بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

تفاوت قالب آماده با قالب اختصاصی در طراحی سایت چیست؟

مقالات طراحی سایت

استفاده از قالب آماده برای طراحی سایت مناسب است یا قالب های اختصاصی ؟ بررسی تفاوت های ساختاری ، هزینه ، زمان طراحی ، حقوق معنوی و ... در مورد قالب های آماده و اختصاصی در این مقاله !

0 1,166
تفاوت قالب آماده با قالب اختصاصی در طراحی سایت چیست؟

یکی از سوالاتی که کارفرمایان قبل از طراحی سایت از طراح ممکن است بپرسند این خواهد بود که تفاوت قالب آماده با قالب اختصاصی برای طراحی سایت در چیست و تفاوت استفاده از هریک ، در چه بخش‌هایی مشخص خواهد شد و کدامیک برای کسبوکار من مناسب است ؟

این موضوع و تمامی این سئوالات از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی هستند . قبل از هرچیز لازم است اطلاع داشته باشید که در حالت کلی قالب اختصاصی امکانات بیشتری در اختیار وب سایت کسبوکار شما قرار خواهد داد ، درحالیکه امکانات کلی سایت هایی که با قالب آماده طراحی و به کارفرما تحویل داده می‌شوند به مراتب کمتر است . اما ممکن است بسته به نیاز کارفرما قالب آماده بهتر باشد که این اما و اگرها همگی لازمه کسب اطلاعات درست است و در این صفحه تمامی حقایق در رابطه با ابن موضوع را خدمتتان تشریح خواهیم کرد .

مقاله پیشنهادی برای مطالعه : تفاوت سایت ارزان با گران

برای درک بهتر موضوع ، بهتر است ابتدا ویژگی‌های مربوط به هریک از این حالت‌ها را بررسی کرده و سپس نتیجه گیری کنیم چراکه ممکن است باتوجه به نوع بیزنس شما ، یک سایت با قالب آماده ، بیشتر مورد توجه شما قرار گیرد .

قالب آماده سایت چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

قالب آماده سایت درحالت کلی یک طرح از پیش آماده شده است که یک یا چند برنامه نویس از قبل ظاهر آن‌را طراحی نموده و سپس آن را برای نصب و اجرا روی یک سیستم مدیریت محتوای خاص مثل وردپرس برنامه نویسی کرده‌اند .

دسته بندی قالب های تم فارست

پس موضوعی که اکنون می‌توان دریافت اینجاست که این قالب‌ها به سرعت در دسترس هستند و شما کافیست هرزمان که قالب مدنظر را پسند کردید ، می‌توانید درعرض کمتر از چند دقیقه قالب را خریداری نموده و نسبت به نصب آن برروی سیستم مدیریت محتوای مدنظر اقدام کنید و در عرض شاید 1 روز سایت کسبوکار خودتان را برپا کنید .

پس نیازی نیست تا مدت زمان زیادی صبر کنید تا قالب سایت شما طراحی شده و سپس آماده کار شود . از همین جهت نیز می‌توان دریافت که سرعت طراحی و اجرا در قالب های آماده بسیار بهتر مدیریت می‌شود و می‌توان بدون معطلی و با کمی جستجو برای قالب مناسب ، خرید را انجام داده و دانلود کرد . قالب های آماده همیشه پولی نیستند و تعدد قالب‌های رایگان خصوصا برای وردپرس بسیار زیاد است .

قالب‌های آماده خصوصیات از پیش تعیین شده خاصی دارند و اگر به برنامه نویسی تسلط نداشته باشید قادر نخواهید بود تا قسمت‌های مختلف آن را که نیازمند تغییر از کد هستند تغییر دهید . لذا به اجبار باید از همان امکاناتی که در اختیار شما قرار داده شده است استفاده کرده و به آنها راضی باشید .

مقاله پیشنهادی برای مطالعه : کدام پلاگین ها روی وردپرس حتما باید نصب شود ؟ 

اینجاست که یکی از بزرگترین مشکلات قالب‌های آماده نمایان خواهد شد . عدم امکان تغییرات دلخواه در قالب و نیاز داشتن به یک برنامه نویس که به نحوه طراحی قالب شما تسلط داشته و بتواند تغییرات لازمه را جهت توسعه یا تغییر سیستم در داخل آن ایجاد کند !

برای مثال ممکن است وب سایت شما بخشی را تحت عنوان معرفی خدمات داشته باشد اما امکان تعریف بیش از 3 آیتم از خدمات داخل آن وجود ندارد ! در حالیکه خدمات شما بیش از 3 آیتم است و همین موضوع دست و بال شما را خواهد بست و نیازمند شخصی خواهید بود تا امکان افزودن خدمات بیشتر درمحل مدنظر از سایت را برای شما ایجاد کند .

البته این محدودیت‌ها در قالب‌های آماده کم کم احساس شدند و توسعه دهندگان این قالب‌ها ، درصدد حل کردن این موارد هستند و از همین جهت بخش‌های تنظیمات را به نحوی گسترش دادند تا مدیر سایت بتواند تقریبا تمامی بخش‌ها را کنترل کند . برای مثال اگر قصد دارید تا بخشی را در سایت ، فعال یا غیرفعال کنید ، کافیست تا یک گزینه را فعال یا غیرفعال کنید .

این توسعه در امکانات که خدمات زیادی را به صاحب سایت ارائه می‌کنند درعین حال یک ایراد مهم دارند . این تنظیمات گاها به قدری زیاد هستند که سایت بشدت سنگین شده و زمانی‌که صاحب سایت وارد بخش تنظیمات می‌شود با صدها گزینه که برای تنظیم بخش‌های مختلف سایت برنامه نویسی شده‌اند مواجه می‌شود .

این تنظیمات به این دلیل تعداد زیادی دارند که طراحان قالب ، این پوسته را برای یک شخص یا برند و بیزنس خاصی طراحی نکرده‌اند و ذهنیت آنها این است که سلیقه‌ها و نیازهای مختلف از این قالب برای سایت خودشان استفاده خواهند کرد .

3 مشکل اساسی در  قالب های آماده

در موضوع تفاوت قالب آماده با قالب اختصاصی در طراحی سایت ، باید گفت سه تفاوت بسیار بزرگ وجود دارد که در قالب های آماده بخوبی احساس می‌شوند . اگر شما تمایل دارید تا کسبوکار خود را توسعه دهید و وب سایت شما ازنظر طراحی و کدنویسی مختص بیزنس شما باشد ، پس به هیچ وجه استفاده از قالب آماده توصیه نمی‌شود ، چرا که طرح‌بندی و قالب‌بندی این سایت ممکن است مطابق سلیقه شما نباشد و دوم اینکه اگر قالب آماده باشد در اینصورت دیگر مختص شما نیست که این موضوع همان مشکل دوم است که در ادامه درمورد آن توضیح دادیم .

به عبارتی اگر کسبوکار شما برایتان مهم است و قصد دارید تا تبدیل به یک برند شوید ، حتما از قالب اختصاصی با طراحی مناسب برای بیزنس خودتان استفاده کنید . اگر قالب شما آماده باشد ، حتما در سطح اینترنت بجز شما ، ده‌ها و یا صدها سایت دیگر قبل از شما این قالب را برای وب سایت خود استفاده کرده‌اند . پس دو موضوع تناسب سلیقه و تعدد استفاده ، دو مشکل اساسی در قالب های آماده هستند .

در صورت استفاده از قالب‌های آماده شما از بسیاری خدمات پشتیبانی ، خدمات هاست و دامنه ، عیب‌یابی ، پشتیبان‌گیری و … بی‌بهره هستید و تمامی کارهای سایت شما فقط توسط خود شما باید انجام شود . نهایتا اینکه برای مدیریت وب سایت خود شاید با یک پشتیبان هماهنگ شوید که در نهایت این کار نیز هزینه‌های اضافی خواهد داشت .

اما مشکل سوم در قالب‌های آماده اینجاست که اکثر قالب‌های آماده بصورت کد شده هستند و لذا حتی اگر یک برنامه‌نویس قالب که به سیستم شما آشنایی دارد ، قصد داشته باشد تا کارهای مربوط به توسعه و تغییر سیستم را انجام دهد ، یا موفق به این کار نخواهد شد و یا اگر زحمت زیادی متقبل شود ، ازشما درخواست هزینه زیادی خواهد کرد که البته درکل ایجاد تغییرات بعدی در قالب‌های آماده ، همیشه هزینه زیادی دارد و نهایتا بعد از مدتی خواهید فهمید که به اندازه هزینه یک سایت اختصاصی برای قالب آماده خودتان هزینه کردید و این یک واقعیت است !!!

پس استفاده از قالب‌های آماده چه زمانی عاقلانه است ؟

قالب‌های آماده دقیقا زمانی مناسب هستند که شما فعلا قصد برند شدن ندارید و صرفا هدف ، داشتن یک وب سایت در اینترنت و معرفی برخی خدمات و محصولات در گام اولیه است . در اینصورت می‌توانید به راحتی از مارکت‌های معتبر ، قالب‌های متناسب با سیستم مدیریت محتوای خود را تهیه نموده و روی آن نصب کنبد و در نهایت تنظیمات خود را متناسب با سلیقه و البته امکانات قالب خود انجام دهید .

قالب‌های آماده برای اینگونه موارد بسیار مناسب هستند به این دلیل که شما برای اینگونه اهداف نیازی ندارید تا هزینه زیادی کرده و سایت اختصاصی طراحی کنید .

مزایای قالب آماده :

  • هزینه پایین‌تر ، سرعت تحویل سریع‌تر ، تعدد بسیار زیاد

معایب قالب آماده :

  • عدم اختصاصی بودن برای یک شخص با شرکت ، تنظیمات بسیار زیاد ، سنگینی قالب ، عدم پشتیبانی های مناسب ، مشکلات موجود در هنگام اعمال تغییرات ، کدهای پیچیده و گاها قفل شده ، شباهت با سایر سایت‌ها

این موارد حداقل مزایا و معایب و البته گزینه‌های اصلی درمورد پوسته‌های آماده است که بسته به نیاز ، بودجه و اهداف خودتان باید درمورد آنها تصمیم بگیرید .

قالب اختصاصی سایت چیست ؟

قالب اختصاصی سایت بسیاری از نواقص قالب‌های آماده را از میان برداشته است اما بسته به شرایط ممکن است معایبی نیز داشته باشد . قالب‌های اختصاصی برای زمانی مناسب هستند که کسبوکار شما به نقطه مهمی رسیده و قصد دارید به یک چهره شاخص در سطح رقبا تبدیل شوید .

قالب آماده در مدت زمان کمتری بدست شما خواهد رسید ، شاید یک ساعت ! اما قالب اختصاصی به این دلیل که تماما مطابق با سلیقه کارفرما بوده و تنظیمات سایت نیز دقیقا متناسب با نیاز شما برنامه نویسی خواهد شد ، مدت زمان زیادی را جهت طراحی و راه‌اندازی نیاز دارد . این مدت زمان ممکن است از 10 تا 60 روز و حتی بیشتر متغیر باشد .

 

قالب‌های اختصاصی تماما مطابق با سلیقه شما هستند . رنگ بندی ، قالب بندی ، محل قرارگیری المان‌های مختلف ، تنظیمات کاملا اختصاصی و … همگی متناسب با خواسته شما هستند . کافیست شما تمامی امکاناتی که نیاز دارید را برای تیم طراحی و برنامه نویسی ارائه کنید تا تمامی آنها را برای شما اجرا کنند .

قالب های فروشگاهی در تم فارست

مسلم است که چون این قالب مختص شما طراحی شده است ، پس خبری از تنظیمات اضافی نیست و تمامی تنظیمات دقیقا همان تنظیماتی هستد که شما نیاز دارید . درنتیجه هم سایت شما سبک‌تر است و هم اینکه شما هنگام وارد شدن به بخش تنظیمات ، دیگر سردرگم نیستید . ضمن اینکه در اکثر قالب‌های آماده فایل راهنما وجود ندارد اما زمانی که سایت به شکل اختصاصی طراحی شود ، معمولا چند ساعت جلسه آموزشی برای شما ارائه خواهد شد تا کار با تمامی بخش‌های مختلف سایت را فرا بگیرید .

زمانی‌که سایت شما به شکل اختصاصی طراحی می‌شود ، شما کاملا حقوق محفوظی دارید و درصورت هرگونه الگو برداری یا کپی برداری از سایت ، حق پیگیری قانونی دارید .

مقاله پیشنهادی برای مطالعه : اشتباهات مهم در طراحی سایت 

همانگونه که در بخش قالب‌های آماده اشاره شد ، اگر خودتان برنامه نویس نباشید ، قادر نیستید خودتان بخش‌های مختلف را تغییر دهید به این دلیل که قالب را از وب سایتی خریداری کرده و یا دانلود نموده‌اید که دسترسی به شخص خاصی ندارید تا درخواست اعمال تغییرات روی قالب را از وی داشته باشید مگر با پرداخت هزینه‌های زیاد به تیم طراحی و درصورت داشتن تایم آزاد در تیم !

اما زمانی‌که سایت شما به شکل اختصاصی توسط شرکت برنامه نویسی طراحی می‌شود ، به راحتی می‌توانید در صورت نیاز به تغییر ، به راحتی با شرکت مدنظر هماهنگ شوید تا تغییرات لازم را در اسرع وقت برای شما اعمال کنند .

ضمن اینکه معمولا اعمال تغییرات در قالب‌های آماده سخت‌تر است به این دلیل که تنظیمات آنها همانگونه که گفته شد بسیار زیاد است و کدنویسی اینگونه قالب‌ها با سختی کد فراوانی اجرا می‌شود از این جهت معمولا حتی برنامه نویسان حرفه‌ای از تغییر دادن اینگونه قالب‌ها خودداری می‌کنند .

درواقع قالب‌های آماده یکبار برای همیشه ثابت هستند و ممکن است هرگونه تغییر در بخش‌هایی از سایت باعث ایجاد اختلال در بخش‌های دیگر شود به این دلیل که برنامه نویس تغییر دهنده قالب ، به شکل کامل به تمامی بخش‌های قالب تسلط ندارند لذا تغییر دادن در اینگونه قالب‌ها ریسک بالایی دارد . بروزرسانی‌های خاصی ممکن است داخل قالب‌ها انجام شود که درمورد این بروزرسانی‌ها نیز تضمینی وجود ندارد که نیازهای شما را در نسخه‌های جدید رفع کنند .

اما در قالب‌های اختصاصی ، تمامی بخش‌ها توسط تیم برنامه نویسی اجرا شده است و هرگونه تغییر با آشناییت کامل و در اسرع وقت صورت می‌گیرد . قالب‌های اختصاصی هزینه به نسب بالاتری دارند به این دلیل که بسیاری از بخش‌های سایت از ابتدا باید طراحی شود . مخصوصا قسمت‌هایی که مربوط به ظاهر کار هستند در اکثر موارد از 0 تا 100 پیاده سازی می‌شود و همین موارد باعث افزایش زمان تحویل سایت خواهند شد .

مزایای قالب اختصاصی :

  • مختص یک شرکت و برند هستند ، طراحی کاملا متناسب با سلیقه شما انجام خواهد شد ، تنظیمات اختصاصی دارید ، سرعت مناسب قالب ، کدهای بهینه شده ، سئو داخلی مناسب ، پشتیبانی مناسب ، و همچنین حقوق محفوظ

معایب قالب اختصاصی :

  • هزینه نسبتا بالا ، مدن زمان تحویل زیادتر نسبت به قالب های آماده

اکنون تا این قسمت دقیقا اطلاع دارید که قالب آماده و اختصاصی در کدام جبهه‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و خود شما مختار هستید تا تصمیم بگیرید قصد دارید بروی چه نوع پروژه‌ای سرمایه گذاری کنید .

اما توصیه ما در این مورد چیست ؟

در زمینه تفاوت قالب آماده با قالب اختصاصی در طراحی سایت امیدواریم مطلب کاملی را خدمت شما ارائه کرده باشیم . اما اگر نظر ما را در این زمینه جویا شوید ، پاسخ ما نیاز سنجی وب سایت توسط خودتان است . اگر شما صرفا به یک وب سایت نیاز دارید و بعدها قصد تغییر در آن را ندارید ، بهترین حالت و معقولانه‌ترین روش همان سایت‌هایی با قالب آماده هستند به این دلیل که تا چندین برابر در زمان و هزینه صرفه‌جویی خواهد شد .

اما اگر کسبوکاری هستید که بعدها رشد خواهید کرد و تمامی تفکر شما صرفا داشتن یک ظاهر در اینترنت نیست ، از همان ابتدا سایت خود را به شکل اختصاصی طراحی و برنامه نویسی کنید . از این جهت شکل گیری برند شما بسیار راحت و تضمینی است و اینکه امکان اعمال تغییرات بسیار ساده‌تر بوده و تمامی حقوق شما نیز با خیال آسوده حفظ خواهد شد . امیدواریم محتوای این مقاله نیز برای شما مفید باشد .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چرا وجود یک وبسایت برای بیزنس شما از نان شب واجبتر است ؟ تنها با اطلاع از 2 دلیل حیاتی بین هزاران دلیل برای داشتن سایت ، همین امروز سایت خود را راه‌اندازی خواهید کرد !

0 916

در طراحی با css چه زمانی باید از nth-child استفاده کنیم و چه زمانی از nth-of-type ؟ بررسی دقیق تفاوت های دو انتخابگر nth-child و nth-of-type

0 72
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود