بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید " شاهکار تولید محتوا " برای علاقمندان به سئو ، جزئیات دوره

تفاوت بین ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامین

مقالات طراحی سایت

ساب دامین ، پارک دامین و ادان دامین چیست و چه زمانی باید از آنها استفاده کنیم ؟ توضیح ساده و روان در مورد مفاهیم مربوط به دامنه !

0 246
تفاوت بین ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامین

یکی از مهم ترین نکات در مورد مباحث هاست و دامنه ، شناخت اصطلاحات این زمینه است که بسیار اهمیت دارد . در مورد مباحث دامنه چندین اصطلاح مهم وجود دارد که اصلی ترین آنها ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامین هستند .اطلاع از تفاوت های این سه اصطلاح و اینکه چه زمانی به ساب دامین ، چه زمانی به پارک دامین و چه زمانی به ادان دامین نیاز داریم ، ازجمله الزاماتی است که باید یک وب مستر از آنها اطلاع داشته باشد .

مطمئنا همگی شما با مفهوم دامنه آشنایی دارید . دامنه همان آدرس سایت شما است که کاربران و خودتان با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر ، وارد سایت مدنظر خواهید شد . یک دامنه شامل نام دامنه و پسوند است ، ساده ترین نمونه یک دامنه به شکل زیر است :

blogfa.ir

در این آدرس ، پسوند دامنه ما ir است که نشان دهنده دامنه ملی کشور ایران است و نام دامنه که blogfa می باشد . پس آدرس بلاگفا دات آی آر ، یک دامنه است که متعلق به یک وب سایت با خدمات خاص خودش است . اولین موضوع که قصد بررسی آن را داریم ساب دامین است . منظور از لغت ساب در زبان انگلیسی ، ” زیر ” است . به عبارتی ساب دامین یعنی زیردامنه ! برای یک دامنه میتوان زیردامنه های نامحدودی را تعریف کرد . یک نمونه بارز از زیردامنه ، سایت های وبلاگی هستند .

همین سایت بلاگفا دات آی آر را مدنظر داشته باشید ( البته پسوند دامنه سایت بلاگفا com می باشد ) . زمانی که شما در سایت بلاگفا قصد ساخت یک وبلاگ برای خودتان دارید ، یک صفحه از سایت بلاگفا به عنوان وبلاگ به شما ارائه می شود که دارای یک آدرس مشخص است برای مثال به شکل زیر :

omid.blogfa.ir

در اینجا زمانی که قبل از آدرس اصلی سایت یک عبارت به شکل omid اضافه می شود ، درحقیقت آدرس بالا ، یک زیردامنه از دامنه اصلی بلاگفا محسوب می شود . در داخل تمامی دامنه ها ، میتوان به تعداد نامحدود زیردامنه تعریف کرد . پس این یک نمونه بارز از مفهوم ساب دامین است .

مفهوم پارک دامین

یکی دیگر از موضوعات مهم در زمینه دامنه ها ، موضوع پارک دامین است ! ممکن است اینگونه بشنوید که فلان دامنه روی دامنه سایت ما پارک شده است . معنی از این حرف چیست ؟ تصور کنید ما دو دامنه به شکل زیر داریم :

seomind.ir
kalima.ir

خب اکنون شما با توجه به ذهنیت خودتان اینگونه فکر می کنید که آدرس اول را اگر در مرورگر خود وارد کنید ، یک سایت با ظاهر و خدماتی متفاوت مشاهده می کنید و آدرس دوم نیز مربوط به یک سایت دیگر با قالب دیگر و محتوایی متفاوت است . خب در نگاه اول این موضوع درست است . اما اگر هنگام وارد کردن آدرس سایت دوم و بارگذاری سایت ، دقیقا همان مواردی را داخل سایت دوم مشاهده کنید که در سایت اول نیز وجود دارد و حتی یک درصد با سایت اول تفاوت نداشته باشد ، معنی آن چیست ؟ یعنی تمامی مطالب سایت اول در سایت دوم کپی شده است ؟؟ اینجا مفهوم پارک دامین مطرح می شود .

زمانی که یک دامنه برروی دامنه دیگری پارک می شود ، اگر آدرس سایتی که پارک شده است را در مرورگر خود وارد کنید ، آدرسی که در نوار آدرس مرورگر نمایش داده خواهد شد ، دقیقا همان آدرسی است که شما وارد کردید ، اما ظاهر و محتوای سایت مربوط به سایت دیگری است ( در این مثال اگر دامنه دوم را روی دامنه اول پارک کنیم ، هنگامی که هردو آدرس را وارد کنیم ، یک سایت واحد را مشاهده خواهیم کرد ) توجه داشته باشید که وقتی آدرس دامنه پارک شده را در نوار آدرس وارد می‌کنیم ، بدون اینکه آدرس وارد شده توسط شما در نوار آدرس مرورگر تغییر کند ، محتوای سایت اصلی را مشاهده می کنیم .

پیشنهادی : دوره آموزش وب مستر شو ( طراحی سایت بدون کدنویسی )

در حقیقت به این شکل تصور کنید که شما یک سایت اصلی دارید ، و یک سایت دوم نیز راه اندازی شده است . این سایت دوم زمانی که روی دامنه اول پارک می شود ، بدین شکل است که سایت دوم محتوایی دارد که عین سایت اول است .

درحالتی که دامنه پارک شده است ، به این دلیل که پارک روی خود دامنه انجام می شود ، بدین معنی است که سایت پارک شده ، محتوا دارد و این محتوا توسط خزنده های موتور جستجو همچون گوگل ، ایندکس خواهد شد و به این دلیل که محتوای سایت دوم عینا از سایت اول نمایش داده می شود ، خطر ایجاد محتوای تکراری وجود دارد . پارک کردن دامنه معمولا برای پسوند های مختلف از یک دامنه انجام می شود . یعنی اگر ما برای سایت سئو نود 3 دامنه با پسوند های com و ir  و net داشته و قصد داشته باشیم تا هنگام وارد شدن هر 3 دامنه ، یک محتوای یکسان در همان آدرس نشان داده شود ، میتوانیم از پارک استفاده کنیم ( بنظر ما در این شرایط بهتر است از ریدایرکت استفاده کنید تا سئو سایت شما دچار مشکل نشود )

تفاوت پارک دامین با ریدایرکت چیست ؟

حالتی وجود دارد که شما دامنه دوم خود را به سمت دامنه اول ریدایرکت می کنید . در این شرایط زمانی که کاربر سایت ، آدرس دامنه دوم را وارد کرد ، چون دامنه دوم به سمت دامنه اول ریدایرکت شده است ، آدرس سایت دوم که کاربر در نوار آدرس وارد کرده است ، تغییر خواهد کرد ( در حالت ریدایرکت تغییر نمی کرد ) و آدرس سایت اول و اصلی در نوار آدرس نمایش داده شده و سایت اول باز خواهد شد .

در حقیقت در حالت ریدایرکت ، سایت دوم هیچ محتوایی داخل خود ندارد و با وارد کردن نام دامنه‌ی ریدایرکت شده ، به سمت سایت هدف منتقل خواهیم شد و سایت دوم هیچ محتوایی داخل خود ندارد . ( که در حالت پارک ، سایت دوم کاملا شامل محتوای سایت اول است )

مفهوم ادان دامین

مفهوم ادان دامین ، مفهومی متفاوت از پارک دامین و ساب دامین است . تصور کنید که شما دامنه اصلی سایت خودتان را به یک هاست متصل کرده‌اید . اکنون قصد دارید تا یک سایت دیگر نیز راه اندازی کنید . خب مسلما شما به یک دامنه با نامی مجزا نیاز دارید و ملزم به ثبت آن با پسوند مدنظر هستید . اما در مورد هاست ، نیازی به خرید هاست ندارید !!! چراکه میتوانید از همان هاستی که برای دامنه اول استفاده می‌کنید برای دامنه جدید نیز استفاده کنید . ( درصورت داشتن فضای کافی )

در حقیقت شما برای سایت هایی با دامنه مختلف میتوانید یک عدد هاست خریداری کنید و از آن برای همه سایت ها استفاده کنید ( البته سرویس های میزبانی یا همان هاستینگ برای ادان دامین ممکن است ازنظر تعداد ، محدودیت داشته باشند ) . در این حالت دامنه هایی که پس از دامنه اول و اصلی شما به هاست متصل می شوند ، ادان دامین نام دارند . این ساده ترین توصیف درباره ادان دامین ، ساب دامین و پارک دامین است که حقیقتاً موارد ساده‌ای هستند و یادگیری آنها اصلا سخت نیست . درصورت داشتن سئوال در مورد این مقاله میتوانید از بخش نطرات با ما در ارتباط باشید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه میتوانیم با پرداخت فقط 500 هزار تومان یک وب سایت برای کسب و کار خودمان داشته باشیم ؟ برای طراحی سایت 500 هزار تومان کافیست یا نه ؟ سیر تا پیاز طراحی سایت های ارزان را در این مقاله مطالعه کنید !

4 376

امروزه قالب های آماده بسیار در حال توسعه و افزایش فروش هستند . آیا طراحی سایت با قالب های آماده میتواند روش خوبی برای ساخت سایت ، جذب مشتری و یا اجرای پروژه های پیشرفته باشد ؟ در این مقاله همراه ما باشید .

1 1,968
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است
آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود