتشر کنیم ؟

اگر قصد داریم تا ویدئو را در سایت خود منتشر کنیم پس از اینکه طبق موارد بالا ویدئو ما آماده شد لازم است تا ویدئو را در قالبی مناسب منتشر کنیم تا برای موتور های جستجو قابل فهم باشد و بتوانیم رتبه بگیریم . برای این منظور حتما از تگ های اچ تی ام ال استفاده کنید و هرگز از فایل های فلش استفاده نکنید . در حال حاضر سایت هایی که از فلش برای پخش ویدئو استفاده می کنند نمره سئو پایینی دارند و کلا از این لحاظ مورد تایید نیستند . پس حتما از Html5 استفاده کنید .

پس از این مورد باید از نشانه گذاری Schema برای سایت خود استفاده کنید . کدهای نشانه گذاری درواقع محتوای شما را به نوعی راحت تر و قابل فهم تر برای خزنده های موتور های جستحو روشن می کنند که برای ویدئو حتما باید از Schema مختص آن را استفاده کنید . نمونه کد Schema برای ویدئو را در زیر مشاهده می کنید و بخش های آن را به شکل کامل توضیح داده ایم .

<div itemprop="video" itemscope="" itemtype="http://schema.org/VideoObject">
<meta itemprop="duration" content="PT0M0S">
<meta itemprop="contentUrl" content="آدرس محل ذخیره سازی ویدئو">
<meta itemprop="thumbnailUrl" content="آدرس عکس ویدئو">
<meta itemprop="uploadDate" content="2020/10/14">
<video width="100%" height="240" controls="">
<source src="آدرس محل ذخیره سازی ویدئ" type="video/mp4"> متاسفانه مرورگر شما از ويدئو پشتيبانی نمي کند !</video>
<h3 itemprop="name">عنوان ویدئو</h3>
<p itemprop="description">توضیحات مختصر مربوط به ویدئو</p>
</div>

زمانی که قصد دارید تا ویدئو را در سایت خود متشر کنید لازم به رعایت این چارچوب هستید . این چارچوب بسیار ساده است .در سطر اول نوع داده Schema که از نوع ویدئو معرفی شده است و شما نیازی نیست تا در آن تغییری دهید .

خط دوم مربوط به duration است که در بخش PT0M0S ، شما قبل از حرف M مدت زمان را به دقیقه و قبل از حرف S مدت زمان ثانیه را وارد می کنید . برای مثال اگر ویدئو شما 5 دقیقه و 36 ثانیه است باید بنویسید : PT5M36S

خط سوم مربوط به آدرس ویدئو است و در contentUrl و بخش content آن ،باید محلی که ویدئو در آن آپلود شده است را وارد کنید .

خط چهارم مربوط به تصویر ویدئو است . برای شناسایی ویدئو توسط تصویر شاخص آن ، نیاز دارید تا برای ویدئو تصویری را هم ساخته و آدرس آنرا در این بخش وارد کنید . البته توجه داشته باشید که این تصویر به کاربران نمایش داده نمی شود و با تصویری که در بخش Poster ویدئو قرار می گیرد متفاوت است .

خط پنجم مربوط به زمانی است که ویدئو در سایت منتشر می شود . این تاریخ را به شکل پیشفرض تکمیل کرده ایم . توجه داشته باشید که این تاریخ مربوط به زمانی است که ویدئو در سایت شما منتشر شده است نه زمانی که در هاست شما آپلود شده است . ممکن است شما ویدئو را یکماه قبل در سایت بارگذاری کرده اید اما امروز قصد دارید تا آنرا منتشر کنید در اینصورت باید تاریخ امروز را به میلای وارد کنید .

خط ششم مربوط به خود تگ ویدئو در Html5 است .

خط هفتم و بخش src مربوط به همان آدرس ویدئو است که در بالا و بخش contentUrl وارد کردید . فرق قسمت بالا با این بخش در این است که قسمت بالا یک متا برای شناسایی است و این بخش برای این است که ویدئو در سایت نمایش داده شود .

خط هشتم عنوان ویدئو است که بسیار مهم است . خط نهم توضیحات مختصر ویدئو .

ویدئو را سئو کنیم

اگر ویدئو را با این ساختار در سایت خود منتشر کنید موتور های جستحو خصوصا گوگل شما را در بخش ویدئو ها ایندکس می کنند و بخش Videos در کنسول گوگل شما فعال خواهد شد . به این ترتیب تولید محتوای ویدئو شما کاملا مثمر ثمر هستند و میتوانید نتیجه خیلی خوبی بگیرید و تاثیر ویدئو در سئو را بخوبی ببینید .

انتشار ویدئو در آپارات

برخی فکر می کنند که انتشار ویدئو در آپارات جهت تاثیر ویدئو در سئو موثر نیست اما کاملا اشتباه است . اگر ویدئو شما از این دست ویدئو ها هستند که قرار است تا در آپارات منتشر کنید چند نکته رادر نظر بگیرید :

1.حتما عنوان کانال خود را تنظیم کنید تا واتر مارک در ویدئو های شما نمایش داده شود و بدین تریتب حقوق خود را هم حفظ کنید

2.حتما برچسب گذاری را برای ویدئو های خود انجام دهید تا بهتر دیده شوید

3.اگر ویدئو های شما دنباله دار هستند حتما لیست پخش برای خود بسازید

4.علاوه بر برچسب ها ، دسته بندی داخل کانال خود و دسته بندی آپارات را هم مناسب قرار دهید تا توسط کاربران بهتر پیدا شوید

5.لینک سایت و آدرس شبکه های اجتماعی خود را حتما در کانال آپارات قرار دهید تا کاربران به شما دسترسی داشه باشند و به نوعی خود را به شکل مناسب تبلیغ کنید

6.اگر وارد آپارات شدید فعالیت خود را هم مستمر کنید و آن را به حال خود رها نکیند

7.هرجا که نیاز به همان ویدئو داشتید می توانید توسط ابزار های آپارات ، کد همان ویدئو را دریافت و به شکل زیبایی در سایت خود نمایش دهید بدون اینکه فضایی از هاستینگ شما اشغال شود

تمرکز روی تولید محتوای ویدئویی

تاثیر ویدئو در سئو همانگونه که گفتیم بسیار زیاد است و آینده برای ویدئو هاست . اگر در حال توسعه کسب و کار خود هسیتد تمرکز خود را تنها روی محتوای متنی قرار ندهید و با زمان بندی مناسب وقتی را هم برای تولید محتوای ویدئویی اختصاص دهید .

همانگونه که گفته شد لحظات اول ویدئو بسیار مهم هستند اگر ویدئو های شما به شکل آموزشی هستند می توانید در ابتدای ویدئو یک سرفصل کلی از ویدئو را توصیح دهید تا کاربران بدانند که در این ویدئو و در مدت زمانی که مثلا قرار است تا 30 دقیقه همراه ویدئو شما باشند چه مواردی را آموزش خواهند دید .

در ویدئو های آموزشی کیفیت صدا و تصویر بسیار مهم است . اگر خودتان اقدام به ضبط ویدئو های آموزشی نموده اید حتما از نرم افزار های ضبط ویدئو مناسب استفاده کنید . جهت مشاهده نهایت تاثیر ویدئو در سئو سایت خود کافیست موارد گفته شده رعایت کنید که از لحاظ فنی الویت دارند . بقیه موارد مربوط به محتوای داخل ویدئو ها هستند که متناسب با کسب و کار شما می باشد و نمی توان برای آن به قطع اظهار نظر کرد به این دلیل که مربوط به سلیقه و هدف شماست . اما تهیه ویدئو مخاطب محور در تمامی موارد الویت است .

 

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

کامل ترین روش schema گذاری برای محصولات سایت در سئو جهت ایندکس اصولی آنها در گوگل سرچ کنسول ، نکات مهم اسکیما در بخش محصولات و سایت های فروشگاهی

0 407

چگونه اسکیمای اصولی برای نمونه کارهای سایت قرار دهیم ؟ تمامی روش های تنظیم قرارداد های اسکیما برای نمونه کارهای سایت !

0 267
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود