بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
قبل از افزایش قیمت ، در دوره 0 تا 100 طراحی سایت شرکت کن ! ورود به دوره

زبان های برنامه نویسی وب

مقالات طراحی سایت

در این مقاله زبان هایی که برای بخش برنامه نویسی وب مورد استفاده هستند را بررسی نموده و ویژگی های هرکدام را شرح دادیم تا با توجه به پتانسیل خودتان و به دور از تعصب شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی دلخواه نمائید .

2 100
زبان های برنامه نویسی وب

بهترین زبان ها برای برنامه نویسی وب را بشناسید

با پیشرفت تکنولوژی و رشد بسیار سریع اینترنت خانواده ها شاهد ورود اعضای جدید به کانون گرم خود شدند . یکی از این اعضای جدید وب سایت ها هستند و میتوان گفت وب سایت ها نقش بسزایی در زندگی ما پیدا کردند به طوری که هر روزه بار ها و شاید ده ها بار وارد وب سایت های مختلف می شویم و برای پاسخ به نیاز ها و حتی سوالات بسیار کوچک و ساده از عضو جدید خانواده خود کمک میگیریم اما تا به حال به ساختار این عضو جدید فکر کردید؟ آیا برایتان سوال نیست که وب سایت ها به چه صورتی متولد می شوند و روح این وب سایت ها چیست ؟ زبان های برنامه نویسی چیست و چگونه باعث فعالیت یک سایت خواهد شد ؟

همانند انسان ها که دارای کالبد جسمی و روح است وب سایت ها نیز دارای ظاهر و روح هستند و برای متولد شدن یک وب سایت ما نیازمند دو مورد هستیم که در دنیای وب و برنامه نویسی به ظاهر (جسم و کالبد) فرانت و به روح آن بک اند گفته می شود . همانطور که جسم انسان از گوشت و جسم درختان از چوب است ظاهر سایت ها نیز توسط زبان های طراحی مختلفی ایجاد میشوند . html و css دو مورد از مهم ترین این زبان ها هستند که یادگیری آنها یعنی آموزش css و html بسیار ساده است . اما در این مقاله ما قصد داریم در مورد روح وب سایت ها صحبت کنیم و دریابیم که روح و هسته اصلی یک وب سایت به چه شکلی و با استفاده از کدام موارد ( زبان های برنامه نویسی ) ساخته می شود .

به ابزاری که از آن برای ساخت روح یک وب سایت استفاده میشود زبان برنامه نویسی وب یا زبان های برنامه نویسی سمت سرور گفته می شود که امروزه زبان های برنامه نویسی مختلفی به وجود آمدند برای مثال php , java , asp.net , python , روبی و… چند مورد از معروف ترین زبان های وب حال حاضر دنیا هستند که هر روزه بر تعداد آن ها افزوده می شود . در این مقاله قصد داریم این زبان های برنامه نویسی را با هم بررسی کرده و کمی در مورد ویژگی و نیز تفاوت آن ها با یکدیگر صحبت کنیم .

زبان برنامه نویسی PHP

php یکی از معروف ترین زبان ها برای  وب میباشد این زبان برخلاف اکثر زبان های برنامه نویسی که برای برنامه نویسی در حوزه های مختلفی طراحی شدند مختص برنامه نویسی وب میباشد همچنین زبان برنامه نویسی php یک زبان اوپن سورس و رایگان است که هزاران نفر به صورت شبانه روزی در حال توسعه این زبان برنامه نویسی هستند ساختار کد نویسی این زبان بسیار شبیه به زبان C می باشد ( زبان C یکی از معروف ترین و قدرتمندترین زبان برنامه نویسی حوزه برنامه نویسی است که با استفاده از آن سیستم عامل های مختلف همچون ویندوز , لینوکس , مک او اس ایکس , اندروید و… ساخته شدند ) برای کسانی که با زبان c آشنایی دارند یادگیری آن بسیار آسان است بسیاری از وب سایت های دنیا با زبان برنامه نوسی PHP ساخته شدند برای مثال وب سایت های همچون فیس بوک و ویکی پدیا دو مورد از معروف ترین وب سایت های دنیا هستند که با استفاده از این زبان ، برنامه نویسی شدند .

زبان برنامه نویسی PHP دارای فریمورک های مختلفی همچون لاراول , سیمفونی , کیک پی اچ پی , کدایگنیتر و …  میباشد همچنین با استفاده از php سیستم مدیریت محتوا های مختلفی برنامه نویسی شده است برای مثال میتوان از وردپرس , جوملا, پرستاشاپ, اوپن کارت و … نامبرد که امروزه اکثر وب سایت ها ، در حقیقت میتوان گفت بیش از 60 درصد وب سایت های دنیا با استفاده از این سیستم های مدیریت محتوا مدیریت می شوند که این نشان دهنده قدرت و محبوبیت این زبان برنامه نویسی است .

زبان java

یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی محبوب دنیا زبان جاوا است . شاید اکثر شما نام این زبان برنامه نویسی را بخاطر اندروید شنیده باشید چرا که اکثر برنامه های اندرویدی با استفاده از این زبان برنامه نویسی پیاده سازی شدند اما اگر همانند ما کمی پا به سن گذاشته باشید حتما گوشی های موبایل با سیستم عامل جاوا را بخاطر دارید که نشان دهنده قدمت این زبان برنامه نویسی است زبان جاوا نیز از میدان برنامه نویسی وب عقب نمانده است و همانند سایر حوزه هایی که در آن ها ورود کرده ، در حوزه وب نیز یکی از با کیفیت ترین زبان ها به شمار می رود .

یکی از خصوصیات زبان جاوا شی گرا بودن به صورت ذاتی آن است که البته زبان برنامه نویسی php نیز دارای قابلیت شی گرایی میباشد اما در مقایسه با زبان برنامه نویسی جاوا از امکانات کمتری در زمینه شی گرایی برخوردار است . برای زبان برنامه نویسی جاوا در حوزه وب فریمورک های مختلفی ایجاد شده است که یکی از آن ها فریمورک معروف Spring است که با استفاده از این فریمورک میتوانید وب سایت های بسیار مختلفی در زمینه های گوناگون ایجاد کنید . ساختار زبان برنامه نویسی جاوا همانند زبان برنامه نویسی php بسیار شبیه به زبان c میباشد اما یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا در مقایسه با php بسیار سخت تر و پیچیده تر است و میتوان گفت برنامه هایی که با استفاده از php در 10 خط کد نوشته می شود در زبان جاوا نیازمند 50 خط کد می باشد .

زبان python

زمانی که در مورد زبان های برنامه نویسی پرطرفدار و محبوب سخن گفته می شود بدون شک اسم پایتون را خواهیم شنید بر خلاف مار پایتون که بسیار ترسناک است یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون بسیار آسان است برای همین نیز در بسیاری از موارد اولین انتخاب برای یادگیری زبان برنامه نویسی و ورود به دنیای برنامه نویسی ، زبان پایتون است .

برخلاف آسان بودن یادگیری این زبان برنامه نویسی ، همانند مار پایتون بسیار نیرومند و پر قدرت است به طوریکه توسعه دهندگان و برنامه نویسان این زبان برنامه نویسی ، ادعا میکنند هر برنامه که با زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند c نوشته شده باشد قادر هستند با پایتون نیز همان برنامه را پیاده سازی کنند . زمانی که شما پایتون را فرا گیرید هیچ محدودیتی نخواهید داشت چرا که با استفاده از آن میتوانید در زمینه های مختلفی از جمله برنامه نویسی وب ، برنامه نویسی دسکتاپ ، برنامه نویسی اندروید و حتی برنامه نویسی در زمینه امنیت و هک فعالیت کنید .

یکی از مزیت های این زبان برنامه نویسی کراس پلتفرم بودن آن است یعنی زمانیکه شما کدی به زبان پایتون بنویسید بدون مشکل در همه سیستم عامل ها اجرا میشوند البته این یکی از ویژگی های زبان های برنامه نویسی اسکریپتی است که با استفاده از ماشین مجازی اجرا میشوند . سی شارپ و جاوا نیز در زمره چنین زبان های هستند همچنین این زبان برنامه نویسی همانند پی اچ پی اوپن سورس و رایگان است به همین دلیل هر روزه شاهد پیشرفت روز افزون این زبان برنامه نویسی هستیم .

با پیشرفت دنیای وب و سوق پیدا کردن کاربران به اینترنت پایتون نیز وارد عرصه رقابت در دنیای وب شد که میتوان گفت یکی از رقیبان بسیار جدی php زبان برنامه نویسی پایتون است . پایتون علاوه بر سهولت یادگیری ، به دلیل کتابخانه های متعددی که در حوزه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی دارد یکی از زبان های برنامه نویسی  آینده دار وب است چه بسا در آینده نه چندان دور شاهد جایگزینی php با پایتون باشیم . توسعه دهندگان پایتون نیز برای برنامه نویسی ساده تر و سریع تر در حوزه وب اقدام به ایجاد چارچوب ( فریمورک ) های مختلفی کردند که فلاسک و جنگو دو مورد از معروف ترین فریمورک های پایتون هستند . امروز جنگو یکی از قدرتمند ترین چارچوب های برنامه نویسی وب به شمار می رود و با استفاده از قدرتی که در خود نهفته دارد میتوان وب سایت های بسیار قدرتمندی را ایجاد کرد.

زبان های برنامه نویسی سی شارپ و asp.net

ماکروسافت یکی از معروف ترین شرکت های تولید کننده نرم افزار در دنیاست . دو مورد از محبوب ترین نرم افزار هایی که همه روز از آن میلیون ها نفر استفاده می کنند سیستم عامل ویندوز و آفیس است . همچنین ماکروسافت یکی از تولید کننده های بزرگ ابزار های برنامه نویسی در دنیا به شمار می رود و چندین زبان برنامه نویسی مختلف را توسعه داده که از معروف ترین آن ها زبان سی شارپ را میتوان نام برد .

دستورات سی شارپ بسیار شبیه به جاوا می باشد البته اگر تجربه کد نویسی با زبان برنامه نویسی جاوا و سی شارپ را داشته باشید به راحتی میتوانید پی ببرید که این دو زبان از خیلی جهات با هم شباهت دارند . ماکروسافت برای برنامه نویسی وب زبان اسکریپتی asp را به دنیا معرفی کرد و پس از سال ها با ترکیب قدرت سی شارپ پا را فراتر گذاشت و زبان asp.net را ایجاد کرد تا در زمینه وب نیز بتوان از قدرت بسیار زیاد سی شارپ استفاده کرد . امروزه اکثر وب سایت های سازمان های دولتی در کشور ما با استفاده از asp.net پیاده سازی شدند چرا که سرور این سازمان ها ویندوز است و برای سهولت و ارتباط راحت تر نرم افزار های سازمانی با دنیای وب میتوان گفت تقریبا مجبور هستند از asp.net استفاده کنند . البته این به این مفهوم نیست که زبان asp.net قدرتمند نیست و یا ضعفی در این زبان وجود دارد.

زبان جاوا اسکریپت

شاید اسم جاوا اسکریپت برای شما آشنا باشد و اکثر شما تصور کنید که کاربرد آن برای ایجاد افکت ها و انمیشن های خاص در بخش فرانت و ظاهر یک سایت است . اما این اشتباه بسیار مهلکی در مورد جاوا اسکریپت است چرا که یکی از کاربرد های این زبان در بازسازی است و بسیاری از بازی های کامپیوتری و موبایلی دنیا به کمک این زبان ایجاد شدند .

البته در موتور های بازی سازی از زبان سی شارپ و پایتون نیز استفاده میشود و ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هسته موتور های بازی سازی اکثرا با استفاده از زبان های c و c++ برنامه نویسی شده است . علاوه بر بازی سازی میتوان با استفاده از زبان جاوا اسکریپت برای گوشی های اندروید و آی او اسی نیز برنامه ایجاد کرد که ریکت نیتیو یکی از معروف ترین چارچوب های زبان جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی گوشی های هوشمند است . همچنین یکی از معروف ترین امکانات جاوا اسکریپت در حوزه وب ،  قابلیت ajax است که بدون نیاز به رفرش کردن صفحه و در پس زمینه میتوان به کمک آن اطلاعات صفحه را بروز رسانی کرد.

اما در حوزه وب و برنامه نویسی سمت سرور نیز زبان جاوا اسکریپت بسیار فعال بوده است که ریکت جی اس و نود جی اس دو مورد از معروف ترین ها در این حوزه هستند شما با استفاده از ریکت میتوانید وب سایت های بسیار بزرگی را ایجاد کنید که بدون نیاز به رفرش کردن صفحه اطلاعات آن ها بروز شوند . در حقیقت با استفاده از ریکت شما با یک برنامه سرو کار دارید که حس و تجریه نرم افزار های موبایلی و یا نرم افزار های کامپیوتری را تجربه خواهید کرد چرا که دیگر نیازی به رفرش کردن صفحه نیست . علاوه بر ریکت همانطور که اشاره شد نود جی اس نیز یکی از مشتقات جاوا اسکریپت است که امروزه سر و صدای زیادی ایجاد کرده و افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده است .

نود جی اس یک پلتفرم سمت سرور است که میتواند کد های نوشته شده را به جای اجرا در مروگر کاربر در سمت سرور اجرا کند . این پلتفرم بسیار منعطف بوده و در پروژه های سنگین کارایی خود را نشان می دهد . یکی دیگر از ویژگی های نود جی اس کراس پلتفرم بودن آن است و وابستگی به سیستم عامل و سخت افزار خاصی ندارد . با استفاده از نود جی اس میتوان برنامه های چت و گفتگو آنلاین ، بازهای آنلاین و هر نوع وب سایت دیگری را برنامه نویسی و پیاده سازی کرد.

نکته آخر این مقاله این است که هرگز برای زبان های برنامه نویسی خاصی تعصب قائل نباشید . زبان های برنامه نویسی هرکدام امکانات و حوزه استفاده خود را دارند . نرم افزار ها و سیستم های بزرگ دنیا هرگز با یک زبان برنامه نویس قابل پیاده سازی نیستند و به کمک ترکیب چندین زبان راه اندازی می شوند . اینکه به یک زبان برنامه نویسی با تعصب خاصی نگاه شده و تمامی قدرت را درون هسته آن خلاصه کرد ، شایسته یک برنامه نویس هوشمند نیست .

فیروز بیگلری

فیروز بیگلری ، 10 سال است که در زمینه برنامه نویسی وب سایت و همچنین سیستم های عامل فعالیت می کنم . متخصص وردپرس ، PHP کار ، علاقمند به فرانت اند ، تولید محتوا و سئو

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه میتوان با ساده ترین روش ممکن ، در یک مسیر مشخص ، تمامی سرفصل های زبان css را یادگرفته و آماده ورود به بازار کار و طراحی پروژه های مختلف شد ؟ پاسخ این سوال در این مقاله است !

2 110

چرا از cms استفاده میکنیم Cms چیست و چرا از cms استفاده میکنیم ؟ در دنیای وب دو نوع سایت وجود دارد سایت های استاتیک و سایت های داینامیک . سایت های استاتیک اصولا سایت هایی هستند که اطلاعات آن ها به ندرت تغییر و یا بروز رسانی می شوند . در این نوع سایت […]

0 558
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است
دیدگاه های شما
bahareh ۰۴ / ۱۴۰۱

با سلام شما آموزش php ندارید توی سایت خودتون ؟

امید قدیمی ۰۴ / ۱۴۰۱

با سلام بزودی دوره جامع php در سایت قرار خواهد گرفت