بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

نامک در وردپرس چیست

مقالات وردپرس

نامک یکی از مهم ترین بخش ها در تنظیم آدرس های درست داخل سایت های وردپرسی است که باید طبق اصول درست برای هر بخش ، نامک ( slug ) تنظیم شود . در این مقاله تمامی زیروبم نامک را خدمتتان شرح داده‌ایم .

0 92
نامک در وردپرس چیست

اگر شما نیز برای چند روز از وردپرس استفاده کرده باشید و در این مدت یک نوشته ، برگه ، دسته بندی و یا محصولی را در سایت خود قرار داده‌اید ، متوجه بخشی به اسم نامک شده‌اید اما احتمالا نسبت به آن بی‌اعتنا بودید چراکه این قسمت اکثرا توسط خود وردپرس ایجاد می‌شود . نامک که در اصطلاح برنامه نویسی ” Slug ” نام دارد ، یکی از موضوعات مهم در وردپرس و خصوصا سئو و بهینه سازی سایت شما است . اگر همین حالا که در حال مطالعه این محتوا از سایت‌ما هستید به نوار آدرس مرورگر خودتان توجه کنید ، آدرس این صفحه به شکل زیر است :

https://seo90.ir/wp-slug

خب در این آدرس ، بخش اول مربوط به نام دامنه ما است که داخل تمامی آدرس های سایت وجود دارد و هیچ آدرسی از سایت نمی‌تواند بدون آدرس دامنه در سایت وجود داشته باشد . اما قسمتی که بعد از علامت ” / ” در ادامه آدرس قرار خواهد گرفت را می‌توان نامک درنظر گرفت . پس نامک به نوعی کامل کننده و تنظیم کننده آدرس های صفحه شما است . اگر بخواهیم در یک جمله مختصر و مفید نامک را تعریف کنیم میتوان گفت :

“نامک یا به عبارتی slug عبارتی است که به شکل فارسی یا انگلیسی در ادامه آدرس دامنه شما قرار گرفته و آن را تکمیل خواهد کرد . نامک را می‌توان در وردپرس برای آدرس نوشته ، برگه ، محصول ، دسته بندی ، برچسب و تمامی post type ها و taxonomy ها درنظر گرفته و آنها را ویرایش کرد .”

پس این نامک‌ها هستند که سبب تولید آدرس های مناسب در سایت شما هستند . اگر در  وردپرس مشغول نوشتن یک نوشته برای سایت خودتان هستید ، در ابتدای صفحه یک بخش برای نوشتن عنوان محتوا دارید که کمی بعد از وارد کردن عنوان در این قسمت ، در زیر همین بخش ، یک پیوند یکتا که متشکل از آدرس دامنه و عنوان مقاله شما است به شکل اتوماتیک تولید خواهد شد که می‌توانید آن را باتوجه به استراتژی خودتان تغییر دهید .

علاوه بر آدرس نوشته ، برگه ، محصول و … قسمت هایی همچون دسته بندی نوشته‌ها ، برچسب نوشته ، دسته بندی محصول و سایر قسمت هایی که اساسا taxonomy محسوب می‌شوند ، دارای بخشی جهت نوشتن ” نامک ” هستند . اگر به تصویر زیر دقت کنید :

تنظیم نامک دسته بندی در وردپرس

زمانی که شما یک دسته بندی را ایجاد می‌کنید ، تنها قسمتی که وارد کردن آن اجباری است ، نام دسته است و قسمت نامک اجباری نیست چراکه خود وردپرس در این قسمت نیز نامک را از طریق نام دسته تولید خواهد کرد . وردپرس بین هرکلمه از عنوان ، یک کاراکتر ( – ) قرار خواهد داد تا آدرس شما یکپارچه شود . لازم است بدانید که وجود نامک برای تمامی محتواها لازم است و وردپرس در صورت تنظیم نشدن نامک ، خودش از طریق عناوین همان بخش ، نامک را ایجاد خواهد کرد تا در آدرس‌های سایت سامان دهی ایجاد شود .

نقش نامک در سئو سایت شما

شاید بتوان اصلی ترین موضوع پیرامون بحث ” نامک ” را ، بحث تاثیر آن در سئو و الزام به تنطیم درست نامک‌ها عنوان کرد . اگر مجدد به آدرس همین صفحه در سایت ما توجه کنید ، خواهید دید که نامک صفحه ما در ادامه آدرس سایت به شکل انگلیسی قرار گرفته است اما زمانی که شما در وردپرس نوشته‌ای بسازید و قسمت نامک آن را ویرایش نکنید ، آدرس های شما به شکل فارسی هستند ( تصویر زیر ) ، همچنین در داخل دسته‌بندی ها نیز همین قانون وجود دارد .

تنظیم نامک برای نوشته در وردپرس

از نظر سئو و از نظر مناسب بودن آدرس‌ها برای درک مفهومی موتورهای جستجو از آنها و همچنین از نظر بهینه بودن آدرس‌ها جهت انجام کارهای سئو همچون لینک سازی خارجی ، بهتر است که تمامی نامک های سایت خودتان را بصورت انگلیسی و لاتین تنظیم کنید .

برای اینکه نامک های شما به شکل درست ایجاد شوند ، در قسمت دسته‌ها و برچسب‌ها می‌توانید از ترجمه نام همان دسته برای نامک استفاده کنید . به عبارتی اگر نام دسته بندی شما ” مقالات وردپرس ” است ، نامک خود را باید ” wordpress articles ” قرار دهید . یا در فروشگاه های اینترنتی ، نام دسته شما گوشی موبایل است و بهترین نامک برای این دسته بندی ” mobile ” می‌باشد .

توجه داشته باشید که تنظیم نامک ها در قسمت دسته بندی در فروشگاه های اینترنتی اهمیت بسیار بالایی دارد به این دلیل که عموما تعدد دسته‌ها و همچنین محصولات در آنها بسیار زیاد است .

نکته بعدی اینجاست که از تشابه نامک‌ها ترسی نداشته باشید و اگر حتی یک تغییر کوچک نیز در دو نامک مجزا ، با هم وجود داشته باشد ، اشکالی در سئو شما پیش نخواهد آمد ، برای مثال آدرس صفحات محصول گوشی آیفون 13 و 14 ممکن است به شکل زیر باشد :

https://seo90.ir/mobile/iphone/iphone13
https://seo90.ir/mobile/iphone/iphone14

در اینگونه موارد لازم است که شما در نوشتن ” عنوان سئو ” بسیار حرفه‌ای و با دقت عمل کنید تا محتوای شما احیانا روی محتوای Duplicate قرار نگیرد . البته که علاوه بر عنوان سئو ، توضیحات متا و توضیحات کلی داخل صفحه نیز از این مشکل جلوگیری خواهد کرد پس جای نگرانی نیست !

نوشتن نامک برای نوشته یا محصول

همانطور که در آدرس بالا ( آدرس گوشی های آیفون ) مشاهده کردید ، آدرس نویسی یا همان نامک نویسی برای نوشته و محصول کمی ممکن است متفاوت باشد . برای مثل همین محتوای سایت ما را در نظر داشته باشید . عنوان مقاله ما این است ” نامک در وردپرس چیست ” و اگر قصد داشته باشیم برای آن یک نامک انگلیسی تنظیم کنیم میتوان این عبارت را توسط ابزارهایی همچون Google Translate ترجمه کرده و بصورت ” What is Namek in WordPress ” آن را قرار دهیم اما به این دلیل که کلمه ” Namek ” باید به کلمه ” slug ” تغییر کند ، نمیتوان خیلی روی این موارد اعتماد کرد پس باید کمی خودتان در این زمینه صاحب تخصص باشید چراکه ممکن است ترجمه ها درست نبوده و نیاز به بازنویسی داشته باشند .

اما لزومی ندارد که دقیقا ترجمه شده عنوان مقاله را در قسمت آدرس قرار دهیم ، بلکه میتوان جوهره عنوان نوشته یا محصول را بعنوان آدرس تنظیم کرد . در این مقاله ما نامک را بصورت ” wp-slug ” قرار دادیم که نشان دهد این مقاله مربوط به مبحث slug در داخل wp یا همان وردپرس است . پس تنظیم آدرس های نوشته و محصول کمی نیاز به ظرافت دارد و نباید نامک های طولانی برای این قسمت تنظیم کنید .

برای مثالی دیگر ، اگر عنوان محصول شما این باشد ” گوشی آیفون 13 پرومکس با حافظه 256 و رنگ طلایی ، میتوان نامک را به این شکل نوشت ” iphone13-promax-256-gold ” . حتی قراردادن نام رنگ در نام محصول نیز صحیح نیست  رنگ باید یک آیتم انتخابی برای محصول متغیر باشد اما این صرفا یک مثال برای تنظیم نامک در داخل محصولات است . پس نکته مهم این قسمت این شد که هرگز نامک های طولانی برای نوشته و محصول و کلا قسمت های محتوایی سایت تنظیم نکنید !

نامک ها در کدنویسی قالب یا افزونه وردپرس

اگر کمی با برنامه نویسی قالب های وردپرس آشنایی داشته باشید احتمالا بخش WP_Query را بشناسید . در هر بخش از طراحی قالب وردپرس یا برنامه نویسی افزونه ، قصد داشته باشید تا اطلاعاتی از آخرین محصولات در یک دسته خاص مثلا محصولات دسته موبایل ، یا آخرین نوشته‌ها در دسته آموزش وردپرس و یا همچنین مطالبی از برچسب خاص را نمایش دهید ، باید از WP_Query استفاده کنید . WP_Query میتواند یک آرایه از ویژگی های خاص را دریافت کرده و بر آن اساس ، محتوای مدنظر شما را نمایش دهد .

اگر قصد داشته باشید تا از بخش محصولات و از دسته موبایل ، محصولات را نمایش دهید باید اشاره کنید که دقیقا محصولاتی را از دسته موبایل نیاز دارید ، دراین شرایط باید به کمک نامک یا همان ” slug ” و یا توسط ID ( همان شماره هر دسته بندی ) این کوئری را اجرا کنید که در این شرایط یکی از فاکتور های داخل WP_Query دقیقا slug نام دارد . به مثال زیر دقت کنید :

$args = array(
  'post_type' => 'product',
  'posts_per_page' => 12,
  'tax_query' => array(
    array(
      'taxonomy' => 'product_taxonomy',
      'field' => 'slug',
      'terms' => 'mobile'
    )
   )
);

همانطور که مشاهده کردید ، توسط slug و وارد کردن نامک آن دسته که خودمان تنظیم کردیم ( هنگام ساخت دسته ) ، می‌توانیم به راحتی محصولات دسته موبایل را نمایش دهیم . اگر نامک دسته شما فارسی باشد ، در برنامه نویس قالب خودتان به مشکل خواهید خورد و درصورت ایجاد مشکل در کاراکترهای فارسی ، کوئری شما خروجی مدنظر را نخواهد داشت .

این موارد گوشه هایی از اهمیت بخش نامک یا همان slug در سیستم وردپرس است که اهمیت آن در بخش های سئو و کدنویسی بسیار زیاد است . البته نامک در قسمت های دیگری از وردپرس نیز کاربرد دارد اما میتوان گفت مهم‌ترین قسمت هایی که برای یک وب مستر ضروری است ، بخش هایی است که خدمت شما آموزش داده شد و سعی داشته باشید تا در تنظیم درست آنها دقت کافی را داشته باشید . سئوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

کسانی که با طراحی  وبرنامه نویس وب آنشا هستند حتما با وردپرس آشنایی های لازم را دارند . وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که سال های زیادی است در اختیار طراحان وب سایت به شکل رایگان قرار گرفته است . اما چرا وردپرس موفق شد و دلیل اینهمه محبوبیت چیست ؟ اگر در رابطه […]

0 777

چگونه در طراحی قالب های وردپرس ، میتوانیم طرح های مجزا و متفاوت برای صفحات برچسب انجام دهیم تا برچسب های خاصی را با دیزاین های متفاوت نمایش دهیم ؟!

0 82
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود