بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

پست تایپ ( Post Type ) در وردپرس چیست و چه اهمیتی دارد؟

مقالات وردپرس

پست تایپ در وردپرس چیست ؟ چگونه post type را در وردپرس تشخیص دهیم ؟ 3 روش اصلی برای افزودن پست تایپ‌های سفارشی در وردپرس جهت افزودن قسمت‌های بیشتر به سایت شما !

0 64
پست تایپ ( Post Type ) در وردپرس چیست و چه اهمیتی دارد؟

پست تایپ ( Post Type ) در وردپرس یکی از مفاهیم مهم است که در بخش طراحی قالب وردپرس و همچنین افزونه نویسی نقش بسیار بسیار مهمی دارد تا حدی که می‌توان گفت اگر قسمت پست تایپ در وردپرس نباشد ، افزونه‌های بزرگی همچون ” ووکامرس ” و … وجود نداشتند از این جهت ساختار Post Type یکی از ساختارهای اساسی در هسته وردپرس است .

پست تایپ ( Post Type ) بخشی در وردپرس است که شما می‌توانید توسط آن محتوای بخش خاصی را مدیریت کنید . برای مثال در افزونه ووکامرس تمامی بخش محصولات یک پست تایپ است که به شما امتحان می‌دهد تا محصولات خود را داخل سایت اضافه کرده و مدیریت کنید .

همانند مثال ووکامرس ، قسمت های دیگری نیز در وردپرس یک پست تایپ هستند .

قسمت نوشته‌ها ، برگه‌ها ، فهرست‌ها و حتی رسانه هرکدام پست تایپ هستند اما درک کردن قسمت فهرست و رسانه فعلا برای شما ممکن است گنگ باشد اما در قسمت نوشته و برگه ، درک این موضوع برای شما راحت‌تر است .

اگر قسمت نوشته‌های خود را در سایت وردپرسی باز کنید ، مواردی که مشاهده می‌کنید شامل ” عنوان نوشته | توضیحات | تصویر شاخص و چکیده است ( قسمت های دسته‌بندی و برچسب فعلا بماند ) .

اگر قسمت برگه‌ها را نیز باز کنید و به قسمت افزودن برگه جدید مراجعه کنید ، در این قسمت نیز مجدد عنوان برگه | توضیحات | تصویر شاخص وجود دارد .

به همین ترتیب اگر وارد قسمت افزودن محصول نیز شوید ، قسمت عنوان محصول | توضیحات محصول | تصویر شاخص محصول و چکیده مجدد وجود دارد و شما درکل درحال انجام یک پروسه مشخص هستید ! یعنی یا درحال اضافه کردن نوشته هستید ، یا برگه ، یا محصول و یا هر بخشی هستید .

پس ماهیت پست تایپ داخل وردپرس به بخش هایی گفته می‌شود که می‌توان توسط آن ، یک بخش محتوایی را به شکل کامل مدیریت کنیم حالا این بخش احتمال دارد قسمت نوشته‌ها ، برگه‌ها ، محصولات ، کتاب‌ها ، نمونه‌کارها ، غذاها ، کارمندان و … باشد که از طریق آنها می‌توانیم یک بخش را با اطلاعات آن ، داخل سایت به شکل کامل مدیریت کنیم ( افزودن ، ویرایش ، حذف و نمایش اطلاعات که چهارعمل اصلی قابل انجام روی یک بخش محتوایی است ) !

چگونه پست تایپ را داخل وردپرس تشخیص دهیم ؟

برای اینکه تشخیص دهیم یک قسمت در داخل وردپرس از پست تایپ استفاده می‌کند یا نه ، یک راه بسیار ساده وجود دارد ( البته حرفه‌ای های این حوزه با یک نگاه متوجه خواهند شد ) . اگر به قسمت برگه‌ها مراجعه نموده و وارد قسمت همه برگه‌ها شوید و سپس به نوار آدرس بالای سایت نگاه کنید ، عبارتی را به شکل زیر مشاهده می‌کنید :

wp-admin/edit.php?post_type=page

قسمتی داخل نوار آدرس که عبارت ” post_type=page ” داخل آن نوشته شده است ، نشان می‌دهد که قسمت برگه ها در وردپرس یک پست تایپ بوده و اسم این پست تایپ page است .

داخل وردپرس هر پست تایپ برای خود یک نام ( شناسه ) دارد . برای قسمت نوشته‌ها ، نام و شناسه ، post نام دارد . برای قسمت محصولات داخل افزونه فروشگاه‌ساز ووکامرس ، این شناسه product نام دارد . این اسامی هنگامی که شما قصد کدنویسی دارید امکان کار با محتوای پست تایپ را برای شما ایجاد خواهد کرد .

برای مثال اگر قصد دارید تا قسمت جدیدترین محصولات فروشگاه ووکامرس را داخل بخشی از سایت نمایش دهید باید از کد زیر استفاده کنید :

array( 
	'post_type' => 'product',
	'posts_per_page' => 6,
	'product_cat' => 'apparel',
	'orderby' => 'date' 
);

در این کد و در خط دوم ، همانطور که مشاهده می‌کنید ، اسم یا همان شناسه پست تایپ را برابر با مقدار product وارد کردیم .

زمانی که افزونه‌های وردپرس منتشر می‌شوند ، داکیومنت کامل آنها داخل صفحه مرجع افزونه منتشر می‌شود و میتوان طبق دستورات و توابع ارائه شده داخل افزونه ، کدنویسی لازم را انجام داد . اما همانطور که بالاتر اشاره شد ، می‌توان توسط روشی ساده ، شناسه پست تایپ را شناسایی کرد .

بجز قسمت فهرست‌ها ، رسانه و نوشته‌ها ، هرقسمتی که توسط پست تایپ برنامه نویسی شده باشد شناسه تمامی آنها را می‌توان از نوار آدرس مرورگر در حالت اولیه استخراج کرد .

افزودن پست تایپ به وردپرس

چندین روش مختلف برای افزودن پست تایپ به داخل وردپرس وجود دارد . زمانی که شما با روش های برنامه نویسی در وردپرس سروکار دارید ، کار شما راحت‌تر است و کافیست تا با روش‌های برنامه نویسی آشنایی داشته باشید . تمامی کدهای وردپرس را می‌توانید با یک سرچ ساده در بخش Developer وردپرس پیدا کرده و طبق زبان سلیس و روانی که توضیح داده شده است ، داخل پروژه خودتان استفاده کنید .

البته افزودن پست تایپ به وردپرس سه حالت دارد :

 • حالت اول توسط افزونه‌های کمکی وردپرس است که پست تایپ جدید را طبق نیاز شما به سیستم اضافه کند
 • حالت دوم با روش کدنویسی است که می‌توانید طبق یک سیستم استاندارد ، پست تایپ دلخواه خودتان را اضافه کرده و تمامی قسمت‌های آن را مدیریت کنید
 • حالت سوم فعال کردن پست تایپ توسط برنامه نویسی افزونه است ( مثل ووکامرس )

اکنون هریک از روش های گفته شده را بررسی کنیم .

افزودن پست تایپ به وردپرس توسط افزونه‌های کمکی

مسلما ساده‌ترین حالت برای افزودن پست تایپ به سیستم وردپرس ، نصب افزونه است . برای اینکار افزونه‌های زیادی وجود دارد که یکی از محبوب ترین افزونه‌ها برای انجام این کار ، افزونه  CPT است که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌کنید .

افزونه cpt

پس از نصب این افزونه باید طبق مواردی که از شما خواسته شده است ، شروع به پرکردن فیلدهای لازم نمائید مثلا نام پست تایپ که داخل پیشخوان وردپرس نمایش داده خواهد شد ، آیدی یا همان شناسه پست تایپ که توسط وردپرس برای اجرای کد در پشت پرده استفاده خواهد شد و متونی همچون ” افزودن ” یا مثلا ” افزودن کتاب ” و متونی از این دست است که باید این موارد را نیز تکمیل نمائید .

کار با این افزونه‌ها راحت است اما پس از افزودن پست تایپ توسط افزونه ، باید دقت داشته باشید که صفحاتی همچون جزئیات پست تایپ ، آرشیو و … باید برنامه نویسی شوند که در غیر اینصورت ، محتوای پست تایپ جدید شما داخل قالب نمایشی بخش نوشته‌ها نمایش داده خواهد شد .

به عبارتی اگر شما بخش کتاب‌ها را به وردپرس اضافه کردید ، هنگام مطالعه جزئیات هرکتاب ، ظاهری که کاربر شما خواهد دید ، همان قالب بخش نوشته‌ها یا به عبارتی پست های سایت است و همانطورکه گفته شد باید توسط یک برنامه نویس که آشنایی کامل به وردپرس دارد ، دیزاین متفاوتی برای این پست تایپ جدید طراحی کند .

پس این روش ( روش دوم ) برای دوستانی که به کدنویسی آشنایی ندارند ساده‌تر است و می‌توان فعلا بصورت موقت از ظاهر صفحات نوشته‌ها استفاده کنید اما درهرصورت پست تایپ را ایجاد کرده و آـن را مدیریت می‌کنید .

روش دوم افزودن پست تایپ به روش کدنویسی

همانطور که بالاتر گفته شد ، برای کدنویسی باید از سایت توسعه دهندگان وردپرس استفاده کنید ، اگر به این لینک مراجعه کنید ، صفحه مربوط به پست تایپ را به شکل کامل مشاهده خواهید کرد که جزئیات دقیق مربوط به این بخش داخل آن از سیر تا پیاز قرار داده شده است . کدی که پروسه افزودن پست تایپ جدید را برای شما انجام خواهد داد به شکل زیر است :

/**
 * Register a custom post type called "book".
 *
 * @see get_post_type_labels() for label keys.
 */
function wpdocs_codex_book_init() {
	$labels = array(
		'name'         => _x( 'Books', 'Post type general name', 'textdomain' ),
		'singular_name'     => _x( 'Book', 'Post type singular name', 'textdomain' ),
		'menu_name'       => _x( 'Books', 'Admin Menu text', 'textdomain' ),
		'name_admin_bar'    => _x( 'Book', 'Add New on Toolbar', 'textdomain' ),
		'add_new'        => __( 'Add New', 'textdomain' ),
		'add_new_item'     => __( 'Add New Book', 'textdomain' ),
		'new_item'       => __( 'New Book', 'textdomain' ),
		'edit_item'       => __( 'Edit Book', 'textdomain' ),
		'view_item'       => __( 'View Book', 'textdomain' ),
		'all_items'       => __( 'All Books', 'textdomain' ),
		'search_items'     => __( 'Search Books', 'textdomain' ),
		'parent_item_colon'   => __( 'Parent Books:', 'textdomain' ),
		'not_found'       => __( 'No books found.', 'textdomain' ),
		'not_found_in_trash'  => __( 'No books found in Trash.', 'textdomain' ),
		'featured_image'    => _x( 'Book Cover Image', 'Overrides the “Featured Image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'set_featured_image'  => _x( 'Set cover image', 'Overrides the “Set featured image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'remove_featured_image' => _x( 'Remove cover image', 'Overrides the “Remove featured image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'use_featured_image'  => _x( 'Use as cover image', 'Overrides the “Use as featured image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'archives'       => _x( 'Book archives', 'The post type archive label used in nav menus. Default “Post Archives”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'insert_into_item'   => _x( 'Insert into book', 'Overrides the “Insert into post”/”Insert into page” phrase (used when inserting media into a post). Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'uploaded_to_this_item' => _x( 'Uploaded to this book', 'Overrides the “Uploaded to this post”/”Uploaded to this page” phrase (used when viewing media attached to a post). Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'filter_items_list'   => _x( 'Filter books list', 'Screen reader text for the filter links heading on the post type listing screen. Default “Filter posts list”/”Filter pages list”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'items_list_navigation' => _x( 'Books list navigation', 'Screen reader text for the pagination heading on the post type listing screen. Default “Posts list navigation”/”Pages list navigation”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'items_list'      => _x( 'Books list', 'Screen reader text for the items list heading on the post type listing screen. Default “Posts list”/”Pages list”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
	);

	$args = array(
		'labels'       => $labels,
		'public'       => true,
		'publicly_queryable' => true,
		'show_ui'      => true,
		'show_in_menu'    => true,
		'query_var'     => true,
		'rewrite'      => array( 'slug' => 'book' ),
		'capability_type'  => 'post',
		'has_archive'    => true,
		'hierarchical'    => false,
		'menu_position'   => null,
		'supports'      => array( 'title', 'editor', 'author', 'thumbnail', 'excerpt', 'comments' ),
	);

	register_post_type( 'book', $args );
}

add_action( 'init', 'wpdocs_codex_book_init' );

این کد برای برنامه نویسان قالب و افزونه بسیار آشنا است و ارتباط خوبی با آن دارند . البته از حجم این کد نباید ترسید ، بسیاری از قسمت های طولانی این کد مربوط به توضیحات است و صرفا جهت راهنمایی است .

در این کد یک محتوای جدید یا بهتر است بگوییم یک بخش جدید تحت عنوان book یا همان ” کتاب ” به وردپرس اضافه شده است . توضیح و تفسیر این کد بسیار مفصل است و برای خود یک دوره آموزشی دارد . اگر علاقمند به یادگیری در این زمینه هستید می‌توانید از دوره آموزشی زیر استفاده کنید :

این روش هم برای کدنویسی قالب وردپرس و هم برای کدنویسی انواع افزونه کاربرد دارد و در هردو حالت این کد یکسان است . اگر شما از این کد برای کدنویسی قالب استفاده کنید ، بمحض فعال شدن قالب ، پست تایپ جدیدی که اضافه کردید در پیشخوان وردپرس نمایش داده می‌شود .

افزودن محتوای جدید توسط کدنویسی افزونه

اگر شما در حوزه برنامه نویسی افزونه وردپرس فعال باشید ، ممکن است نیاز داشته باشید تا روی افزونه خود یک بخش محتوایی راه اندازی کنید ، مثل افزونه فروشگاه ساز ووکامرس ، در این شرایط نیز باید طبق اصول کدنویسی ، کد بالا را مجدد استفاده کنید .

در این شرایط پس از نصب افزونه ، پست تایپ جدید در پیشخوان وردپرس نمایش داده خواهد شد . دقیقا همانند افزونه فروشگاه‌ساز که پس از نصب افزونه شما امکان تعریف محصولات را دارید . پس افزودن بخش محتوایی جدید به وردپرس به چندین روش مختلف امکان پذیر است که باتوجه به پروسه مدنظر خودتان باید یکی از روش ها را انتخاب کنید .

در این مقاله سعی کردیم تا مفهوم Post Type را به شکلی ساده و قابل درک خدمتتان آموزش دهیم تا از این پس هرزمان که در حوزه وردپرس صحبت از Post Type بود ، دقیقا متوجه باشید که منظور چیست و قرار است چه بخشی روی سایت شما فعال شود یا روی آن کار شود .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

خطای 503 ممکن است شما را اذیت کند ! میتوانید با بررسی 3 مورد اصلی در سایت خودتان ( خصوصا سایت های وردپرسی ) این مشکل را از میان بردارید .

2 91

افزونه فرم ساز WPForms را چقدر میشناسید و از امکانات آن خبر دارید ؟ معرفی ویژگی های پرطرفدارترین افزونه فرم ساز وردپرس

3 364
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود