بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

هاست و دامنه سایت باید بنام چه کسی خریداری شود ؟

مقالات طراحی سایت

در یک پروژه طراحی سایت ، هاست و دامنه باید چگونه خریداری شود تا حقوق مالک و طراح سایت حفظ گردد ؟ بررسی تمامی حالات ممکن برای مالکیت هاست و دامنه شما !

0 8
هاست و دامنه سایت باید بنام چه کسی خریداری شود ؟

در پروسه طراحی سایت یکی از چالش‌های اساسی درمورد موضوع هاست و دامنه است . برای یک وبسایت دو مورد از اصلی‌ترین فاکتورها که مالکیت زیادی از سایت را شامل حال شما خواهد کرد ، هاستینگ و دامنه سایت است . در حقیقت اگر ساده بگوئیم ، در قدم اول ، این دامنه است که مشخص خواهد کرد این سایت متعلق به چه کسی است و در قدم دوم فضای ذخیره سازی یا همان هاست که مسبب کنترل شما بروی اطلاعات سایت و دیتابیس و … خواهد بود .

باید توجه داشته باشید که در یک پروژه طراحی سایت اصولی ، هم هاست و هم دامنه باید متعلق به خود شما باشد . اگر یکی از این موارد بنام شخص دیگری ثبت شده باشد ، شما در آینده و خصوصا پس از رشد سایت ، دچار مشکل خواهید شد .

حالت اول : دامنه بنام شما است اما هاست خیر !

ممکن است در پروژه طراحی سایت شما ، طراح سایت دامنه را بنام خودتان ثبت کند و یا خود شما زحمت خرید دامنه را متقبل شده باشید . معمولا چون کارفرمایان در رابطه با نام برند یا نام دلخواه خودشان در مورد سایت عجله دارند ، سعی دارند تا فورا دامنه را قبل از اینکه توسط شخص دیگری خریداری شود ، در مالکیت خود قرار دهند به همین دلیل گاها پیش خواهد آمد که دامنه توسط کارفرما از قبل ثبت شده باشد .

پروسه خرید دامنه چندان مشکل نیست و می‌توانید با چند دقیقه گشتن در اینترنت و یا مشاهده یک ویدیو در حدود 10 دقیقه ، روش خرید دامنه های ir و حتی سایر انواع دامنه را یاد گرفته و با احراز هویتی ساده ، دامنه را برای خودتان خرید بزنید . لذا توصیه ما بعنوان یک مجموعه طراح سایت ، این است که خودتان دامنه را خریداری کنید .

در مورد خرید دامنه نکته مهمی که وجود دارد ، کمی سلیقه خرج دادن هنگام خرید است . معمولا اسامی بلند برای دامنه انتخاب نمی‌شوند و اسامی کوتاه معمولا دلنشین و بهتر هستند چراکه اسامی بلند در ذهن مخاطب به سختی ماندگار می‌شود . کوتاه بودن نام دامنه و خوانایی آن نکته مهمی است که هنگام خرید باید مدنظر داشته باشید . درحال حاضر اکثر دامنه‌هایی که اسامی کوتاه دارند اشباع شده است اما هنوز می‌توان روی اسامی برند ، نام کوتاهی برای دامنه انتخاب کرد که قبلا ثبت نشده باشد .

دامنه بنام شما است اما هاست سایت شما در حساب کاربری شخص دیگری خریداری شده است که معمولا طراح سایت ، هاست را در حساب کاربری خود خرید زده و پس از اتمام پروژه طراحی سایت ، از شما درخواست خواهد کرد که در شرکت ارائه کننده خدمات هاستینگ یک حساب کاربری ایجاد کنید تا نهایتا هاست را به حساب کاربری شما انتقال دهد .

از آنجایی که تمامی سیر تا پیاز سایت داخل هاست قرار خواهد گرفت ( قالب سایت و اطلاعات و … ) اگر مشکلی در قرارداد شما بوجود آید ، شما هیچ دسترسی و حقی درمورد سایت نخواهید داشت ( مگر با پیگیری هایی که طبق متن قرارداد ممکن است انجام شود ) اما فعلا در گام اول شما هیچ دسترسی به هاست و قالب و بخش مدیریت سایت خود ندارید . لذا در این حالت این مشکل وجود دارد و عملا دست و پای شما بسته است .

حالت دوم : هاست بنام شما است اما دامنه خیر !

در حالت دوم ، هاست بنام خود شما و در حساب کاربری شما خریداری شده است اما دامنه سایت بنام خودتان نیست . در این حالت طراح سایت ، قالب و تمامی دیتابیس را در داخل هاستی که متعلق به خود شما است آپلود نموده است اما آدرس و دامنه سایت بنام شخص دیگری است .

در این حالت درصورت وجود مشکل در سایت ، طراح سایت دسترسی به قسمت هاستینگ شما ندارد تا به هر دلیل سایت را غیر فعال کند یا قالبی که طراحی شده است را از روی هاست بردارد .

تنها موردی که در این حالت سایت شما را تهدید خواهد کرد این است که وارد قسمت مدیریت DNS های دامنه شده و DNS های ارائه شده توسط شرکت هاستینگ که مسبب اتصال دامنه به هاست خواهد شد را تغییر داده یا پاک کند . به این ترتیب دیگر با وارد کردن نام دامنه ، سایت شما نمایش داده نخواهد شد .

راه حل نهایی این حالت اینجاست که می‌توانید با خرید یک دامنه جدید و تنظیم DNS های هاست روی دامنه جدید ، سایت خود را دوباره راه اندازی کنید . پس عملا در این حالت نیز شما در صورت وجود مشکل در قرارداد ، اذیت خواهید شد . دقت کنید که هردو این حالات ، تحت شرایطی است که شما با طراح سایت به شکل خورده باشید و اکنون به دنبال راه چاره هستید .

حالت سوم : نه هاست بنام شما است نه دامنه !

این حالت بدترین شرایط ممکن است و شما نه به هاست دسترسی دارید نه دامنه . تمامی این موارد بستگی به بندهای قرارداد دارد که شما شرایط خرید یا انتقال هاست و دامنه را چگونه توافق کرده باشید . اساسا در تمامی مراحل طراحی و تحویل پروژه ، اگر همکاری بدون مشکل انجام شود ، شما حق پیگیری قانونی دارید اما اگر به هر دلیل ، طرفین ایجاد مشکل یا کاستی در تعهدات داشته باشند ، هر مشکلی توسط هاست و دامنه ممکن است ایجاد شود .

در حقیقت یکی از بدترین شرایطی که برای کارفرما ممکن است ایجاد شود اینجاست که هاست و دامنه بنام او نباشد . متاسفانه توسط برخی افراد غیر حرفه‌ای اعتبار طراحان سایت معتبر نیز زیر سوال رفته است و حتی پس از اتمام پروژه و تسویه حساب ، جهت انتقال دامنه و هاست درخواست هزینه اضافی از کارفرما دارند .

دقت داشته باشید که بهترین حالت این است که هاست و دامنه توسط خود شما یا در حساب کاربری خود شما خریداری شود . اگردر آینده نیز به هر دلیلی ، طراح قصد اذیت کردن داشت و نام کاربری و کلمه عبور ورود به سایت های ارائه دهند خدمات هاست و دامنه را در اختیار شما قرار ندهد ، می‌توانید از طریق شماره موبایل و بازیابی کلمه عبور ، وارد حساب کاربری خود شوید .

روش اصولی خرید هاست و دامنه !

همانطور که بالاتر گفته شد ، بهتر است جهت اطمینان از حسن انجام کار و عدم ایجاد هرگونه مشکل در آینده ، از همان ابتدا دامنه سایت و همچنین هاست ، توسط خود شما خریداری شود .

بسیاری از وب سایت‌ها ، نهایتا در همین موضوع هاست و دامنه دچار مشکل شده ، یا سایت خود را از دست می‌دهند و یا متحمل هزینه‌هایی خارج از قرارداد می‌شوند که نهایتا یک خاطره بد از طراحی سایت برای شما خواهد شد .

قراردادهای طراحی سایت با یکدیگر متفاوت هستند و هر شرکتی مطابق با اصول کاری خود ، قرارداد طراحی کرده‌ ، لذا حتما قبل از اقدام به طراحی پروژه و یا پرداخت هزینه ، قرارداد پروژه را به درستی و به شکل دقیق مطالعه کنید تا هیچ شک و تردیدی وجود نداشته باشد .

حتما یکی از مواردی که باید در جلسه مشاوره برای طراحی سایت از مجری خود سئوال کنید ، مالکیت دامنه و هاست شما است لذا توجه کنید که این دو عنصر که اساس مالکیت سایت شما هستند ، نهایتا به چه شکلی خدمت شما تحویل داده خواهد شد . با درنظر گرفتن این موارد ، قطعا تجربه بهتری خواهید داشت !

آیا استفاده از سایت ساز معقولانه است ؟

موضوعی که اکنون مطرح است اینجاست که درحال حاضر برخی مجموعه‌ها ، سایت در 10 دقیقه خدمتتان ارائه می‌کنند . به عبارتی اینگونه ادعا دارند که شما می‌توانید در عرض چند دقیقه ، قالب و ظاهر سایت خود را انتخاب کرده و شخصی سازی کنید و سپس بدون نیاز به هاست و دامنه ، سایت خودتان را روی یک هاست و دامنه تحویل بگیرید . برخی از این سایت ساز ها در همان گام اول بصورت رایگان یا با هزینه کم ، سایتی را بروی هاست شرکت خودشان و همچنین یک دامنه به انتخاب شما ( درصورت رزرو نبودن ) بروی زیر دامنه خود شرکت ، مثل سیستم‌های وبلاگی ارائه می‌کنند . در این شرایط تمامی مالکیت هاست و دامنه شما متعلق به همان شرکت است و شما هیچ مالکیتی روی پروژه خودتان ندارید .

شاید در پلن‌های پیشرفته این شرکت‌ها ، امکان انتقال کل دیتای سایت بروی هاست و دامنه درخواستی شما وجود داشته باشد ، اما درنظر داشته باشید که در هرصورت تا قبل از انتقال ، این شرکت به تمامی دیتای شما دسترسی دارد و به نوعی شما محتاج و وابسته هستید . لذا درمورد این نوع سایت‌ها به درستی تحقیق کنید . البته که بسیاری از این سرویس‌ها ، بصورت سالانه جهت تمدید اشتراک شما ، درخواست هزینه دارند و شما می‌توانید با هزینه یکسال از این سرویس‌ها ، یک سایت مادام‌العمر ( بشرط تمدید هاست و دامنه ) داشته باشید . لذا مالکیت سایت برای شخص شما ، از تمامی جهات بهتر و صلاح‌تر است . پاینده باشید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

دلیل تفاوت در هزینه های طراحی سایت چیست و کدام فاکتور ها در حالت کلی بر روی تعیین نرخ قیمت تاثیر گذار هستند ؟ با کدام گزینه ها میتوان هزینه طراحی سایت را کاهش داد ؟ پاسخ به این سوالات در این مقاله مختصر و مفید !

2 1,216

بوت استرپ یک سیر تحول بسیار جالبی از نسخه 2 تا نسخه نهایی فعلی یعنی 5 را طی نموده است که در این مقاله از نقطه صفر به بررسی ویژگی‌‎ها و تحولات ایجاد شده در مهاجرت به هریک از نسخه‌های جدید بوت استرپ را بررسی و یک جدول دقیق جهت مقایسه خدمتتان ارائه کرده‌ایم پس همراه ما باشید .

15 4,314
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود