بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
%40 تا 60% تخفیف برای دوره های جامع
شما اینجا هستید : بوت استرپ چیست

بوت استرپ چیست

مقالات طراحی سایت

بوت استرپ چیست ؟ بوت استرپ چیست و چرا ما باید از بوت استرپ استفاده کنیم ؟ بوت استرپ از بخش رسپانسیو کردن سایت برای ما مهم می شود . با اینکه بوت استرپ یک فریم ورک است و قبل از بودن بوت استرپ هم امکان واکنشگرا کردن سایت ها به سختی وجود داشت اما […]

0 381
بوت استرپ چیست

بوت استرپ چیست ؟

بوت استرپ چیست و چرا ما باید از بوت استرپ استفاده کنیم ؟ بوت استرپ از بخش رسپانسیو کردن سایت برای ما مهم می شود . با اینکه بوت استرپ یک فریم ورک است و قبل از بودن بوت استرپ هم امکان واکنشگرا کردن سایت ها به سختی وجود داشت اما در حال حاضر محبوب ترین فریم ورک برای رسپانسیو کردن قالب وب سایت ها ، بوت استرپ است .

همچنین ببینید : دوره آموزش بوت استرپ تضمینی

بوت استرپ یک فریم ورک است . اما فریم ورک چیست ؟ فریم ورک یک بستر برنامه نویسی برای طراحی استاندارد است که از قبل ، توسط یک تیم به مرحله اجرا رسیده است . این سیستم به ما امکانات خاصی را می دهد از جمله راحتی در کد زنی ، کاهش میزان کدها ، استاندارد سازی کد ها ، قابل فهم شدن کد ها برای برنامه نویسان یا طراحانی که بعد از ما قصد کار با سیستم را دارند .

از جمله مهم ترین مزیت های فریم ورک ها ، کاهش تعداد کدها و استاندارد سازی آنهاست .

همانطور که ممکن است بدانید ، ما از زبان نشانه گذاری CSS برای طرح بندی و بخش بندی صفحات سایت استفاده می کنیم . زبان طراحی CSS امکانات فوق العاده ای را در اختیار ما قرار می دهد . ما می توانیم با کد نویسی توسط CSS تمامی بخش های یک سایت را از هر نظر کنترل کنیم .

موضوعی که در سال های اخیر بسیار مطرح شد ، موضوع نمایش مناسب سایت ها در دستگاه های قابل حمل ، همچون تلفن های همراه و تبلت بود . وب سایت های که در گذشته طراحی می شدند اکثرا موضوع رسپانسیو را نداشتند و هنگام که سایتی را در تلفن های همراه باز می کردیم وب سایت بسیار کوچک نشان داده می شد و ما باید مقدار زیادی زوم می کردیم تا محتوای وب سایت را واضح تر و بزرگ تر ببینیم .

اما شاید شما هم دیده بودید که برخی وب سایت ها در تلفن های همراه یا تبلت ، با حالتی که در سیستم های خانگی نشان داده می شوند تفاوت دارند . و المان های داخل صفحه ، بزرگتر ، فونت های متن خوانا تر ، و تمامی بخش ها به شکلی مرتب در زیر هم قرار گرفته اند . در حقیقت این سایت ها رسپانسیو بودند و طراحی قالب آنها به گونه ای بود که در داخل هر دستگاه خود را با آن تنظیم می کردند و برای کاربر به شکلی زیبا تر نشان داده می شدند .

در آن زمان که فریم ورک هایی همچون بوت استرپ نبودند و یا به این اندازه محبوب نبودند و عمومیت نداشند ، طراحی قالب ها به شکل واکنش گرا توسط طراحان قالب به شکل دستی انجام می شد و آنها خودشان طبق اصول زبان CSS ، کدهایی را می نوشتند که این امکان را به وب سایت می داد تا در دستگاه های مختلف خود را تنظیم کنند .

بوت استرپ چقدر ما را حرفه ای تر خواهد کرد ؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید تا شما برای شروع کار با بوت استرپ نیاز دارید که زبان طراحی CSS را به شکل کامل بلد باشید . در CSS دستوراتی به نام Media وجود دارد که به کمک آن می توان برای یک المان خاص ، شرایط خاصی را ایجاد کرد .

برای مثال ما یک بخش برای نمایش تصاویر مجلات داریم . این تصاویر در حالتی که سایت را در مانیتور های خانگی استفاده می کنیم در کنار هم به شکل مرتب نمایش داده می شوند . به کمک دستورات مدیا ما می توانیم به نوعی کد زنی انجام دهیم تا زمانی که صفحه وب سایت بسیار کوچک تر شد و به حالت موبایل انتقال یافت ، این تصاویر به شکل مرتب در زیر هم نشان داده شوند . دقیقا مثل تصویر زیر :

اما اگر خود ما قرار باشد تا تمامی این دستورات را بنویسیم نیاز به میزان زیادی کد داریم . دراین حالت وجود کدهایی که به ما کمک کنند تا این کار را راحت تر انجام دهیم بیشتر احساس می شود . چقدر خوب می شد تا بتوانیم تنها با اعمال کردن نام یک کلاس خاص به المان های داخل صفحه ، حالت های مختلف برای نه تنها یک دستگاه بلکه تمامی دستگاه ها را به آنها لحاظ کنیم . در بوت استرپ دقیقا همین امر محقق شده است .

مهم ترین فایل بوت استرپ برای ما فایل مربوطه به Css آن است !

بوت استرپ متشکل از دو فایل اصلی شامل یک فایل Css برای اعمال کلاس های این فریم ورک و یک قابل Js که به مظور فعال کردن المان هایی همچون اسلایدر ها ، تب ها و … است که به شکل رویدای در سایت کار می کنند و با زبان جی کوئری برنامه نویسی شده اند .

بوت استرپ را کافیست با مراجع به سایت GetBootstrap دانلود نمائید و از داخل آن دو فایل گفته شده را برداشته و در داخل پروژه خود قرار دهید و سپس آنها را به صفحات وب خود معرفی کنید و بتوانید از کلاس هایی که داخل فایل Css این فریم ورک نگاشته شده است استفاده کنید .

<link rel="stylesheet" href="css/bootstrap.min.css">
<script src="js/bootstrap.min.js"></script>

همانطور که در کد نشان داده شده است می توانید دو فابل مربوط به فریم ورک بوت استرپ را داخل فایل های وب سایت خود اضافه نمائید .

پس از اضافه شدن Bootstrap به سایت ما ، دیگر کار ما بسیار راحت تر می شود . اگر داخل فایل Css مربوط به  این فریم ورک را باز کنید خواهید دید که همانند فایل های Css که خودتان تاکنون می نوشتید ، تعداد زیادی کلاس وجود دارد که این کلاس ها از قبل برای شما آماده شده اند و شما کافیست نحوه استفاده از هریک را دانسته و در محل های مورد نیاز از کلاس مناسب استفاده کنید .

با استفاده از Bootstrap طراحی کلی و همچنین سرعت این کار بسیار افزایش خواهد یافت . ضمن اینکه نسخه فارسی یا همان راست به چپ بوت استرپ هم در حال حاضر وجود دارد و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید .

مدت زمان لازم برای یادگیری بوت استرپ

بسیاری از دوستان که زبان های طراحی Html و Css را یاد گرفته و به اتمام می رسانند ، باید یک فریم ورک رسپانسیو را هم در کنار آن یاد بگیرند . یادگیری فریم ورک رسپانسیو یک اختیار نیست و یک نیاز اساسی است ، چون در حال حاضر وب سایت هایی که واکنشگرا نیستند ، هم از دید کاربران و هم از دید موتورهای جستجو بی ارزش تلقی می شوند مخصوصا وب سایت هایی که نوپا هستند و جدیدا قصد ورود در اینترنت را دارند .

برای آن دست از دوستانی که به خوبی تمامی مباحث و دستورات Css را یاد گرفته باشند ، یادگیری این فریم ورک طراحی تنها چند هفته زمان خواهد برد . به این دلیل که بوت استرپ چیزی جز کلاس های از پیش نوسته شده نیست و شما کافیست در وب سایت خود بوت استرپ و مراجعه به بخش مستندات ، به راحتی تمامی دستورات آن را مطالع کرده و موارد استفاده از هرکدام را یادبگیرید .

وب سایت خود بوت استرپ ، آموزش ها را به شکل مستندات ارائه می کند و شما می توانید به راحتی با خواندن مستندات آنها را یاد بگیرید . اما بوت استرپ به قدری مشهور است که اکثر وب سایت های فعال در زمینه آموزش طراحی و برنامه نویسی وب ، آموزش های بوت استرپ را هم بصورت رایگان و هم بصورت تخصصی در اختیار شما قرار می دهند .

سئو 90 رسپانسیو

برای تبدیل شدن به یک طراح قالب خوب ، توصیه می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید :

سوالات متداول در رابطه با فریم ورک Bootstrap

+ شاید برخی دوستان از ما سوال کنند که بوت استرپ از کجا آمد ؟

شما ممکن است در برخی وب سایت ها در کنار نام بوت استرپ کلمه توئیتر را هم مشاهده نمائید . این به این دلیل است که سیستم بوت استرپ در ابتدا برای وب سایت توئیتر طراحی شده بود . در سال 2011 بوت استرپ به شکل رسمی و بصورت متن باز در اختیار دیگران قرار گرفت تا بقیه طراحان وب سایت هم بتوانند از این سیستم قدرتمند استفاده کنند .

این فریم ورک در نسخه های 2 ، به صورت پیکسل کار می کرد که این سیستم واقعا مشکل ساز بود . در نسخه های 3 بوت استرپ ، اندازه ها تماما به صورت درصدی بود که هم اکنون نیز به شکل درصدی است . بدین معنی که اندازه تمامی المان های داخل صفحه با درصد خاصی نسبت به عرض صفحه تنظیم می شوند . نسخه 3 بوت استرپ از Float ها استفاده می کرد اما از نسخه های 4 به بعد بوت استرپ سیستم Flex را پیاده کرد تا هرچه بهتر در این زمینه بتوان با سیستم ستون بندی در صفحات کار کرد .

+ یکی دیگر ازسوالات ممکن است این باشد که اگر بوت استرپ رایگان است پس درآمد آنها از کجاست ؟

اگر به وب سایت خود بوت استرپ که نشانی آن در بالا قید شده بود مراجعه کنید ، خواهید دید که بوت استرپ بخشی به نام Themes دارد که در این بخش قالب هایی بسیار جذاب و با طراحی خاص قرار دارند که توسط طراحان تیم بوت استرپ آماده شده اند و برای کاربران بفروش گذاشته شده اند . بوت استرپ تنها از بخش فروش همین قالب ها درآمد بسیار خوبی دارد . بقیه موارد درآمد به کنار .

+ یکی دیگر از سولات ممکن است این باشد که آیا بدون خواندن زبان طراحی Css ، می توان بوت استرپ را یاد گرفت ؟ پاسخ به این سوال منفی است . به این دلیل که بوت استرپ فریم ورکی است که برای راحتی در جهت استفاده از Css آماده شده است و صرفا کار ما را راحت خواهد نمود پس ما در قدم اول باید خود زبان Css را بلد باشیم . همانگونه که گفته شد اگز زبان طراحی Css را بخوبی بلد باشید ، یادگیری بوت استرپ برای شما بسیار لذت بخش است و در زمان بسیار کمی به آن مسلط خواهید شد .

+ آیا Bootstrap را باید نصب کرد ؟ روش نصب خاصی دارد ؟ این فریم ورک مشتکل از دو فایل اصلی است که کافیست آنها را داخل پروژه خود قرار دهید و طبق کدی که در بالا قرار داده شده است آنها را آدرس دهی نمائید .

درصورت داشتن هرگونه سوال در مورد این فریم ورک محبوب طراحی ، با ما در بخش نظرات همین مقاله در ارتباط باشید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 7 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه میتوان با طراحی قالب های html به درآمد رسید ؟ اصلا امکان رسیدن به درآمد و فروش اینگونه قالب ها در بازار امروزی وجود دارد ؟ به هردو این سوالات در این مقاله به شکل کامل پاسخ خواهیم داد !

2 525

امروزه قالب های آماده بسیار در حال توسعه و افزایش فروش هستند . آیا طراحی سایت با قالب های آماده میتواند روش خوبی برای ساخت سایت ، جذب مشتری و یا اجرای پروژه های پیشرفته باشد ؟ در این مقاله همراه ما باشید .

1 716
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است