بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بمناسبت عید بزرگ فطر ، 25% تخفیف ویژه با کد : EidFetr

چگالی کلمه کلیدی

مقالات سئو

Keyword Density یا چگالی کلمه چیست یا به عبارتی کلمه کلیدی را باید چندبار داخل یک صفحه استفاده کنیم تا سئوی محتوا اصولی انجام شود ؟ بررسی مفهوم کیورد استافینگ در برابر چگالی کلمه !

0 694
چگالی کلمه کلیدی

چگالی کلمه کلیدی ( Keyword Density ) یکی از موضوعات مهم در بحث تولید مقالات داخل بخش‌های مختلف یک وب سایت خصوصا بخش اخبار و مقالات است ( محتوای متنی ) . برخی از صاحبان وب سایت با واژه چگالی کلمه کلیدی آشنا نیستند البته این موضوع به قدری اهمیت دارد که تعیین کننده بخش بزرگی از سئو در قسمت محتوای متنی شما خواهد بود . هنگامی که قصد داریم تا دررابطه با یک کلمه کلیدی محتوایی را در سایت منتشر کنیم باید توجه دقیقی به چگالی کلمه کلیدی داشته باشیم . اما منظور از این جمله چیست ؟

تصور کنید شما در حال تدوین یک مقاله هستید تا در قسمت اخبار سایت خود آن را منتشر کنید . این مقاله شامل 1000 کلمه است و مقاله خوبی از لحاظ بار محتوایی نیز می‌باشد . فرض را بر این می‌گیریم که کلمه کلیدی شما ” طراحی سایت ” است . در قدم اول باید مقاله را به شکلی بنویسید که تناسب استفاده از کلمه کلیدی در بخش های مختلف متن مقاله داخل آن رعایت شود . البته در مورد سئو کردن صحیح محتوا ، یک دوره بسیار خوب نیز منتشر کردیم :

به شکل استاندارد و طبق اصول نگارش مقاله در سئو ، چگالی کلمه کلیدی 2.5 در نظر گرفته می‌شود . یعنی اگر محتوایی با طول 1000 کلمه داشته باشید مجاز هستیم تا حداکثر 25 بار کلمه مدنظر را در داخل آن متن و بصورت پراکنده به کار ببریم . درواقع نسبت تعداد کاراکتر به تعداد دفعات استفاده از آن در تعداد مشخصی از کلمات ( به شکل استاندارد در هر 1000 کلمه ) ، چگالی کلمه کلیدی شما خواهد بود . پس می‌‌توان اینگونه گفت :

1000 / 100 = 10
10 * 2.5 = 25

برای یک محتوا با 1000 کلمه ، حداکثر 25 بار مجاز هستیم تا کلمه کلیدی را به کار ببریم . البته به کلمه حداکثر هم دقت نمائید . این میزان چگالی میزان حداکثر است و در حالت اصولی نباید استفاده از کلمه کلیدی در داخل متن به این میزان باشد چراکه با توجه به برخی بروزرسانی‌ها و سیاست های اخیر گوگل ، چیزی که بسیار ارزشمندتر از چگالی و تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی است ، معنی و مفهوم کلی و ارزش محتوای شما است که نهادینه کردن آن در یک محتوا به شکل صحیح ، واقعا یک هنر است . البته اینگونه تصور نکنید که انجام این کار دشوار است ، اما باید حین نوشتن محتوا ، ذهن شما به دنبال ارائه ارزش و محتویات صحیح باشد تا اینکه چندبار از کلمه کلیدی داخل صفحه استفاده کنید !

چگالی مناسب برای کلمه کلیدی در سئو محتوا چقدر است ؟

ما در مدت زمانی که مشغول به سئو وب سایت های مختلف بودیم ، ضمن بررسی سایر وب سایت‌های موفق ، مشاهده کردیم که همواره چگالی استاندارد حداکثر به میزان 1.5 بوده است و هرگز وب سایت های خوب و مرجع ، تمرکز اصلی خود را بروی تنظیم درست این عدد و افزایش آن قرار ندادند . خود ما نیز در تمامی محتواهای استاندارد سایت از چگالی 1 تا 1.2 استفاده نموده‌ایم حتی برخی از مقالات ما شاید چگالی زیر 5 داشته باشند چراکه کلیت محتوا باید به درستی منتقل شود . یعنی در تمامی محتواها سعی کرده‌ایم تا در مقاله 1000 کلمه‌ای ، به میزان حداقل 5 و حداکثر 12 بار از کلمه کلیدی استفاده کنیم .

همچنین بخوانید : سئو کردن صحیح توضیحات متا

مسلم است که اگر متن ما 2000 کاراکتر باشد چگالی ما باز هم 2.5 است اما اینبار به جای 25 بار می توان حداکثر 50 بار کلمه را به کار برد که مقدار بسیار زیادی خواهد بود و در سال 2024 این میزان چگالی حتی ممکن است مسبب حرکت به سمت سئوی کلاه سیاه و سئو کردن بیش از حد نیز باشد ( موضوع کیورد استافینگ یا همان زیاده روی در استفاده از کلمه کلیدی ) .

اگر برای یک محتوا با 1000 کلمه ، 15 بار از کلمه کلیدی استفاده کرده باشیم این مقدار برای مقاله 2000 کلمه ای می‌تواند تا حداکثر 30 بار تکرار باشد ، البته در حالتی که چگالی را 1.5 در نظر گرفته باشیم . این عداد همگی بصورت تجربی و براساس قواعدی هستند که برخی افزونه‌های کمکی همچون یوست سئو یا رنک مث مشخص کرده‌اند اما از نظر ما درست‌ترین عدد برای رعایت چگالی کلمه کلیدی ، یعنی محتوای مخاطب محور و درست نوشتن بدون اینکه به تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی دقت کنیم !

زیاده روی یا کم کاری در استفاده از کلمه کلیدی

تا این بخش از محتوا گفتیم که چگالی کلمه در میزان حداکثر برای یک مقاله ، 2.5 است . اما برای استاندارد سازی کار در سئو از چگالی 1 تا 1.2 استفاده می‌کنیم . این درواقع استانداردترین و نهایی‌ترین حالت است و بیشتر از آن مسبب کیورد استافینگ خواهد بود .

اما اگر چگالی کلمه ما از مقدار حداکثر یعنی 2.5 هم بیشتر شد و بهینه‌سازی بیش از حد صورت گرفت چه باید کرد ؟ قبل از هرچیز باید بدانید که سئو یک پروسه طولانی است که نتایج آن نیز تدریجی است یعنی نمی‌توان در یک شب در سئو موفق شد به همین دلیل سئو نیازمند صبر و تلاش مداوم است ( به کلمه مداوم دقت شود ) . برخی از تولید کنندگان محتوا به دلیل عدم داشتن دانش کافی در این تصور هستند که اگر تعداد دفعات تکرار یک کلمه کلیدی در داخل محتوا بسیار زیاد باشد حتما خوب است و درحال نشان دادن این موضوع هستیم که این صفحه در مورد این کلمه خاص درحال اطلاع رسانی است و سریع‌تر به نتیحه خواهیم رسید ؛ در حالی که این تصور در سال جاری و بعد از این کاملا غلط است و خواهد بود .

اگز شما در استفاده از کلمه کلیدی زیاده روی کنید نه تنها رتبه نخواهید گرفت بلکه تنزل رتبه نیز به شکلی واضح و صریح خواهید داشت . شما هرگز نباید در پروسه سئو ، در انجام هیچ کاری زیاده روی کنید . مخصوصا زیاده روی در تکرار کلمه کلیدی یک مشکل بزرگ است که عواقب بدی را برای سایت و سئو سایت به دنبال خواهد داشت . لذا پیشنهاد می‌کنیم که چگالی استاندارد خود را بین 1 و در کلمات بسیار مهم تر تا 1.2 و نهایتا 1.5 تنظیم کنید که بازهم بهتر از تمامی اینها ، توجه به ساختار اصلی متن و ارائه یک محتوای کاربر پسند است نه گوگل پسند !

چگالی کلمه کلیدی اگر بسیار کم باشد ممکن است کمی در گرفتن جایگاه مناسب برای این صفحه با چالش روبرو شویم به این دلیل که ممکن است بدون توجه به این کلمات ، در حال تکرار کلمه دیگری باشیم و محتوای ما برای کلمه دیگر بهینه شود که در این بخش تخصص در تولید محتوا + دقت به بطن کلی متنی که نوشته می‌شود حائز اهمیت است . پس هنگام تولید محتوای متنی دقت داشته باشید که روی چه کلمه‌ای کار می‌کنید و کلمه دیگری آیا در حال تکرار و افزایش چگالی است که مسبب برهم ریختگی محوریت موضوع صفحه شود یا خیر ! بنابراین اصل تناسب چگالی را حتما رعایت نمائید . یکی دیگر از موضوعات مهم ، پخش کردن یا به عبارتی توزیع مناسب کلمه کلیدی به شکل صحیح در کل متن است .

توزیع مناسب کلمه کلیدی

کلمه کلیدی باید با چگالی درست در کل متن توزیع شود . چگالی کلمه کلیدی اهمیت دارد اما در کنار آن ، توزیع کلمه نیز مهم است . اگر شما یک محتوای 1000 کلمه‌ای دارید نباید تمامی چگالی کلمه در ابتدای متن باشد . یعنی شما کلمه طراحی سایت را نباید در 200 یا 300 کلمه اول سایت به دفعات متعدد به کار ببرید . در اینصورت اولا خواننده خسته خواهد شد دوما موتورهای جستجو متوجه زیاده روی شما در استفاده از کلمه هدف خواهند شد .

از این جهت حتما باید توزیع مناسب کلمه کلیدی ، در کنار چگالی کلمه کلیدی در کل محتوا رعایت گردد . اگر این دو فاکتور در کنار یکدیگر به درستی رعایت شوند ما قادر هستیم تا یکی از مسائل مهم در سئو و همچنین بهینه سازی مقاله را بخوبی انجام دهیم . البته تولید محتوا و مقاله کار بسیار سختی است از این جهت که نویسنده باید در بخش‌های مناسب کلمه کلیدی را بجا و صحیح استفاده کند . اما یک موضوع مهم نیز در اینجا مطرح می‌شود که در ادامه بررسی کردیم .

محتوا را به قیمت استفاده از کلمه کلیدی خراب نکیند

بسیار پیش آمده است که کاربران هنگام سئو متوجه می‌شوند که چگالی آنها برای کلمه مدنظر بسیار کم است و از این جهت سعی دارند تا چگالی کلمه کلیدی را با به کار بردن مکرر همان کلمه ، افزایش دهند . از این جهت وارد پروسه ویرایش مقاله‌ای که یکبار آنرا بخوبی نوشته بودند شده و در بخش‌های نامناسب و نامرتبط ، اقدام به استفاده از کلمه کلیدی می‌کنند تا تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی افزایش یابد . از این جهت محتوا کلا مفهوم خود را از دست داده و خوانایی آن دچار مشکل اساسی خواهد شد . به این دلیل که کاربر هنگام خواندن یک جمله ، مفهوم درستی را برداشت نخواهد کرد ، برای مثال با جمله زیر مواجه می‌شود که نویسنده از جهت استفاده از کلمه کلیدی ” طراحی سایت ” آن را بزور در ابتدای یک جمله قرار داده است :

” طراحی سایت ما برای شما محتوای مناسب و باکیفیت تولید می‌کنیم ” !

همانگونه که مشاهده کردید ، به کاربردن کلمه طراحی سایت در ابتدای این جمله به هیچ عنوان صحیح نیست و جمله به شکلی است که گویا طراحی سایت بعدا سربار این جمله شده و حقیقتا نیز همینطور است . پس به قیمت افزایش چگالی کلمه کلیدی ، متن و محتوای خوب خود را خراب نکنید . همواره محتوای خود را به شکلی بنویسید که گویا در حال توضیح یک موضوع به دوست خود هستید ، به این شکل شما بهترین نوع محتوا را خواهید نوشت که خواننده از آن برداشت لازم را نموده و مشتاق به مطالعه سایر محتواهای سایت نیز باشد . در یاد نگه داشتن همین یک جمله از ما ، در تولید محتوای صحیح ، بسیار به شما کمک خواهد کرد . امیدواریم این مقاله توضیح مناسبی برای شما ارائه کرده باشد ، نظرات و سئوالات خود را در بخش دیدگاه‌های همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید . باتشکر سئو نود

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه میتوان یک تقویم محتوایی برای تولید محتوا ساخت ؟ روش اصولی ایجاد تقویم برای محتوا را در این مقاله کوتاه بخوانید !

2 106

چرا رتبه نمی گیریم برخی از دوستانی که خودشان در حال سئو سابت هستند و علاقه دارند تا به این طریق سئو را هم یاد بگیرند ممکن است دچار استپ رتبه شوند و برای مثال مدت زمان زیادی را در صفحه مثلا 5 گوگل متوقف شده باشند و از خود سوال کنند که چرا رتبه […]

6 1,177
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود