بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بزودی دوره جدید در روی سایت چگونه در سئو شکست بخوریم !

بهترین تغییر مسیر برای صفحات 404 سایت

مقالات وردپرس

راهنمای کامل تغییر مسیر صفحات حذف شده به مقاصد صحیح ! پس از روبرو شدن با خطای 404 برای یک آدرس مشخص ، باید به چه آدرس‌هایی تغییر مسیر دهیم ؟

0 7
بهترین تغییر مسیر برای صفحات 404 سایت

صفحات 404 سایت همیشه یکی از صفحاتی هستند که علاقه نداریم نه در سایتی آن را مشاهده کنیم و نه در سایت خودمان ایجاد شوند . علت مشاهده صفحات 404 بسیار ساده است و تقریبا همگی آن را می‌دانیم . زمانی که یک آدرس از سایت شما که داخل موتور جستجو اصطلاحا ایندکس شده ( یعنی این صفحه در ننایج جستجو برای کاربران نمایش داده می‌شود ) اکنون دیگر حذف شده ودر دسترس نیست ، اما کاربران از طریق موتور جستجو وارد آن می‌شوند اما آن را پیدا نمی‌کنند ، صفحه 404 یا همان محتوا یافت نشد را مشاهده خواهند کرد .

البته این حالت رایج برای مشاهد خطای 404 است و احتمال دارد آدرس شما اصلا داخل موتور جستحو ایندکس نشده باشد و صرفا یک آدرس نوپا باشد ، با این وجود بعد از حذف کردن ، زمانی که شما خودتان آدرس صفحه را وارد کردید ، خطای 404 مشاهده خواهید کرد . درکل اگر آدرسی مشخص قبلا در سایت ما وجود داشته و اکنون وجود ندارد ، بجای آن صفحه ، باید خطای 404 را ببینیم !

با خطای 404 باید چه کرد ؟

مسلما اکثر شما دوستان به این موضوع واقف هستید که برای خلاص شدن از شر صفحات 404 ، سه راه اصلی وجود دارد که البته راه اول و دوم درصورت مسائل استثنایی ممکن است پیاده شود اما راه سوم مرسوم‌تر است :

  • راه اول ، اگر صفحه به صورت ناخواسته حدف شده است ؛ آن را از زباله‌دان وردپرس بازیابی کنیم
  • راه دوم ، اگر سایت وردپرسی نیست و یا امکان بازیافت محتوای صفحه وجود ندارد ، مجدد یک صفحه با همان آدرس بسازیم و محتوای آن را تنظیم کنیم تا مجدد به همان آدرس در یک صفحه دیگر دسترسی داشته باشیم
  • راه سوم ، اگر قصد داریم تا صفحه برای همیشه در سایت وجود نداشته باشد ، باید آن را تغییر مسیر دهیم یا اصطلاحا Redirect کنیم

تصور ما در اینجا روی حالت سوم است که شما یک صفحه را برای همیشه حذف می‌کنید و اکنون دیگر آدرسی به مثال آدرس آن صفحه در سایت نخواهید داشت ، پس باید به فکر تغییر مسیر این آدرس به آدرس دیگری بود . اگر درمورد ریدایرکت‌ها اطلاعات لازم را ندارید حتما در این بخش ، مطالعه این مقاله را متوقف کرده و به سراغ مطالعه محتوای زیر بروید :

اگر به این موضوع واقف هستید اکنون به مسئله اصلی میرسیم که صفحات 404 و حذف شده را به کجا و کدام صفحات ریدایرکت کنیم ؟

ریدایرکت کردن صفحات و برگه !

اگر محتوایی که توسط شما حذف شده است ، یک برگه یا صفحه است ( یعنی تک نوشته ، تک محصول ، دسته بندی و … نیست ) و صفحات مشابهی دارد ، اولین الویت شما ریدایرکت به آن صفحات مشابه است ( اگر قصد دارید تا سئوی خوبی داشته باشید ) . منظور از شباهت می‌تواند در الویت اول شباهت از نظر محتوایی باشد ، شباهت از نظر ساختار کلی محتوا و نزدیکی از نظر مفهوم برای ما الویت دارد . شباهت از نظر عنوان و مفهوم صفحه نیز می‌تواند در مرحله دوم باشد .

ریدایرکت دسته‌بندی ها

اگر صفحه‌ای که حذف شده است ، یک دسته بندی بوده و در سایت شما یک دسته بندی فرزند می‌باشد ، می‌توانید به دسته والد خود عمل ریدایرکت را انجام دهید که بهترین تصمیم است .

اگر سایت شما فروشگاهی است و دسته بندی شما یک دسته والد است و هیچ دسته دیگری مشابه به آن وجود ندارد ، می‌توانید ریدایرکت خود را به صفحه فروشگاه انجام دهید !

اگر دسته‌بندی شما یکی از دسته‌های وسطی است ( یعنی هم والد دارد و هم خودش دارای فرزند است ) ، بهتر است بعد از حذف ، آن را به دسته والد خود 301 کنید .

ریدایرکت تک محصولات و تک نوشته

درمورد تک محصول ، اگر محصول خود را حذف کردید ، الویت 301 کردن با محصول مشابه آن است . اگر محصول مشابهی وجود ندارد ، می‌توانید محصول را به دسته اصلی خودش 301 کنید و اگر دسته بندی ندارد ، به صفحه فروشگاه ! و اگر فروشگاه نیز نبود ، صفحه اصلی !

درمورد تک نوشته ، اگر محتوای مشابهی وجود دارد ، الویت اول شما ، مطالب مشابه است ( نوشته مشابه ) و اگر وجود نداشت ، 301 کردن به دسته نوشته بسیار خوب خواهد بود . در غیر اینصورت ریدایرکت کردن به صفحه بلاگ ( صفحه تمام نوشته‌ها ) و در غیراینصورت نیز ریدایرکت به صفحه اصلی سایت بهترین گزینه است !

ریدایرکت کردن بخش‌های مشابه مثل تک نمونه کار ، دسته نمونه کار و .. نیز دقیقا قوانین بخش نوشته را شامل می‌شود .

ریدایرکت کردن به صفحه اصلی سایت !

برخی افزونه ها در وردپرس وجود دارند که تمامی صفحات 404 را پیدا کرده و سپس همه آنها را بسمت صفحه اصلی سایت تغییر مسیر می‌دهند . توجه داشته باشید که این کار شاید خطاهای قسمت گوگل سرچ کنسول شما را برای موارد 404 حل کند اما از نظر انتقال مفهوم ، هدایت کاریر ، کاهش نرخ پرش و رساندن کاربر به مقصد بسیار مشکل ساز خواهد بود .

تصور کنید شما یک دسته فرزند را حذف می‌کنید و تمام محصولات آن را در دسته بالاتر نگه داری می‌کنید . شما در این دسته والد 50 محصول دارید اما دسته فرزند که 50 محصول داشت را حذف کردید و طبق تنظیمات افزونه ، آدرس این صفحه به صفحه اصلی منتقل شده است .

کاربری که از طریق موتور جستجو وارد این آدرس شده است ، به دلیل 301 شدن آدرس ، بسمت صفحه اصلی سایت هدایت خواهد شد ، غافل از اینکه شما در دسته والد این دسته ، 50 محصول دارید اما به دلیل 301 کردن اشتباه ، مشتری خود را از دست دادید .

پس تا حد امکان از این افزونه‌ها استفاده نکنید مگر اینکه قطعا تصمیم داشته باشید تا به هر دلیلی ، تمامی صفحات حذف شده بروی صفحه اصلی یا همان HomePage ساکن شوند . لذا در این مورد کمی دقت بیشتری به خرج دهید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

در طراحی قالب وردپرس چگونه میتوانیم تاریخ بروزرسانی یک نوشته ، یک محصول و یا هر محتوایی را نمایش دهیم ؟

0 124

توابعی که تقریبا در تمامی قالب‌ها و افزونه‌های وردپرس کاربرد دارند را بشناسید ! از این توابع در اکثر قالب‌ها و پلاگین‌های وردپرس باید استفاده کنید پس شناخت آنها بسیار ضروری است !

3 173
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود