بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
40 تا 60 درصد تخفیف برای دوره های جامع سایت

تفاوت css و css3

مقالات طراحی سایت

Css چیست؟ تفاوت css و css3 چیست ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهیم . اولین چیزی که نظر کاربر را در رویارویی با یک وب سایت جذب میکند طراحی و ظاهر آن است . به جرات میتوان گفت زیبایی بصری یک سایت در […]

0 346
تفاوت css و css3

Css چیست؟

تفاوت css و css3 چیست ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهیم . اولین چیزی که نظر کاربر را در رویارویی با یک وب سایت جذب میکند طراحی و ظاهر آن است . به جرات میتوان گفت زیبایی بصری یک سایت در وهله اول از عملکر آن بسیار مهم تر است و اگر بتوانیم در بازدید اول با طراحی زیبا نظر کاربر را جذب کنیم میتوانیم امیدوار باشیم که بازدید کننده دوباره به وب سایت ما بازخواهد گشت. امروزه مهم ترین ابزاری که طراحان برای زیبا سازی و طراحی یک وب سایت استفاده میکنند Css است.

همچنین ببینید : آموزش جامع Css3

در واقع میتوان گفت که Html چارچوب و اسکلت یک وب سایت را تشکیل میدهد و Css به عنوان پوست و مو و در نهایت لباس یک وب سایت است. Css امروزه امکانات زیادی در اختیار ما قرار داده است ولی از ابتدا همه این ویژگی ها را در اختیار نداشت و Css هم مثل بقیه زبان های برنامه نویسی براساس نیاز روز بروز رسانی شده است . البته ذکر این نکته بسیار مهم است که Css یک زبان برنامه نویسی نیست و تفاوت بسیار زیادی با یک زبان برنامه نویسی دارد.

همچنین بخوانید : مدت زمان تسلط به CSS

تاریخچه سی اس اس

قبل از بررسی تفاوت css و css3 بیایید نگاه خیلی کوتاه به تاریخچه خود Css بندازیم اما نه اندازه ای که حوصله شما سر رود ! اولین نسخه css در سال 1996 ساخته شد و تحت عنوان نسخه css1 منتشر شد این نسخه از خواصی برای تراز بندی متون و فاصله ی عناصر در صفحه و لیست ها و تعیین نوع فونت برخوردار بود. در این نسخه برخی از خواص مهم و ضروری مثل تعیین رنگ و تصویر پس زمینه و یا تعیین مکان یک تگ برای قرار گرفتن در سمت راست و چپ وجود نداشت.

دو سال بعد یعنی در سال 1998 css جدید با نسخه Css2 منتشر شد در این نسخه خواص جدیدی که مورد نیاز طراحان بود برای مثال استایل بندی جداول و تعیین مکان عناصر در جهات مختلف و  Selector ها و بسیاری امکانات دیگر  به Css اضافه شده بود. در این نسخه پشتیبانی از استایل های مخصوص رسانه ها مثل پرینتر ها و دستگاه های شنیداری و همچنین امکان استفاده ازفونت های قابل دانلود در css2 فراهم شد.

به دلیل اینکه پیاده سازی برخی از استاندارد های Css2 مشکل بود نسخه اصلاح شده ی با نام Css2.1 منتشر شد و مرورگر ها نیز در واقع به جای Css2 از نسخه Css2.1 پشتیبانی میکنند و امروزه وقتی از Css2 صحبت میشود در حقیقت همان نسخه اصلاح شده Css2.1 مورد نظر است.

یک سال بعد در سال 1999 اولین پیش نمایش Css3 منتشر شد کار بر روری Css3 به مدت چهار سال ادامه داشت. برخلاف Css2 که تنها از یک سند واحد تشکیل شده است در Css3 مشخصات آن در چندین سند مختلف تحت عنوان ماژول به صورت جداگانه تقسیم شده است و این امر باعث افزایش سرعت و ساده تر شدن Css3 نسبت به Css2 شده است.

css3

تفاوت css و css3 – پشتیبانی از فونت های جدید در  Css3

در گذشته و در نسخه های Css1 و Css2.1 طراحان تنها میتوانستند از فونت هایی استفاده کنند که مطمئن بودند در همه دستگاه ها به صورت یکسان نمایش داده میشوند ولی با آمدن Css3 تحول عظیمی در پشتیبانی از فونت در وب رخ داد. طراحان دیگر مجبور نبودند از فونت های مطمئن استفاده کنند. و با استفاده از تغییرات جدید در Css3  طراحان میتوانستند به راحتی با استفاده از دستور [email protected] امکان استفاده از  فونت هایی را داشته باشند که در سیستم کاربر ذخیره نشده بود برای نمونه یک مثال ساده از نحوه استفاده از [email protected] را  در زیر آوردیم

@font-face {
  font-family: name_delkhah;
  src: url(sansation_light.woff);
}

div {
  font-family: name_delkhah;
}

یکی از قابلیت های جذاب در Css3 در مبحث فونت ها پشتیبانی از انواع فرمت های مختلف است که میتوان از فونت هایی با فرمت های مختلف استفاده کرد.

 • (TrueType Fonts (TTF
 • (OpenType Fonts (OTF
 • (The Web Open Font Format (WOFF
 • (The Web Open Font Format (WOFF 2.0
 • SVG
 • (Embedded OpenType Fonts (EOT

Selector های پیشرفته در Css3

در Css2 طراحان فقط میتوانستند از نام کلاس ، ایدی ، نام تگ ، قوانین ترکیبی ، صفت ،  وضعیت  و *  برای انتخاب عناصر و استایل دهی آن ها استفاده کنند ولی با معرفی Css3 پای سلکتور های پیشرفته به عرصه طراحی وارد شد و طراحان با دستانی باز تر توانایی انتخاب عناصر و استایل دهی به آن ها را داشتند. در زیر تعدادی از سلکتورهایی جدید که با انتشار Css3 وارد دنیای طراحان شد را معرفی میکنیم.

در Css3 انتخاب گر صفات کمی پیشرفته تر شد شما میتوانید در Css3 از عبارات منظم استفاده کنید تا انتخاب عناصر دقیق تر شود.

element[name ^="string"]  صفت name  عنصر باید حتما با string شروع شود

element[name $="string"] صفت name عنصر باید به string ختم شود

element[name *="string"] صفت name عنصر حاوی کلمه string باشد

element[name|= "string"] صفت name عنصر برابر string باشد (در Css2 وجود داشت)

انتخاب عنصرهای داخلی یک عنصر

element: first-child انتخاب اولین فرزند موجود در داخل element (در Css2 وجود داشت)

element: last-child انتخاب آخرین فرزند یک عنصر

element: nth-child (n) انتخاب nامین فرزند یک عنصر

element: nth-last-child (n) انتخاب nامین فرزند عنصر از آخر

element: nth-last-child (odd) انتخاب فرزندان فرد

element: nth-last-child (even) انتخاب فرزندان زوج

انتخاب عناصر موجود با همان نوع ؛ برای مثال انتخاب اولین عنصر از نوع p و یا آخرین عنصر از نوع p و یا nامین عنصر از نوع p ؛ از اول یا از آخر

element: first-of-type

element: last-of-type

element: nth-of-type (n)

element: nth-last-of-type (n)

خصوصیات کادر در Css3

تفاوت css و css3 ( خصوصیات کادر ) . یکی از ویژگی های جدید که در Css3 اضافه شد امکان گرد کردن گوشه های عناصر بود البته در Css2 نیز امکان گرد کردن گوشه های عناصر وجود داشت ولی برای این کار باید کد های زیادی نوشته میشد و کمی پیچیده بود ولی در Css3 تنها با یک کد ساده میتوان این کار را کرد.

border-radius: 15px  هر 4 گوشه عنصر مورد نظر را به اندازه 15 پیکسل گرد میکند .

خم کردن حاشیه ها در css

علاوه بر ویژگی گرد کردن گوشه های یک عنصر خصوصیات دیگری نیز در زمینه کادر اطراف یک عنصر اضافه شده است که در زیر خصوصیات جدید اضافه شده در Cs33 را نام میبریم.

 • border-radius
 • border-image-source
 • border-image-slice
 • border-image-width
 • border-image-outset
 • border-image-stretch
 • border-image

خصوصیات جدید اضافه شده در پس زمینه

یکی دیگر از خصوصیات اضافه شده Css3 در مورد پس زمینه امکان استفاده از چندین عکس بعنوان پس زمینه است.

 • background-repeat
 • background
 • background-attachment
 • background-clip
 • background-origin
 • background-size

ایجاد سایه برای عناصر

از دیگر تفاوت css و css3 این موضوع است . در Css3 برای زیبا سازی بیشتر عناصر  قابلیت ایجاد سایه برای عناصر تحت عنوان Box Shadow اضافه شده با این ویژگی جدید میتوان سایه های جذابی به عناصر داد برای مثال میتوان حالت سه بعدی ایجاد کرد به طوری که بنظر بیایید که عنصر مورد نظر از صفحه جدا شده است.

box shadow

ایجاد سایه برای متن

همانطور که قبلا اشاره کردیم امکان استفاده از سایه ها در Css3 برای طراحان فراهم شد طراحان میتوانند علاوه بر ایجاد سایه برای عناصر با استفاده از خصوصیات  Text Shadow میتوانند برای متن نیز سایه های جالب و جذابی ایجاد کنند

تفاوت css و css3 – ستون بندی

یکی دیگر از موارد تفاوت css و css3 در ستون بندی ها است ! در Css3 میتوان تعداد و اندازه عرض ستون ها را مشخص کرد این بدین معناست که شما میتوانید یک مطلب را در چند ستون متفاوت و در اندازه های مختلف نمایش دهید. علاوه بر این میتوانید فاصله بین ستون ها را نیز به دلخواه تغییر دهید همچنین میتوان خطوطی به عنوان کادر بین ستون ها ایجاد کرد و رنگ و اندازه آن را تغییر داد.

column-width اندازه ستون هارا مشخص میکند

column-count تعداد ستون هارا مشخص میکند

column-gap فاصله بین ستون ها را مشخص میکند

column-rule-color رنگ کادر بین ستون هارا مشخص میکند

column-rule-style استایل کادر بین ستون هارا مشخص میکند (solid, dotted, double, …)

column-rule-width ضخامت کادر بین ستون ها را مشخص میکند

گرادیانت یا GRADIENT در Css3

کسانی که با نرم افزارهای گرافیکی مثل فوتوشاپ کارکردند نام گرادیانت را شنیده اند به کمک این وِیژگی جدید در Css3 میتوان یک افکت رنگی زیبا  ایجاد کرد که به تدریخ از یک رنگ شروع شده و در پایان به یک رنگ خاصی ختم می شود البته میتواند در بین این دو رنگ چندین رنگ دیگر نیز استفاده کرد. همچنین میتوان جهت ایجاد این افکت رنگ را تنظیم کرد کا با چه زاویه ای این افکت ایجاد شود که یکی از جذاب ترین تفاوت css و css3 هم می باشد .

transition

یکی از مهم ترین ویژگی های که در Css3 اضافه شده است امکان استفاده از ترنزیشن هاست این خاصیت به طراحان وب اجازه میدهد مقادیر خصوصیت های دیگر یک عنصر را به تدریج و طی زمان یا مدت مشخص تغییر دهد به طور مثال میتوان اندازه  و شکل یک عنصر را به تدریج و در یک مدت مشخص به اندازه و شکل دیگری تغییر وضعیت داد.

Animation

رسیدیم به یکی از جذاب ترین موارد در تفاوت css و css3 ! یکی از قابلیت های بسیار جذاب Css3  انمیشن هاست که به طراحان امکان ایجاد طرحی جذاب و متحرک را می دهد. توسط یک انمیشن میتوان استایل یک عنصر را به تدریج به استایلی دیگر به دفعات دلخواه تغییر داد .

البته در بالا به تعدادی از ویژگی های Css3 اشاره کردیم و از هرکدام تعدادی خصوصیات را معرفی کردیم و برای آن ها مثال زدیم با ظهور Css3 دنیای طراحی دگرگون شد و به خاطر بهینه سازی های صورت گرفته در Css3 سرعت اعمال و اجرای استایل به عناصر افزایش چشمگیری داشت و همچنین به کمک خصوصیات جدید از پیچدگی طراحی در Css2 کاسته شد .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . با تشکر سئو 90

 

فیروز بیگلری

فیروز بیگلری ، 10 سال است که در زمینه برنامه نویسی وب سایت و همچنین سیستم های عامل فعالیت می کنم . متخصص وردپرس ، PHP کار ، علاقمند به فرانت اند ، تولید محتوا و سئو

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

مسیر طراحی سایت مسیر طراحی سایت از کجا شروع می شود و برای اینکه وارد طراحی سایت شویم از کجا باید آغاز کنیم ؟ این مهم ترین سوال در ذهن کسانی است که اگر بخواهیم وارد مسیر طراحی سایت شدن شویم باید کدام زبان ها را یاد بگیریم و قبل از هر چیز کدام زبان […]

6 604

سایت استاتیک چیست بسیاری از افرادی که در حیطه طراحی سایت تازه کار هستند در قدم اول با دو مفهوم سایت استاتیک و داینامیک روبرو می شوند و این مفاهیم در حالت کلی برای آنها گنگ است . کسانی که قصد دارند تا شروع به فعالیت در حوزه طراحی سایت کنند از خود می پرسند […]

0 522
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است