بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بزودی دوره جدید در روی سایت چگونه در سئو شکست بخوریم !

حذف متا تگ ‌Generator در وردپرس و اثرات مثبت آن

مقالات وردپرس

متا تگ ‌Generator وردپرس را با یک کلیک ساده حذف نموده و امنیت سایت خودتان را یک گام بالاتر ببرید !

1 106
حذف متا تگ ‌Generator در وردپرس و اثرات مثبت آن

متا تگ ها اطلاعاتی هستند که در هدر سایت شما قرار می‌گیرند . این تگ ها در خروجی و ظاهر سایت شما تاثیر چندانی ندارند چراکه اطلاعات مدیریت شده توسط آنها ، در ظاهر سایت نمایش داده نمی‌شود و وظیفه اصلی این تگ ها ، کنترل خصوصیات مختلف پروژه شما است . برای مثال یکی از متا تگ های کاربردی در طراحی سایت به شکل زیر است :

<meta charset="UTF-8">

این متا تگ وظیفه دارد تا خصوصیت کاراکترست وب سایت شما را کنترل کند که مقدار آن برابر UTF-8 تنظیم شده است تا در نمایش کاراکترهای فارسی نیز مشکلی نداشته باشید و سایت شما بخوبی فونت های فارسی را نمایش دهد . چندین و چند متا تگ مختلف برای سایت شما می‌تواند ایجاد شود . برخی از این متا تگ‌ها را خودتان در حین کدنویسی قرار خواهید داد و برخی دیگر ممکن است توسط سیستم هایی همچون وردپرس به هدر سایت شما اضافه شود . برای مثال همین متا تگ ‌Generator که توسط سیستم مدیریت محتوای وردپرس که به head سایت شما اضافه می شود .

در بین کلام لازم است اشاره کنیم که یکی از مهم ترین متاتگ هایی که روی سئو سایت شما نیز تاثیر دارد ، متا تگ زیر است :

<meta name="robots" content="noindex">

اگر این متا تگ در حالت noindex تنظیم شود ، خزنده های موتورهای جستجو به هیچ عنوان قادر نیستند تا محتوای سایت شما را مشاهده کنند و هیچ یک از فعالیت های شما در سئو داخلی و تکنیکال ، تاثیر مثبت خود را نشان نخواهد داد . اما اکنون به بحث اصلی خودمان بازگردیم یعنی متا تگ ‌Generator !

متا تگ ‌Generator چیست و چرا توسط وردپرس ایجاد می‌شود ؟

متا تگ ‌Generator به شکل خودکار توسط وردپرس ایجاد می‌شود و اطلاعاتی که داخل آن قرار داد شامل اطلاعات نسخه فعلی وردپرسی است که روی وب سایت شما قرار دارد . این متا تگ به شکل زیر در هدر سایت شما قرار خواهد گرفت :

<meta name="generator" content="WordPress 6.4" />

همانطور که مشاهده کردید ، دقیقا اطلاعات مربوط به نسخه وردپرس در این قسمت کاملا مشخص است اما این مشخص بودن چه معایبی دارد و چرا باید این تگ را حذف کنیم ؟ اول از همه باید بدانید که وجود یا عدم وجود این تگ در داخل سایت شما تاثیری ندارد و حذف آن باعث بوجود آمدن هیچ مشکلی نخواهد شد . نمایش دادن اطلاعات نسخه وردپرس یک باگ امنیتی محصوب می‌شود . سیستم هایی همچون وردپرس ، به شکل سازمان دهی شده و منطقی ، نسخه های خود را بروز می‌کنند و هر نسخه که توسعه پیدا می‌کند ، مطمئنا مشکلات قبلی آنها رفع شده و امکانات جدیدی نیز اضافه شده است .

افرادی که درتلاش هستند تا سیستم وردپرس را ناامن نشان دهند و کلا سرگرمی آنها پیداکردن باگ از چنین سیستم های مطرحی است ، مطمئنا پس از هر آپدیت وردپرس ، باگ های نسخه قبلی را پیدا می‌کنند و از این جهت راه نفوذ می‌تواند هموار شود .

یکی از دلایلی که همیشه تاکید داریم تا بمحض ارائه شدن آپدیت جدید وردپرس ، آن را بروز کنید ، این است که با کشف باگ های مختلف توسط افراد نفوذگر ، احتما ایجاد مشکل در سایت شما بسیار زیاد است .پس مشخص بودن نسخه وردپرس شما ، راه را برای نفوذ بسیار ساده‌تر خواهد کرد چرا که شخص نفوذ کننده دقیقا اطلاع دارد که وب سایت شما روی کدام نسخه از وردپرس سوار شده است و می‌تواند از مشکلات آن سو استفاده کند .

این موارد شاید درظاهر ساده باشند اما حقیقتا نباید آنها را دست کم گرفت . شاید با خودتان اینگونه بگویید که چه کسی سایت ما را هک خواهد کرد یا مگر قحطی وب سایت است که کسی بیاد دنبال وب سایت ما ، اما مواردی از این دست بسیار زیاد است و شما هرگز نباید اینگونه موارد ساده را دست کم بگیرید . پس اکنون که فهمیدید که متا تگ جنریتور چرا باید حذف شود ، روش های حذف آن را نیز یاد بگیریم !

حذف متا تگ ‌Generator در وردپرس

برای حذف متا تگ Generator از وردپرس دو روش کلی وجود دارد : روش اول استفاده از افزونه ” Meta Generator and Version Info Remover ” و روش دوم استفاده از دستور add_filter( ‘the_generator’, ‘__return_false’ ) در داخل فایل functions.php است .

برای اینکه شما این کار را ساده تر انجام دهید می‌توانید از افزونه ” Meta Generator and Version Info Remover ” استفاده کنید . این افزونه را می‌توانید از مخزن وردپرس دانلود نموده و بسادگی روی سیستم خودتان نصب کنید و با یک کلیک ، اطلاعات نسخه وردپرس را از هد سایت حذف کنید .

حذف متاتگ generator وردپرس با افزونه

روش دوم که مختص دوستانی است که کمی به کدنویسی وردپرس آشنایی دارند این است که فایل functions.php را ویرایش نموده و قطعه کد زیر را داخل آن قرار دهید :

add_filter( 'the_generator', '__return_false' );

این کد یک فیلتر را ایجاد نموده و ویژگی Generator که خود وردپرس آن را در داخل قالب شما اضافه می‌کند نمایش نخواهد داد ، پس می‌توان با نیم خط کد حذف تگ Generator را انجام داد . برای حذف تگ Generator از داخل فایل functions.php لازم است تا یا از طریق پیشخوان و قسمت ویرایشگر پرونده پوسته به سراغ این فایل بروید و یا از طریق کنترل پنل هاست این قطعه کد را داخل functions.php قرارداده و ذخیره کنید و توجه داشته باشید که این قطعه کد باید در انتهای فایل functions.php قرار گیرد تا احیانا مشکلی در عملکرد سایت شما ایجاد نشود .

البته به این دلیل که این کد صرفا تگ جنریتور را از هد سایت حذف خواهد کرد ، حتی اگر نادرست هم باشد ، معمولا مشکلی در روند کاری سایت ایجاد نخواهد شد اما دقت داشته باشید که اگر با کدنویسی آشنایی ندارید ، از شخصی که به وردپرس آشنایی دارد ، درخواست کنید که این کار را توسط کد برای شما انجام دهد ، چراکه اگر افزونه مذکور را حذف کنید ، دوباره متا تگ های حذف شده ، به هدر سایت باز خواهد گشت .

استفاده از سایر پلاگین ها

افزونه های دیگری نیز می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند و احیانا اگر این افزونه ها روی سایت شما نصب باشند ، لازم نیست تا افزونه های جانبی همچون ” Meta Generator and Version Info Remover ” را نصب کنید . یکی از افزونه هایی که عمل حذف متا تگ ‌Generator در وردپرس را برای شما انجام خواهد داد ، افزونه ” امنیت کامل وردپرس ” یا همان “aiowp” است که پس از نصب این افزونه می‌توانید از قسمت ” تنظیمات ” قسمت مربوط به ” اطلاعات نگارش وردپرس ” همانند تصویر زیر ، صرفا با قراردادن یک تیک ، حذف متا تگ ‌Generator را انجام دهید .

حذف متا تگ Generator با کمک افزونه امنیت کامل وردپرس

پس اگر از افزونه “aiowp” استفاده کردید ، نیازی به افزونه های جنبی ندارید . نظرات و سئوالات خود را می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه میتوان ابزارهای بیشتری را جهت نگارش محتوای قدرتمندتر به وردپرس اضافه کرد ؟ ساده ترین راه افزایش ابزارهای ادیتور وردپرس را در این مقاله خدمتتان معرفی خواهیم کرد .

0 723

بسادگی استایل های اضافی ویرایشگر بلوک ( wp-block ) یا همان ویرایشگر گوتنبرگ را از داخل سایت حذف کنیم تا سرعت سایت را بهبود ببخشیم ؟!

0 44
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

دیدگاه های شما
علی نظری ۱۰ / ۱۴۰۲

من با پلاگین امنیت وردپرس این کار را انجام دادم دقیقا مثل روشی که شما فرمودین و اوکی شده و مشکلی هم نداره

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود