تفاوت سایت ارزان و گران در چیست ؟

اگر شما هم از افرادی هستید که قصد دارد تا وب سایت طراحی کند ، اما در بین هزاران مدل قیمت و تعرفه گم شده است و نمی داند و چه باید بکند ، پس حتما این مقاله را تا انتها با ما همراه باشید تا بدانید که هنگام درخواست طراحی سایت چه چیزهایی باید بخواهید و برای چه چیزی لازم است تا هزینه پرداخت کنید و نهایتا تفاوت سایت ارزان و گران در چه فاکتور هایی خلاصه می شود !

تصور کنید شما قصد طراحی یک سایت شرکتی دارید . به دو شرکت X و Y مراجعه می کنید و درخواست طراحی یک سایت شرکتی برای شرکت خودتان را دارید و امکاناتی که مد نظر دارید به این شکل است :

شرکت x هزینه ای معادل 2 ملیون و 500 هزار تومان به شما فاکتور می کند و شرکت Y میزان تنها 500 هزار تومان از شما بابت طراحی سایت درخواست می کند . خب حالا تکلیف چیست و شما باید چکار کنید ؟ تفاوت سایت ارزان و گران در این دو مورد چیست و چرا همین امکانات در شرکت های مختلف قیمت های متفاوت دارد .


حالا فرض می کنیم که اصلا این مورد دخیل نیست و شما دنبال کیفیت کار هستید . البته گفتن این نکته هم بسیار مهم است که لزوما بودن یک شرکت در پایین شهر به منزله کیفیت کار پایین تر و بودن شرکتی در بالای شهر هم دلیل بر کیفیت و تجربه بالا نیست .

فرض می کنیم هر دو شرکت در کنار هم همسایه هستند و در یک نقطه شهر واقع شده اند .

خب چرا هزینه یک شرکت 2.5 ملیون و هزینه شرکت دوم تنها 500 تومان است ؟ 

اول از هرچیز بررسی کنید که آیا وب سایتی که به شما تحویل داده میشود بر اساس یک طرح آماده و از پیش طراحی شده است یا خیر ؟

خود ما 95% این احتمال را میدهیم که وب سایت هایی که در حال حاضر زیر 1.5 ملیون تومان قیمت دارند حتما سایت های آماده هستد و از قالب های آماده در داخل آنها استفاده شده است . حالا این قالب های آماده ممکن است از قبل توسط خود شرکت برنامه نویسی شده باشد یا اینکه قالب هایی باشند که خریداری شده اند و به شما تحویل داده می شوند و در این حالت مطمئن باشید که این قالب قبل از شما و بعد از شما هم به هزاران نفر تحویل داده شده و کسب و کار شما یکتا و خاص نیست .

این اولین حالت در تفاوت های قیمت است که عموما هم همین مورد اول در مورد هزینه ها صدق می کند و تمامی وب سایت هایی که با هزینه خیلی پایین تر به شما ارائه می شوند یک طرح آماده هستند و هربار هفته ها و ماه ها زمان برای اجرای آنها صرف نمی شود . شما می توانید این مورد را از زمان تحویل سایت هم متوجه شوید . اگر زمان تحویل سایت در حدود 10 روز است پس مطمئن باشید که سیستمی آماده و عمومی در اختیار شما قرار می گیرد که در 95% مواقع هم درست است . به ندرت شخص یا شرکتی با هزینه ای بسیار کم قالب ها و سایت های اختصاصی برنامه نویسی می کنید چون در اینصورت عملا فقط خستگی و هدررفت زمان و منابع برای طراح باقی خواهد ماند که البته متاسفانه برخی این کار را انجام داده و بازار کار را به شدت خراب می کنند .

حالا دوم بحث امکانات است

اگر شرکتی که هزینه زیادی از شما درخواست می کند به شما اینگونه خطاب کند که ” طرح اختصاصی خودتان را برای قالب ارائه کنید ” پس مطمئن باشید که سایت شما تماما اختصاصی طراحی و برنامه نویسی شده و زمان مناسبی برای آن صرف خواهد شد . همین طراحی سایت با قالب اختصاصی خودش بزرگترین امکانات در طراحی سایت شما است .

اگر در کنار امکاناتی که شما تقاضا کردید امکانات دیگری هم در جهت بهبود سایت شما به شما ارائه می شود اول تحقیق کنید که آیا هزینه اصافی بابت این خدمات از شما اخذ خواهد شد یا نه ! که معمولا اخذ می شود ، همچنین مهم تر از این ، بررسی کنید که آیا اصلا شما به این خدمات اضافی نیار دارید یا نه ؟ تفاوت سایت ارزان و گران در همین مورد به راحتی مشخص می شود .

اگر نیاز ندارید و هزینه اضافی هم از شما درخواست می شود از قبول کردن این مواررد امتناع کنید .

حالا سوال مهم این است که سایت ارزان بسازیم یا گران ؟

تفاوت سایت ارزان و گران شاید موارد زیادی باشد اما این چند مورد که در بالا گفته شد مهم ترین موارد و تشکیل هنده 90% بخش تفاوت ها هستند . اما حالا شما باید سایت ارزان را انتخاب کنید یا سایت گران تر را ؟

هنگامی که از سایت های آماده استفاده می کنید از همان ابتدا شما دست و بال خود را می بندید . طراح سایت مسلما امکاناتی که به شما خواهد داد را غیر قابل توصیف مطرح خواهد نمود و اگر شما بعدا قصد داشتید تا امکاناتی هم به سایت اضافه کنید یا مثلا در صفحه اصلی سایت یک قسمت جدید نمایش دهید پاسخی که با آن مواجه می شوید دقیقا همین است ” مگر چقدر هزینه کردی که میخوای اینهمه امکانات هم اضافه بشه ، بجاش یه سایت جدید و اختصاصی بزن ” .

پس شما یک ضرر مالی هم در اینجا خواهید دید و در نهایت خودتان هم خواهید فهمید که ایجاد یک سایت اختصاصی از همان ابتدا برای شما با صرفه تر بود .

تفاوت سایت ارزان و گران را اگر درک کرده باشید مسلما دیگر می دانید که برای کسب و کار شما کدام وب سایت مناسب خواهد بود . اگر هم قصد شما صرفا داشتن یک سایت برای نشان دادن به بقیه است و موضوعاتی مثل سئو و بهینه سازی و رسیدن به ردیف اول گوگل برای شما مهم نیست با پرداخت هزینه ای بسیار پایین تر یک سایت برای خودتان بالا بیاورید .

نتیجه گیری :

تفاوت سایت ارزان و گران عموما در اختصاصی بودن یا آماده بودن آنها است سپس امکاناتی که به شما ارائه می شود و در نهایت بهینه بودن و امکان توسعه آن در آینده .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . با تشکر گروه آموزشی سئو 90