بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بزودی دوره جدید در روی سایت چگونه در سئو شکست بخوریم !

مقدار فضای هاست مورد نیاز برای ساخت سایت

مقالات وردپرس

برای هر سایت باید چه میزان فضای هاست خریداری کنیم ؟ برای سایت های فروشگاهی ، شرکتی ، آموزشی ، خبری و ... در این مقاله به شکل دقیق مطالعه کنید !

0 216
مقدار فضای هاست مورد نیاز برای ساخت سایت

یکی از سئوالات مهم هنگام راه اندازی سایت این است که چه میزان هاست بخریم و از کجا بخریم ؟ فعلا موضوع از کجا بخریم بماند ! برای ما اکنون سئوال ایناست که مقدار فضای هاست مورد نیاز برای ساخت سایت ما چقدر است ؟

همانطور که ممکن است بدانید ، هاست های اشتراکی اکنون از فضای حداقل 500 مگابایت (500Mb) شروع شد و تا چند ترابایت میتوانند افزایش پیدا کنند . با تفکیک دسته بندی سایت ها ، در ادامه خدمتتان خواهیم گفت که چه میزان فضای هاست برای هر سایت مورد نیاز است !

میزان هاست مورد نیاز برای سایت های فروشگاهی

سایت های فروشگاهی اکنون از جمله سایت هایی هستند که به شدت در حال بزرگ شدن هستند . راه اندازی سایت های فروشگاهی ممکن است در عرض 2 ساعت یا 2 ماه انجام شود . بسته به نوع طراحی و برنامه نویسی قالب ، اینکه از قالب آماده استفاده کنیم یا سایت را برنامه نویسی کنیم ، مدت زمان بالا آمدن سایت متفاوت خواهد بود .

اکنون تصور کنیم سایت فروشگاهی شما آماده است و در این مرحله باید از خودتان چندسئوال مهم بپرسید . این سئوال ها کدام موارد هستند ؟

  • آیا در داخل سایت محتوای ویدیویی همچون آنباکس ، معرفی ، بررسی تخصصی و … خواهیم داشت یا نه ؟
  • برای هر محصول ، اسلایدر و … چند تعداد عکس تصمیم داریم قرار دهیم ؟
  • سایر تصاویر سایت شامل بنر ها ، تبلیغات و … چه میزان از سایت ما را پوشش خواهند داد ؟
  • آیا سایت ما خاصیت چند فروشندگی هم دارد و سایر فروشنده ها نیز محصولات خودشان را در سایت ما قرار خواهند داد یا نه ؟

اینها مهم ترین گزینه هایی هستند که روی افزایش یا کاهش مصرف هاست شما تاثیرگذار خواهند بود . اگر شما یک سایت فروشگاهی صرفا برای خودتان دارید و از ویدیو های بسیار زیاد در داخل سایت استفاده نخواهید کرد ، میتوانید در گام اول از هاست های 2 گیگابایت استفاده کنید که متحمل هزینه های زیادی در همان ابتدای راه نشوید .

اگر قصد دارید تا محصولات بیشتری در سایت قرار داده و در کنار آن بخش محتوای ویدیویی نیز در سایت داشته باشید میتوانید برای شروع ( دقت کنید به کلمه شروع ) از هاست های 3 گیگابایت استفاده کنید .

اگر فروشگاه شما بصورت مارکت پلیس خواهد بود ، میتوانید از هاست های 5 گیگابایت به بالا استفاده کنید و تا مدت ها فعلا دغدغه افزایش فضای هاست را نداشته باشید .

میزان هاست مورد نیازبرای سایت های شرکتی

سایت های شرکتی انواع مختلفی دارند که میتوانید در مقاله ” سایت شرکتی چیست ” بخوبی در این مورد مطالعه کنید . سایت های شرکتی ممکن است بخش فروش آنلاین داسته باشند و یا ممکن است صرفا دارای بخش معرفی محصول و خدمات باشند .

اگر سایت شما شامل بخش فروش باشد ، سایت شما یک سایت شرکتی فروشگاهی خواهد بود . اگر زمینه کسب و کار شما به شکلی است که باید ویدیو های بیشتری از نمونه کارهای شرکت خودتان قرار دهید ، برای مثال نمونه کارهای دکوراسیون داخلی ، سایت های ساختمانی ، شرکت های بیزنسی و … این وب سایت ها به دلیل محتوای ویدیویی ، به هاست های بیشتری نیاز دارند .

اگر سایت شما ، یک سایت شرکتی بسیار سبک با محتوای خیلی زیاد نیست ، میتوانید از هاست های 1 گیگابایت با خیال راحت استفاده کنید . اگر قسمت فروش آنلاین نیز در سایت خودتان دارید بهتر است از هاست های 2 گیگابایت استفاده کنید . اگر ویدیو های بیشتری در سایت خود قرار خواهید داد میتوانید از هاست های 5 گیگابایت شروع کنید .

هاست لازم برای سایت های آموزشی

سایت های آموزشی همانند سایت سئو نود که محتوای آنها بیشتر ویدیو است و حجم زیادی را می‌طلبد میتوانند دو مسیر را اتخاذ کنند . اگر میزان محتوای ویدیویی شما یا کل محتوای آموزشی که برای دانلود یا ارائه به کاربران قرار خواهید داد کمتر از 10 گیگابایت است و بیشتر از آن نخواهد بود ، میتوانید از هاست های اشتراکی معمولی یعنی هاست لینوکس با فضای 5 یا 10 گیگ استفاده کنید .

اما در حالت دوم اگر محتوای شما بیش از 10 گیگابایت خواهد بود ، میتوانید دو عدد هاست تهیه کنید . یک هاست 2 یا 5 گیگابایت رابرای استارت کار و برای محتوای اصلی سایت که شامل مطالب و محصولات و … خواهد بود و یک هاست دانلود مجزا برای ارائه خدمات دانلودی به کاربران سایت ! چراکه اگر از هاست لینوکسی برای کل محتوای دانلودی استفاده کنید هزینه شما برای بیش از 10 گیگابایت بسیار زیاد خواهد بود و بهتر است قسمت محتوای دانلودی را داخل هاست دانلود قرار دهید و توسط روش های برنامه نویسی و مشخص شده برای سایتتان ، لینک های دانلود را به هاست دانلود خود متصل کنید . هاست های دانلود صرفا برای ذخیره سازی اطلاعات هستند و عموما امکان ساخت دیتابیس و پایگاه داده در آنها وجود ندارد لذا از این جهت هزینه آنها بسیار کمتر از هاست های لینوکسی است .

هاست لازم برای سایت های خبری

پایگاه های خبری ازجمله سایت هایی هستند که محتوای آنها هم شامل تصویر و هم شامل ویدیو است بنابراین میزان هاست که مصرف خواهند کرد بسیار زیاد خواهد بود . برای سایت های خبری باتوجه به اینکه تعداد و حجم تصاویر و ویدیوها بسیار زیاد خواهد بود لذا میتوان با یک هاست 5 گیگ شروع کرد و به مرور میزان فضای هاست را افزایش داد .

اگر قصد دارید تا خبرهای خود را بعد از مدتی پاک نموده و صرفا روی اخبار بروز کار کنید میتوانید از همین میزان فضا برای همیشه استفاده کنید .

هاست لازم برای سایت های شخصی

سایت های شخصی معمولا سایت هایی برای معرفی روزمه هستند که ممکن است چند تصویر از خود شخص بعلاوه نمونه کارها داخل آن قرار گرفته باشد و صفحات زیادی ندارند ، لذا میتوان با هاست های 500 مگابایت یا 200 مگابایت نیز سایت را راه اندازی کرد اما بانوجه به اشغال کمی از فضای هاست توسط سیستم مدیریت محتوا و مصرف منابع توسط خود هاستینگ ، بهتر است از هاست های 500 مگابایت استفاده کنید .

چگونه میزان فضای مصرفی هاست را کاهش دهیم ؟

فشرده سازی تصاویر یکی از اصول بسیار مهم در کاهش میزان فضای مصرفی هاست است . قبلا در داخل این مقاله ” بهترین افزونه کاهش حجم تصاویر در وردپرس ” اشاره کردیم که چگونه میتوانید بسادگی و صرفا با چند کلیک ، حجم تصاویر داخل رسانه وردپرس را تاحد ممکن کاهش دهید .

بهتر است برای تصاویری که داخل سایت قرار میدهید همواره dpi را برابر با 72 قرار دهید . همچنین همیشه از روش save for web برای ذخیره سازی تصاویر در فتوشاپ استفاده کنید . نهایتا پس از بارگذاری تصاویر در بخش رسانه سایت ، به کمک افزونه اسماش یا برای مثال راکت ، حجم تصاویر را بهینه تر کنید .

مواردی که از گذشته در داخل رسانه بلا استفاده باقی مانده است را  پاک کنید ، احتمال دارد قبلا محتوایی در داخل سایت وجود داشته که اکنون پاک شده است و یا ویدیو هایی بود که شما آنها را بارگذاری کرده و هرگز از آنها استفاده نکرده باشد . لذا هرچندوقت یکبار به بخش رسانه سایت خودتان در وردپرس سر بزنید تا محتوای بلا استفاده را پاک کنید .

اگر محصولی داخل سایت نیاز به تصاویر بیشتر ندارد ، تصاویر اضافی را صرفا برای پرکردن بخش گالری برای آن اضافه نکنید .

درصورتی که اسلایدر در داخل صفحه اصلی سایت است توجه داشته باشید که تعداد این تصاویر معمولا بین 3 تا5 آیتم تعدادی استاندارد است ، و اگر تصاویر جدید در بخش اسلایدر آپلود کردید ، تصاویر اسلایدرهای قبلی را پاک کنید تا فاضای رسانه شما اشغال نشود .

هاست پرسرعت از کجا تهیه کنیم ؟

امروزه شرکت های هاستینگ بسیاری در کشور در حال فعالیت هستند که البته خدمات و هزینه های هرکدام متفاوت است . شرکت هایی وجود دارند که خدمات بسیار مناسب با قیمت متناسب ارائه می کنند و میتوانید با کمی تحقیق در گوگل ، وب سایت ها و شرکت های مناسب رابرای ارائه این خدمات را پیدا کنید .

در داخل سایت و در مقاله ” هاست چیست و چگونه هاست خوب تهیه کنیم ” چند مجموعه صرفا در حد معرفی خدمتتان ارائه شده است که میتوانید با تحقیق درمورد خدمات و هزینه های خدمات آنها ، در مورد خرید سرویس های هاستینگ از هرکدام تصمیم بگیرید .

البته همانطور که دربین مطلب متوجه شدید ، تمامی خدمات هاستینگ ، امکان ارتقا دارند و پس از مدتی میتوانید به راحتی میزان فضای هاست خود را صرفا با یک تیکت افزایش دهید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

پست تایپ در وردپرس چیست ؟ چگونه post type را در وردپرس تشخیص دهیم ؟ 3 روش اصلی برای افزودن پست تایپ‌های سفارشی در وردپرس جهت افزودن قسمت‌های بیشتر به سایت شما !

0 71

چگونه میتوان حالت justify را به ادیتور وردپرس اضافه کرد ؟ حالت های بدون افزونه و معرفی افزونه Re-add text underline and justify

2 287
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود