بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

بوت استرپ چیست

مقالات طراحی سایت

بوت استرپ چیست ؟ بوت استرپ چیست و چرا ما باید از بوت استرپ استفاده کنیم ؟ بوت استرپ از بخش رسپانسیو کردن سایت برای ما مهم می شود . با اینکه بوت استرپ یک فریم ورک است و قبل از بودن بوت استرپ هم امکان واکنشگرا کردن سایت ها به سختی وجود داشت اما […]

0 1,405
بوت استرپ چیست

بوت استرپ چیست ؟

بوت استرپ چیست و چرا ما باید از بوت استرپ استفاده کنیم ؟ بوت استرپ از بخش رسپانسیو کردن سایت برای ما مهم می شود . با اینکه بوت استرپ یک فریم ورک است و قبل از بودن بوت استرپ هم امکان واکنشگرا کردن سایت ها به سختی وجود داشت اما در حال حاضر محبوب ترین فریم ورک برای رسپانسیو کردن قالب وب سایت ها ، بوت استرپ است .

همچنین ببینید : دوره آموزش بوت استرپ تضمینی

بوت استرپ یک فریم ورک است . اما فریم ورک چیست ؟ فریم ورک یک بستر برنامه نویسی برای طراحی استاندارد است که از قبل ، توسط یک تیم به مرحله اجرا رسیده است . این سیستم به ما امکانات خاصی را می دهد از جمله راحتی در کد زنی ، کاهش میزان کدها ، استاندارد سازی کد ها ، قابل فهم شدن کد ها برای برنامه نویسان یا طراحانی که بعد از ما قصد کار با سیستم را دارند .

از جمله مهم ترین مزیت های فریم ورک ها ، کاهش تعداد کدها و استاندارد سازی آنهاست .

همانطور که ممکن است بدانید ، ما از زبان نشانه گذاری CSS برای طرح بندی و بخش بندی صفحات سایت استفاده می کنیم . زبان طراحی CSS امکانات فوق العاده ای را در اختیار ما قرار می دهد . ما می توانیم با کد نویسی توسط CSS تمامی بخش های یک سایت را از هر نظر کنترل کنیم .

موضوعی که در سال های اخیر بسیار مطرح شد ، موضوع نمایش مناسب سایت ها در دستگاه های قابل حمل ، همچون تلفن های همراه و تبلت بود . وب سایت های که در گذشته طراحی می شدند اکثرا موضوع رسپانسیو را نداشتند و هنگام که سایتی را در تلفن های همراه باز می کردیم وب سایت بسیار کوچک نشان داده می شد و ما باید مقدار زیادی زوم می کردیم تا محتوای وب سایت را واضح تر و بزرگ تر ببینیم .

اما شاید شما هم دیده بودید که برخی وب سایت ها در تلفن های همراه یا تبلت ، با حالتی که در سیستم های خانگی نشان داده می شوند تفاوت دارند . و المان های داخل صفحه ، بزرگتر ، فونت های متن خوانا تر ، و تمامی بخش ها به شکلی مرتب در زیر هم قرار گرفته اند . در حقیقت این سایت ها رسپانسیو بودند و طراحی قالب آنها به گونه ای بود که در داخل هر دستگاه خود را با آن تنظیم می کردند و برای کاربر به شکلی زیبا تر نشان داده می شدند .

در آن زمان که فریم ورک هایی همچون بوت استرپ نبودند و یا به این اندازه محبوب نبودند و عمومیت نداشند ، طراحی قالب ها به شکل واکنش گرا توسط طراحان قالب به شکل دستی انجام می شد و آنها خودشان طبق اصول زبان CSS ، کدهایی را می نوشتند که این امکان را به وب سایت می داد تا در دستگاه های مختلف خود را تنظیم کنند .

بوت استرپ چقدر ما را حرفه ای تر خواهد کرد ؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید تا شما برای شروع کار با بوت استرپ نیاز دارید که زبان طراحی CSS را به شکل کامل بلد باشید . در CSS دستوراتی به نام Media وجود دارد که به کمک آن می توان برای یک المان خاص ، شرایط خاصی را ایجاد کرد .

برای مثال ما یک بخش برای نمایش تصاویر مجلات داریم . این تصاویر در حالتی که سایت را در مانیتور های خانگی استفاده می کنیم در کنار هم به شکل مرتب نمایش داده می شوند . به کمک دستورات مدیا ما می توانیم به نوعی کد زنی انجام دهیم تا زمانی که صفحه وب سایت بسیار کوچک تر شد و به حالت موبایل انتقال یافت ، این تصاویر به شکل مرتب در زیر هم نشان داده شوند . دقیقا مثل تصویر زیر :

اما اگر خود ما قرار باشد تا تمامی این دستورات را بنویسیم نیاز به میزان زیادی کد داریم . دراین حالت وجود کدهایی که به ما کمک کنند تا این کار را راحت تر انجام دهیم بیشتر احساس می شود . چقدر خوب می شد تا بتوانیم تنها با اعمال کردن نام یک کلاس خاص به المان های داخل صفحه ، حالت های مختلف برای نه تنها یک دستگاه بلکه تمامی دستگاه ها را به آنها لحاظ کنیم . در بوت استرپ دقیقا همین امر محقق شده است .

مهم ترین فایل بوت استرپ برای ما فایل مربوطه به Css آن است !

بوت استرپ متشکل از دو فایل اصلی شامل یک فایل Css برای اعمال کلاس های این فریم ورک و یک قابل Js که به مظور فعال کردن المان هایی همچون اسلایدر ها ، تب ها و … است که به شکل رویدای در سایت کار می کنند و با زبان جی کوئری برنامه نویسی شده اند .

بوت استرپ را کافیست با مراجع به سایت GetBootstrap دانلود نمائید و از داخل آن دو فایل گفته شده را برداشته و در داخل پروژه خود قرار دهید و سپس آنها را به صفحات وب خود معرفی کنید و بتوانید از کلاس هایی که داخل فایل Css این فریم ورک نگاشته شده است استفاده کنید .

<link rel="stylesheet" href="css/bootstrap.min.css">
<script src="js/bootstrap.min.js"></script>

همانطور که در کد نشان داده شده است می توانید دو فابل مربوط به فریم ورک بوت استرپ را داخل فایل های وب سایت خود اضافه نمائید .

پس از اضافه شدن Bootstrap به سایت ما ، دیگر کار ما بسیار راحت تر می شود . اگر داخل فایل Css مربوط به  این فریم ورک را باز کنید خواهید دید که همانند فایل های Css که خودتان تاکنون می نوشتید ، تعداد زیادی کلاس وجود دارد که این کلاس ها از قبل برای شما آماده شده اند و شما کافیست نحوه استفاده از هریک را دانسته و در محل های مورد نیاز از کلاس مناسب استفاده کنید .

با استفاده از Bootstrap طراحی کلی و همچنین سرعت این کار بسیار افزایش خواهد یافت . ضمن اینکه نسخه فارسی یا همان راست به چپ بوت استرپ هم در حال حاضر وجود دارد و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید .

مدت زمان لازم برای یادگیری بوت استرپ

بسیاری از دوستان که زبان های طراحی Html و Css را یاد گرفته و به اتمام می رسانند ، باید یک فریم ورک رسپانسیو را هم در کنار آن یاد بگیرند . یادگیری فریم ورک رسپانسیو یک اختیار نیست و یک نیاز اساسی است ، چون در حال حاضر وب سایت هایی که واکنشگرا نیستند ، هم از دید کاربران و هم از دید موتورهای جستجو بی ارزش تلقی می شوند مخصوصا وب سایت هایی که نوپا هستند و جدیدا قصد ورود در اینترنت را دارند .

برای آن دست از دوستانی که به خوبی تمامی مباحث و دستورات Css را یاد گرفته باشند ، یادگیری این فریم ورک طراحی تنها چند هفته زمان خواهد برد . به این دلیل که بوت استرپ چیزی جز کلاس های از پیش نوسته شده نیست و شما کافیست در وب سایت خود بوت استرپ و مراجعه به بخش مستندات ، به راحتی تمامی دستورات آن را مطالع کرده و موارد استفاده از هرکدام را یادبگیرید .

وب سایت خود بوت استرپ ، آموزش ها را به شکل مستندات ارائه می کند و شما می توانید به راحتی با خواندن مستندات آنها را یاد بگیرید . اما بوت استرپ به قدری مشهور است که اکثر وب سایت های فعال در زمینه آموزش طراحی و برنامه نویسی وب ، آموزش های بوت استرپ را هم بصورت رایگان و هم بصورت تخصصی در اختیار شما قرار می دهند .

سئو 90 رسپانسیو

برای تبدیل شدن به یک طراح قالب خوب ، توصیه می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید :

مقاله پیشنهادی : مسیر طراحی سایت

سوالات متداول در رابطه با فریم ورک Bootstrap

+ شاید برخی دوستان از ما سوال کنند که بوت استرپ از کجا آمد ؟

شما ممکن است در برخی وب سایت ها در کنار نام بوت استرپ کلمه توئیتر را هم مشاهده نمائید . این به این دلیل است که سیستم بوت استرپ در ابتدا برای وب سایت توئیتر طراحی شده بود . در سال 2011 بوت استرپ به شکل رسمی و بصورت متن باز در اختیار دیگران قرار گرفت تا بقیه طراحان وب سایت هم بتوانند از این سیستم قدرتمند استفاده کنند .

این فریم ورک در نسخه های 2 ، به صورت پیکسل کار می کرد که این سیستم واقعا مشکل ساز بود . در نسخه های 3 بوت استرپ ، اندازه ها تماما به صورت درصدی بود که هم اکنون نیز به شکل درصدی است . بدین معنی که اندازه تمامی المان های داخل صفحه با درصد خاصی نسبت به عرض صفحه تنظیم می شوند . نسخه 3 بوت استرپ از Float ها استفاده می کرد اما از نسخه های 4 به بعد بوت استرپ سیستم Flex را پیاده کرد تا هرچه بهتر در این زمینه بتوان با سیستم ستون بندی در صفحات کار کرد .

+ یکی دیگر ازسوالات ممکن است این باشد که اگر بوت استرپ رایگان است پس درآمد آنها از کجاست ؟

اگر به وب سایت خود بوت استرپ که نشانی آن در بالا قید شده بود مراجعه کنید ، خواهید دید که بوت استرپ بخشی به نام Themes دارد که در این بخش قالب هایی بسیار جذاب و با طراحی خاص قرار دارند که توسط طراحان تیم بوت استرپ آماده شده اند و برای کاربران بفروش گذاشته شده اند . بوت استرپ تنها از بخش فروش همین قالب ها درآمد بسیار خوبی دارد . بقیه موارد درآمد به کنار .

+ یکی دیگر از سولات ممکن است این باشد که آیا بدون خواندن زبان طراحی Css ، می توان بوت استرپ را یاد گرفت ؟ پاسخ به این سوال منفی است . به این دلیل که بوت استرپ فریم ورکی است که برای راحتی در جهت استفاده از Css آماده شده است و صرفا کار ما را راحت خواهد نمود پس ما در قدم اول باید خود زبان Css را بلد باشیم . همانگونه که گفته شد اگز زبان طراحی Css را بخوبی بلد باشید ، یادگیری بوت استرپ برای شما بسیار لذت بخش است و در زمان بسیار کمی به آن مسلط خواهید شد .

+ آیا Bootstrap را باید نصب کرد ؟ روش نصب خاصی دارد ؟ این فریم ورک مشتکل از دو فایل اصلی است که کافیست آنها را داخل پروژه خود قرار دهید و طبق کدی که در بالا قرار داده شده است آنها را آدرس دهی نمائید .

درصورت داشتن هرگونه سوال در مورد این فریم ورک محبوب طراحی ، با ما در بخش نظرات همین مقاله در ارتباط باشید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

در طراحی با css چه زمانی باید از nth-child استفاده کنیم و چه زمانی از nth-of-type ؟ بررسی دقیق تفاوت های دو انتخابگر nth-child و nth-of-type

0 64

کاربرد انتخاب کننده required در زبان css را شناخته و در طراحی های خود از آن بخوبی استفاده کنید !

0 41
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود