بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

تفاوت طراح وب با برنامه نویس وب

مقالات طراحی سایت

در دنیای طراحی سایت چه تفاوت هایی بین شخص طراح و شخص برنامه نویس وجود دارد ؟ آیا می‌توان تنها یکی از این مهارت ها را یادگرفته و شروع به کسب درآمد کرد ؟ در این مقاله همراه ما باشید تا تمامی این موارد را بررسی کنیم .

0 1,115
تفاوت طراح وب با برنامه نویس وب

تفاوت طراح وب با برنامه نویس وب چیست ؟ به چه کسی طراح وب گفته می شود و به چه کسی برنامه نویس وب ؟ امروزه در حدود بیش از 50% انسان‌های دنیا کاربر اینترنت هستند و از این فضای روبه رشد به وفور درحال استفاده هستند .

عنصر اصلی در اینترنت وب سایت‌هایی هستند که خدمات ، اطلاعات و یا محصول به مخاطبان خود ارائه می‌کنند . هر وب سایت برای متولد شدن نیازمند طراحی و برنامه نویسی است که می‌تواند توسط یک تیم و یا تنها یک شخص انجام شود تا بتوان یک سایت داشت . در حالت کلی حداقل باید 2 نفر برای راه اندازی یک وب شروع به کار کنند . یک نفر بعنوان طراح و یک نفر بعنوان برنامه نویس سایت که به ترتیب فرانت‌اند کار و بک‌اند کار نامیده می‌شوند .

درحال حاضر عبارت ” طراحی سایت ” یک واژه کلی شده است و درکل تفاوتی بین طراح سایت با برنامه نویس قائل نمی‌شوند که درحقیقت اینگونه نیست و افرادی که در این زمینه حرفه‌ای هستند بخوبی اطلاع دارند که طراحی وب با برنامه نویسی وب تفاوت داشته و در دو بخش مجزا ازهم تعریف می‌شوند که هر بخش در حیطه کاری فرد متخصص همان بخش قرار دارد . پس از همین ابتدا آگاهی داشته باشیم که طراح و برنامه نویس هردو وظایف مجزا دارند .

محتوای پیشنهادی برای مطالعه : فرانت اند کار کیست ؟

پس برای اینکه یک وب سایت در زمینه خاصی شروع به فعالیت رسمی نماید در دو بخش اصلی باید روی آن کار شود تا این وب سایت آماده راه اندازی باشد ؛ بخش طراحی و بخش برنامه نویسی !

بخش طراحی سایت ( frontend )

بخش طراحی سایت که اصطلاحا frontend نام دارد ، شامل ایجاد و خلق فضاهای گرافیکی ، ایجاد رابط‌های کاربری مناسب ، اشکال ظاهری موجود در سایت ، ساخت دکمه‌ها ، ساخت اسلایدرها ، طراحی و مهندسی فرم‌ها و تمامی کارهایی است که نهایتا کاربر خروجی آنها را بصورت بصری مشاهده خواهد کرد . به هر اندازه که قصد داشته باشیم وب سایت ما ظاهری زیباتر داشته باشد باید هماهنگی‌های بیشتری را با طراح قالب سایت انجام دهیم تا طرح دلخواه ما از لحاظ ظاهری روی سایت پیاده شده و جلوه بصری مدنظر ایجاد شود .

بخش game code در w3schools

طراح سایت عموما با زبان‌های html و Css و جاوا اسکریپت اقدام به طراحی ظاهر و پوسته وب سایت شما خواهد کرد که به نسبت بخش برنامه نویسی ممکن است به زمان کمتری نیاز داشته باشد . زبان‌های html و Css زبان‌های برنامه نویسی نیستند اما جاوا اسکریپت یا اصطلاحا Js یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است .

درحقیقت قدم اول شروع ساخت یک سایت ، همکاری با طراح سایت است تا جلوه و ظاهر کلی سایت را برای ما ایجاد کند . اگر با یک طراح صاحب تجربه در ارتباط بوده و همکاری نمائید ، به راحتی می‌توانید هر طرحی که دلخواه خودتان است را در وب سایت پیاده نمائید .

کاربران در قدم اول که وارد وب سایت شما می‌شوند ، به جلوه و ظاهر سایت بسیار حساس هستند ، لذا هر اندازه که بتوانید روی ظاهر مناسب و کاربر پسند سایت خود تمرکز کنید به همان اندازه در برخورد اول کاربر با سایت ، شانس بیشتری برای جذب مخاطب و تبدیل او به مشتری هدف خواهید داشت .

بسیاری از صاحبان وب سایت که قصد دارند سرمایه گذاری کلی روی سایت خود انجام دهند ، مدت زمان زیادی را به طراحی سایت خود اختصاص می‌دهند تا یکبار برای همیشه قالبی داشته باشند که کاربر و مخاطب این وب سایت هنگام ورود به آن بتواند به راحتی با آن تعامل کرده و خاطره خوبی از تعامل با این وب سایت داشته باشد . در حقیقت هم Ui که مربوط به ظاهر است و هم UX که مربوط به تجربه کاربری است ، از ابتدا به درستی روی سایت پیاده شود .

بخش پیشنهادی برای شما : دوره های آموزش frontend

پس تا اینجا فهمیدیم که طراح سایت تنها وظیفه دارد تا قالب سایت را طراحی نماید و هر طرحی که کارفرما درخواست نمود را روی آن اجرا کند . طراح سایت با قسمت‌های برنامه نویسی سروکاری ندارد و تنها وظیفه او ساخت شکل و ظاهر سایت است . زمانی که طراحی سایت تمام شد پروسه کار طراح نیز به اتمام رسیده است و او تمامی صفحات سایت را طراحی نموده و پس از تایید قالب توسط کارفرما و صاحب سایت ، این قالب در اختیار برنامه نویس سایت قرار خواهد گرفت تا پروژه وارد فاز دوم یعنی برنامه نویسی شود .

برنامه نویس سایت کیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

زمانی که طراحی قالب و ظاهر سایت توسط طراح انجام شده و به اتمام رسید و نهایتا توسط کارفرما تایید شد ، این قالب به برنامه نویس تحویل داده خواهد شد تا کارهای برنامه نویسی آن شروع شود . در این زمان است که شما با برنامه نویس سایت در ارتباط خواهید بود تا درمورد اجرای صحیح امکاناتی که بروی سایت قرار خواهد گرفت اطمینان حاصل کنید .

البته که این امکانات در ابتدای طراحی سایت نیز مطرح خواهند شد به این دلیل که طراح قالب باید بخش های مدنظر را که در آینده توسط بک‌اند کار برنامه نویسی خواهد شد را در قالب طراحی کند .

برای مثال طراح قالب یک اسلایدر اصلی در صفحه اصلی سایت درنظر گرفته است . طراحی ظاهر این اسلایدر در قالب انجام شده است اما اکنون مهم این است که تصاویر این اسلایدر چگونه کنترل خواهند شد و می‌توان آنها را تغییر داد یا کم و زیاد کرد ؟

برنامه نویس ممکن است این اسلایدر را از تصاویر ارسال شده برای مطالب کنترل کند و با کلیک روی تصویر اسلایدر مطالب مربوط به هر تصویر نمایش داده شود  . . . یا ممکن است اسلایدر صرفا برای تبلیغات باشد و با برنامه نویسی خاصی که  صورت خواهد گرفت این اسلایدرها به تعداد محدود یا دلخواه روی سایت اضافه شوند .

و یا هر روش دیگری که ممکن است خود صاحب سایت آن را در نظر داشته باشد که برنامه نویس موظف است تا حد امکان آنها را برنامه نویسی کند . برنامه نویس یک وظیفه اصلی دارد که پیاده سازی سیستم مدیریت محتوای سایت است . سیستم مدیریت محتوا ، اصلی‌ترین بخش برای مدیر سایت است . مدیر سایت از این بخش قادر است تا تمامی محتوای موجود در سایت را کنترل کند . مطالب و محصولات را اضافه کند ، نظرات کاربران و مشتریان را مشاهده کند ، سفارشات را کنترل نماید ، آمار سایت را بررسی نموده و تمامی رویدادهای دیگر را کنترل کند .

آیا برنامه نویسی کار دشواری است ؟

درنظر بسیاری از علاقمندان به این حوزه که از دور شاهد حرف و حدیث های مختلف درمورد این حوزه هستند ، برنامه نویسی کاری بسیار دشوار است و برای ورود به این حوزه باید دانش ریاضی خوبی داشت .

چند حقیقت مهم را لازم است تا در این قسمت با شما عزیزان درمیان بگذاریم تا از واقعیاتی که وجود دارد خبردار شوید . اول اینکه برای ورود به دنیای برنامه نویسی نیازی نیست تا دانش ریاضی بالایی داشته باشید و میتوانید بدون اینکه سواد ریاضی شما در حد نمره های 17 یا 18 مدرسه و دانشگاه باشد وارد حوزه برنامه نویسی شوید .

سایت php.net

برنامه نویسی مستلزم یک ذهن آزاد و همچنین کمی خلاق است . در دنیای برنامه نویسی بخش‌هایی وجود دارند که الکوریتم برنامه نویسی آنها مشخص است و تقریبا در هر بخشی از دنیا ، برنامه نویسان به یک یا نهایتا چند روش مشخص ، برنامه نویسی این بخش‌ها را انجام می‌دهند و اگر شما ذهن خلاقی نیز نداشته باشید می‌توانید با یادگیری این روش‌های حل مسئله ، برنامه نویسی کنید .

اما لازم است بدانید که تمام حوزه برنامه نویسی شامل این پترن‌های مشخص نیست و شما با پروژه‌های چالشی روبرو خواهید شد . در این پروژه‌های چالشی وظیفه شما بعنوان برنامه نویس این خواهد بود که به کمک دانش برنامه نویسی خودتان ، خلاقیت خود را در مسیر انجام روش‌های حل مسئله به کار گیرید تا بتوانید ازپس چالش‌های مختلف برآمده و الگوریتم یا اصطلاحا اسکریپت مناسبی را کدنویسی کنید .

برای برنامه نویسی نیازی نیست تا مثل بخش طراحی سایت یا همان frontend ، چندین زبان مختلف را یاد بگیرید . شما می‌توانید تنها با یادگیری یک زبان برنامه نویسی به شکل کامل ، شروع به کار کنید .

اکثر برنامه نویسان بزرگ نهایتا به 2 یا در بهترین حالت ، 3 زبان برنامه نویسی تسلط دارند که البته یکی از این زبان‌ها به شکل واقعی معنی تسلط را نشان خواهد داد . به عبارتی دیگر هر شخص برنامه نویس به شکل ذاتی به یکی از زبان‌های برنامه نویسی علاقه بسیاری داشته و تسلط بالایی در آن دارد .

در پروژه‌های بزرگ ، یک برنامه نویس به تنهایی قادر نیست تا روی پروژه کار کند و چنین پروژه هایی مستلزم داشتن یک تیم بزرگ و هماهنگ است لذا اینگونه تصور نکنید که از همان ابتدا باید قادر باشید تا پروژه‌های بزرگ را برنامه نویسی کنید یا وارد تیم‌های حرفه‌ای شوید .

استفاده از سیستم مدیریت محتوا در برنامه نویسی

هر وب سایت که به شکل داینامیک درحال فعالیت است و محتوای مختلف داخل آن درحال تولید و یا بروزرسانی است ، مستلزم داشتن سیستمی منظم و استاندارد است که بتواند روند کاری مدیر سایت را تسهیل کند . این سیستم خود نیازمند یک بخش ظاهری یا همان قالب است که توسط فرانت‌اند کار طراحی خواهد شد و سپس مجدد در اختیار برنامه نویس قرار خواهد گرفت تا این قسمت به قالب اصلی سایت که مخاطبین و مشتریان آن را مشاهده خواهند کرد متصل شود و برای مثال بتوان از طریق این سیستم ، احبار جدید داخل سایت منتشر کرد .

تصویری از صفحه اصلی سایت رسمی وردپرس

البته این سیستم مدیریت محتوا می‌تواند توسط بک‌اند کار برنامه نویسی شود که در پاراگراف قبلی به آن اشاره شد و این روش مستلزم همکاری فرانت‌اند کار و برنامه نویس است یا اینکه در حالت دیگری ، برنامه نویس از سیستم‌های مدیریت محتوای آماده استفاده کرده و آنها را به شکل استاندارد توسعه دهد که برای این نوع سیستم‌های مدیریت محتوا ، نیازی به همکاری با فرانت‌اند کار نیست چراکه سیستم‌های مدیریت محتوای آماده و شناخته شده ، خودشان طراحی لازم برای قسمت مدیریت را به همراه دارند .

برای مثال سیستم هایی همچون ” وردپرس ” که درحال حاضر محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوای متن باز مبتنی بر زبان Php است که می‌توان تقریبا هر نوع وب سایتی  را توسط آن توسعه داده و پیاده سازی کرد .

دوره پیشنهادی برای شما : دوره آموزش php – نابغه php باش

این وظیفه برنامه نویس است که تشخیص دهد چه سیستم مدیریت محتوایی برای سایت شما مناسب است . هزینه پیاده سازی سیستم‌ها ، امکانات برنامه نویسی شده روی آنها و همچنین توانایی ارائه خدمات خواسته شده از طرف کارفرما همگی از سمت برنامه نویس بررسی شده و درنهایت مناسب‌ترین سیستم با امکانات لازم در اختیار صاحب سایت قرار خواهد گرفت .

در این مراحل ، پروسه کاری طراح سایت به اتمام رسیده است مگر اینکه صاحب سایت بعدها تصمیم داشته باشد تا بخش‌های دیگری را به سایت اضافه کند و این قسمت‌ها مستلزم انجام طراحی‌های جدیدی باشند که در اینصورت باید طراح قالب ، این بخش‌ها را نیز طراحی نموده و مجدد در اختیار برنامه نویس قرار دهد .

آیا تنها با یک مهارت می‌توان به درآمد رسید ؟

اکنون یک سئوال ممکن است مطرح شود . آیا می‌توان صرفا با یادگیری مهارت‌های یک بخش ، به درآمد رسید ؟! پاسخ مثبت است . اکنون در شرکت‌های طراحی سایت ، تیم‌های طراحی سایت در دو بخش فرانت و بک تقسیم بندی شده و فعالیت می‌کنند .

مسلما برای بخش فرانت ، اشخاصی که در زمینه frontend مهارت دارند به کار گرفته خواهند شد و برای بخش backend نیز برنامه نویسان ! البته هستند افراد بسیاری که در هر دو بخش مهارت دارند و توانایی طراحی و اجرای پروژه‌های وب سایت را بصورت انفرادی دارند .

اگر بخاطر بحث درآمدی وسوسه شوید تا مهارت‌های هردو قسمت را کسب کنید ، باید گفت که در این زمینه نباید طمع کرد و داشتن مهارت‌های قابل قبول در یک زمینه ، بسیار ارزشمندتر از داشتن مهارت در زمینه‌های مختلف بصورت دست و پا شکسته است چراکه مهارت‌های پراکنده اصولا دردی از کسی دوا نخواهد کرد .

محتوای پیشنهادی برای مطالعه : آیا میتوان با طراحی قالب html به درآمد رسید ؟

توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات کافی در این زمینه ، مقاله لینک شده در بالا را به شکل دقیق مطالعه کرده و از سیر تا پیاز داستان کسب درآمد از طریق فرانت‌اند یا بک‌اند مطلع شوید .

نتیجه گیری

تفاوت طراح وب با برنامه نویس بسیار زیاد است اما در حالت کلی مهم‌ترین تفاوت طراح وب با برنامه نویس مواردی است که اشاره شد . لذا از این جهت نمی‌توان ادعا کرد که زحمت کار طراحی زیادتر است یا برنامه نویس ! بسته به نوع پروژه ممکن است وظایف هرکدام بیشتر و سنگین‌تر باشد . در حالت کلی شخص طراح ، با زبان‌های طراحی سروکار دارد و معمولا به کمک دستوراتی که آموخته است طراحی قالب را انجام می‌دهد .

در مقابل برنامه نویس سایت دستورات و نحوه برنامه نویسی در یک زبان خاص را آموخته است و هنگام برنامه نویسی باید خودش تفکر و خلاقیت را به کار گیرد تا بتواند مسائل مختلف را حل نموده و دستور متناسب با هربخش مدنظر را بدون خطا و یا ایجاد مشکل در سایر بخش‌ها و همچنین بدون باگ انجام دهد .

همواره توجه داشته باشید که تفاوت طراح وب با برنامه نویس وب نباید وجه تمایزی برای تفاوت قائل شدن بین این دو فرد باشد . هم طراح و هم برنامه نویس هر دو زحمت ساخت یک سایت را بر عهده دارند و در یک تیم منظم با یکدیگر همکاری می‌نمایند تا پروژه نهایی شما آماده شده و به مرحله اجرا برسد .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

انتخابگر lang ، امکان انجام طراحی‌های متفاوت برای زبان‌های مختلف همچون انگلیسی و فارسی و آلمانی و .... را به شکل همزمان در یک پروژه فراهم خواهد کرد .

0 50

دلیل تفاوت در هزینه های طراحی سایت چیست و کدام فاکتور ها در حالت کلی بر روی تعیین نرخ قیمت تاثیر گذار هستند ؟ با کدام گزینه ها میتوان هزینه طراحی سایت را کاهش داد ؟ پاسخ به این سوالات در این مقاله مختصر و مفید !

2 1,217
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود