بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید " شاهکار تولید محتوا " برای علاقمندان به سئو ، جزئیات دوره

پست تایپ ( Post Type ) در وردپرس چیست و چه اهمیتی دارد؟

مقالات وردپرس

پست تایپ در وردپرس چیست ؟ چگونه post type را در وردپرس تشخیص دهیم ؟ 3 روش اصلی برای افزودن پست تایپ‌های سفارشی در وردپرس جهت افزودن قسمت‌های بیشتر به سایت شما !

0 15
پست تایپ ( Post Type ) در وردپرس چیست و چه اهمیتی دارد؟

پست تایپ ( Post Type ) در وردپرس یکی از مفاهیم مهم است که در بخش طراحی قالب وردپرس و همچنین افزونه نویسی نقش بسیار بسیار مهمی دارد تا حدی که می‌توان گفت اگر قسمت پست تایپ در وردپرس نباشد ، افزونه‌های بزرگی همچون ” ووکامرس ” و … وجود نداشتند از این جهت ساختار Post Type یکی از ساختارهای اساسی در هسته وردپرس است .

پست تایپ ( Post Type ) بخشی در وردپرس است که شما می‌توانید توسط آن محتوای بخش خاصی را مدیریت کنید . برای مثال در افزونه ووکامرس تمامی بخش محصولات یک پست تایپ است که به شما امتحان می‌دهد تا محصولات خود را داخل سایت اضافه کرده و مدیریت کنید .

همانند مثال ووکامرس ، قسمت های دیگری نیز در وردپرس یک پست تایپ هستند .

قسمت نوشته‌ها ، برگه‌ها ، فهرست‌ها و حتی رسانه هرکدام پست تایپ هستند اما درک کردن قسمت فهرست و رسانه فعلا برای شما ممکن است گنگ باشد اما در قسمت نوشته و برگه ، درک این موضوع برای شما راحت‌تر است .

اگر قسمت نوشته‌های خود را در سایت وردپرسی باز کنید ، مواردی که مشاهده می‌کنید شامل ” عنوان نوشته | توضیحات | تصویر شاخص و چکیده است ( قسمت های دسته‌بندی و برچسب فعلا بماند ) .

اگر قسمت برگه‌ها را نیز باز کنید و به قسمت افزودن برگه جدید مراجعه کنید ، در این قسمت نیز مجدد عنوان برگه | توضیحات | تصویر شاخص وجود دارد .

به همین ترتیب اگر وارد قسمت افزودن محصول نیز شوید ، قسمت عنوان محصول | توضیحات محصول | تصویر شاخص محصول و چکیده مجدد وجود دارد و شما درکل درحال انجام یک پروسه مشخص هستید ! یعنی یا درحال اضافه کردن نوشته هستید ، یا برگه ، یا محصول و یا هر بخشی هستید .

پس ماهیت پست تایپ داخل وردپرس به بخش هایی گفته می‌شود که می‌توان توسط آن ، یک بخش محتوایی را به شکل کامل مدیریت کنیم حالا این بخش احتمال دارد قسمت نوشته‌ها ، برگه‌ها ، محصولات ، کتاب‌ها ، نمونه‌کارها ، غذاها ، کارمندان و … باشد که از طریق آنها می‌توانیم یک بخش را با اطلاعات آن ، داخل سایت به شکل کامل مدیریت کنیم ( افزودن ، ویرایش ، حذف و نمایش اطلاعات که چهارعمل اصلی قابل انجام روی یک بخش محتوایی است ) !

چگونه پست تایپ را داخل وردپرس تشخیص دهیم ؟

برای اینکه تشخیص دهیم یک قسمت در داخل وردپرس از پست تایپ استفاده می‌کند یا نه ، یک راه بسیار ساده وجود دارد ( البته حرفه‌ای های این حوزه با یک نگاه متوجه خواهند شد ) . اگر به قسمت برگه‌ها مراجعه نموده و وارد قسمت همه برگه‌ها شوید و سپس به نوار آدرس بالای سایت نگاه کنید ، عبارتی را به شکل زیر مشاهده می‌کنید :

wp-admin/edit.php?post_type=page

قسمتی داخل نوار آدرس که عبارت ” post_type=page ” داخل آن نوشته شده است ، نشان می‌دهد که قسمت برگه ها در وردپرس یک پست تایپ بوده و اسم این پست تایپ page است .

داخل وردپرس هر پست تایپ برای خود یک نام ( شناسه ) دارد . برای قسمت نوشته‌ها ، نام و شناسه ، post نام دارد . برای قسمت محصولات داخل افزونه فروشگاه‌ساز ووکامرس ، این شناسه product نام دارد . این اسامی هنگامی که شما قصد کدنویسی دارید امکان کار با محتوای پست تایپ را برای شما ایجاد خواهد کرد .

برای مثال اگر قصد دارید تا قسمت جدیدترین محصولات فروشگاه ووکامرس را داخل بخشی از سایت نمایش دهید باید از کد زیر استفاده کنید :

array( 
	'post_type' => 'product',
	'posts_per_page' => 6,
	'product_cat' => 'apparel',
	'orderby' => 'date' 
);

در این کد و در خط دوم ، همانطور که مشاهده می‌کنید ، اسم یا همان شناسه پست تایپ را برابر با مقدار product وارد کردیم .

زمانی که افزونه‌های وردپرس منتشر می‌شوند ، داکیومنت کامل آنها داخل صفحه مرجع افزونه منتشر می‌شود و میتوان طبق دستورات و توابع ارائه شده داخل افزونه ، کدنویسی لازم را انجام داد . اما همانطور که بالاتر اشاره شد ، می‌توان توسط روشی ساده ، شناسه پست تایپ را شناسایی کرد .

بجز قسمت فهرست‌ها ، رسانه و نوشته‌ها ، هرقسمتی که توسط پست تایپ برنامه نویسی شده باشد شناسه تمامی آنها را می‌توان از نوار آدرس مرورگر در حالت اولیه استخراج کرد .

افزودن پست تایپ به وردپرس

چندین روش مختلف برای افزودن پست تایپ به داخل وردپرس وجود دارد . زمانی که شما با روش های برنامه نویسی در وردپرس سروکار دارید ، کار شما راحت‌تر است و کافیست تا با روش‌های برنامه نویسی آشنایی داشته باشید . تمامی کدهای وردپرس را می‌توانید با یک سرچ ساده در بخش Developer وردپرس پیدا کرده و طبق زبان سلیس و روانی که توضیح داده شده است ، داخل پروژه خودتان استفاده کنید .

البته افزودن پست تایپ به وردپرس سه حالت دارد :

 • حالت اول توسط افزونه‌های کمکی وردپرس است که پست تایپ جدید را طبق نیاز شما به سیستم اضافه کند
 • حالت دوم با روش کدنویسی است که می‌توانید طبق یک سیستم استاندارد ، پست تایپ دلخواه خودتان را اضافه کرده و تمامی قسمت‌های آن را مدیریت کنید
 • حالت سوم فعال کردن پست تایپ توسط برنامه نویسی افزونه است ( مثل ووکامرس )

اکنون هریک از روش های گفته شده را بررسی کنیم .

افزودن پست تایپ به وردپرس توسط افزونه‌های کمکی

مسلما ساده‌ترین حالت برای افزودن پست تایپ به سیستم وردپرس ، نصب افزونه است . برای اینکار افزونه‌های زیادی وجود دارد که یکی از محبوب ترین افزونه‌ها برای انجام این کار ، افزونه  CPT است که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌کنید .

افزونه cpt

پس از نصب این افزونه باید طبق مواردی که از شما خواسته شده است ، شروع به پرکردن فیلدهای لازم نمائید مثلا نام پست تایپ که داخل پیشخوان وردپرس نمایش داده خواهد شد ، آیدی یا همان شناسه پست تایپ که توسط وردپرس برای اجرای کد در پشت پرده استفاده خواهد شد و متونی همچون ” افزودن ” یا مثلا ” افزودن کتاب ” و متونی از این دست است که باید این موارد را نیز تکمیل نمائید .

کار با این افزونه‌ها راحت است اما پس از افزودن پست تایپ توسط افزونه ، باید دقت داشته باشید که صفحاتی همچون جزئیات پست تایپ ، آرشیو و … باید برنامه نویسی شوند که در غیر اینصورت ، محتوای پست تایپ جدید شما داخل قالب نمایشی بخش نوشته‌ها نمایش داده خواهد شد .

به عبارتی اگر شما بخش کتاب‌ها را به وردپرس اضافه کردید ، هنگام مطالعه جزئیات هرکتاب ، ظاهری که کاربر شما خواهد دید ، همان قالب بخش نوشته‌ها یا به عبارتی پست های سایت است و همانطورکه گفته شد باید توسط یک برنامه نویس که آشنایی کامل به وردپرس دارد ، دیزاین متفاوتی برای این پست تایپ جدید طراحی کند .

پس این روش ( روش دوم ) برای دوستانی که به کدنویسی آشنایی ندارند ساده‌تر است و می‌توان فعلا بصورت موقت از ظاهر صفحات نوشته‌ها استفاده کنید اما درهرصورت پست تایپ را ایجاد کرده و آـن را مدیریت می‌کنید .

روش دوم افزودن پست تایپ به روش کدنویسی

همانطور که بالاتر گفته شد ، برای کدنویسی باید از سایت توسعه دهندگان وردپرس استفاده کنید ، اگر به این لینک مراجعه کنید ، صفحه مربوط به پست تایپ را به شکل کامل مشاهده خواهید کرد که جزئیات دقیق مربوط به این بخش داخل آن از سیر تا پیاز قرار داده شده است . کدی که پروسه افزودن پست تایپ جدید را برای شما انجام خواهد داد به شکل زیر است :

/**
 * Register a custom post type called "book".
 *
 * @see get_post_type_labels() for label keys.
 */
function wpdocs_codex_book_init() {
	$labels = array(
		'name'         => _x( 'Books', 'Post type general name', 'textdomain' ),
		'singular_name'     => _x( 'Book', 'Post type singular name', 'textdomain' ),
		'menu_name'       => _x( 'Books', 'Admin Menu text', 'textdomain' ),
		'name_admin_bar'    => _x( 'Book', 'Add New on Toolbar', 'textdomain' ),
		'add_new'        => __( 'Add New', 'textdomain' ),
		'add_new_item'     => __( 'Add New Book', 'textdomain' ),
		'new_item'       => __( 'New Book', 'textdomain' ),
		'edit_item'       => __( 'Edit Book', 'textdomain' ),
		'view_item'       => __( 'View Book', 'textdomain' ),
		'all_items'       => __( 'All Books', 'textdomain' ),
		'search_items'     => __( 'Search Books', 'textdomain' ),
		'parent_item_colon'   => __( 'Parent Books:', 'textdomain' ),
		'not_found'       => __( 'No books found.', 'textdomain' ),
		'not_found_in_trash'  => __( 'No books found in Trash.', 'textdomain' ),
		'featured_image'    => _x( 'Book Cover Image', 'Overrides the “Featured Image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'set_featured_image'  => _x( 'Set cover image', 'Overrides the “Set featured image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'remove_featured_image' => _x( 'Remove cover image', 'Overrides the “Remove featured image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'use_featured_image'  => _x( 'Use as cover image', 'Overrides the “Use as featured image” phrase for this post type. Added in 4.3', 'textdomain' ),
		'archives'       => _x( 'Book archives', 'The post type archive label used in nav menus. Default “Post Archives”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'insert_into_item'   => _x( 'Insert into book', 'Overrides the “Insert into post”/”Insert into page” phrase (used when inserting media into a post). Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'uploaded_to_this_item' => _x( 'Uploaded to this book', 'Overrides the “Uploaded to this post”/”Uploaded to this page” phrase (used when viewing media attached to a post). Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'filter_items_list'   => _x( 'Filter books list', 'Screen reader text for the filter links heading on the post type listing screen. Default “Filter posts list”/”Filter pages list”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'items_list_navigation' => _x( 'Books list navigation', 'Screen reader text for the pagination heading on the post type listing screen. Default “Posts list navigation”/”Pages list navigation”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
		'items_list'      => _x( 'Books list', 'Screen reader text for the items list heading on the post type listing screen. Default “Posts list”/”Pages list”. Added in 4.4', 'textdomain' ),
	);

	$args = array(
		'labels'       => $labels,
		'public'       => true,
		'publicly_queryable' => true,
		'show_ui'      => true,
		'show_in_menu'    => true,
		'query_var'     => true,
		'rewrite'      => array( 'slug' => 'book' ),
		'capability_type'  => 'post',
		'has_archive'    => true,
		'hierarchical'    => false,
		'menu_position'   => null,
		'supports'      => array( 'title', 'editor', 'author', 'thumbnail', 'excerpt', 'comments' ),
	);

	register_post_type( 'book', $args );
}

add_action( 'init', 'wpdocs_codex_book_init' );

این کد برای برنامه نویسان قالب و افزونه بسیار آشنا است و ارتباط خوبی با آن دارند . البته از حجم این کد نباید ترسید ، بسیاری از قسمت های طولانی این کد مربوط به توضیحات است و صرفا جهت راهنمایی است .

در این کد یک محتوای جدید یا بهتر است بگوییم یک بخش جدید تحت عنوان book یا همان ” کتاب ” به وردپرس اضافه شده است . توضیح و تفسیر این کد بسیار مفصل است و برای خود یک دوره آموزشی دارد . اگر علاقمند به یادگیری در این زمینه هستید می‌توانید از دوره آموزشی زیر استفاده کنید :

این روش هم برای کدنویسی قالب وردپرس و هم برای کدنویسی انواع افزونه کاربرد دارد و در هردو حالت این کد یکسان است . اگر شما از این کد برای کدنویسی قالب استفاده کنید ، بمحض فعال شدن قالب ، پست تایپ جدیدی که اضافه کردید در پیشخوان وردپرس نمایش داده می‌شود .

افزودن محتوای جدید توسط کدنویسی افزونه

اگر شما در حوزه برنامه نویسی افزونه وردپرس فعال باشید ، ممکن است نیاز داشته باشید تا روی افزونه خود یک بخش محتوایی راه اندازی کنید ، مثل افزونه فروشگاه ساز ووکامرس ، در این شرایط نیز باید طبق اصول کدنویسی ، کد بالا را مجدد استفاده کنید .

در این شرایط پس از نصب افزونه ، پست تایپ جدید در پیشخوان وردپرس نمایش داده خواهد شد . دقیقا همانند افزونه فروشگاه‌ساز که پس از نصب افزونه شما امکان تعریف محصولات را دارید . پس افزودن بخش محتوایی جدید به وردپرس به چندین روش مختلف امکان پذیر است که باتوجه به پروسه مدنظر خودتان باید یکی از روش ها را انتخاب کنید .

در این مقاله سعی کردیم تا مفهوم Post Type را به شکلی ساده و قابل درک خدمتتان آموزش دهیم تا از این پس هرزمان که در حوزه وردپرس صحبت از Post Type بود ، دقیقا متوجه باشید که منظور چیست و قرار است چه بخشی روی سایت شما فعال شود یا روی آن کار شود .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

بهترین افزونه وردپرس که به شکل تخصصی در مخزن وردپرس برای بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر ارائه شده است ! این افزونه تمامی مشکلات مربوط به حجم تصاویر در سئو سایت را حل خواهد کرد !

0 86

خطای 503 ممکن است شما را اذیت کند ! میتوانید با بررسی 3 مورد اصلی در سایت خودتان ( خصوصا سایت های وردپرسی ) این مشکل را از میان بردارید .

2 49
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است
آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود