بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

تفاوت بین ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامین

مقالات طراحی سایت

ساب دامین ، پارک دامین و ادان دامین چیست و چه زمانی باید از آنها استفاده کنیم ؟ توضیح ساده و روان در مورد مفاهیم مربوط به دامنه !

0 275
تفاوت بین ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامین

یکی از مهم ترین نکات در مورد مباحث هاست و دامنه ، شناخت اصطلاحات این زمینه است که بسیار اهمیت دارد . در مورد مباحث دامنه چندین اصطلاح مهم وجود دارد که اصلی ترین آنها ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامین هستند .اطلاع از تفاوت های این سه اصطلاح و اینکه چه زمانی به ساب دامین ، چه زمانی به پارک دامین و چه زمانی به ادان دامین نیاز داریم ، ازجمله الزاماتی است که باید یک وب مستر از آنها اطلاع داشته باشد .

مطمئنا همگی شما با مفهوم دامنه آشنایی دارید . دامنه همان آدرس سایت شما است که کاربران و خودتان با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر ، وارد سایت مدنظر خواهید شد . یک دامنه شامل نام دامنه و پسوند است ، ساده ترین نمونه یک دامنه به شکل زیر است :

blogfa.ir

در این آدرس ، پسوند دامنه ما ir است که نشان دهنده دامنه ملی کشور ایران است و نام دامنه که blogfa می باشد . پس آدرس بلاگفا دات آی آر ، یک دامنه است که متعلق به یک وب سایت با خدمات خاص خودش است . اولین موضوع که قصد بررسی آن را داریم ساب دامین است . منظور از لغت ساب در زبان انگلیسی ، ” زیر ” است . به عبارتی ساب دامین یعنی زیردامنه ! برای یک دامنه میتوان زیردامنه های نامحدودی را تعریف کرد . یک نمونه بارز از زیردامنه ، سایت های وبلاگی هستند .

همین سایت بلاگفا دات آی آر را مدنظر داشته باشید ( البته پسوند دامنه سایت بلاگفا com می باشد ) . زمانی که شما در سایت بلاگفا قصد ساخت یک وبلاگ برای خودتان دارید ، یک صفحه از سایت بلاگفا به عنوان وبلاگ به شما ارائه می شود که دارای یک آدرس مشخص است برای مثال به شکل زیر :

omid.blogfa.ir

در اینجا زمانی که قبل از آدرس اصلی سایت یک عبارت به شکل omid اضافه می شود ، درحقیقت آدرس بالا ، یک زیردامنه از دامنه اصلی بلاگفا محسوب می شود . در داخل تمامی دامنه ها ، میتوان به تعداد نامحدود زیردامنه تعریف کرد . پس این یک نمونه بارز از مفهوم ساب دامین است .

مفهوم پارک دامین

یکی دیگر از موضوعات مهم در زمینه دامنه ها ، موضوع پارک دامین است ! ممکن است اینگونه بشنوید که فلان دامنه روی دامنه سایت ما پارک شده است . معنی از این حرف چیست ؟ تصور کنید ما دو دامنه به شکل زیر داریم :

seomind.ir
kalima.ir

خب اکنون شما با توجه به ذهنیت خودتان اینگونه فکر می کنید که آدرس اول را اگر در مرورگر خود وارد کنید ، یک سایت با ظاهر و خدماتی متفاوت مشاهده می کنید و آدرس دوم نیز مربوط به یک سایت دیگر با قالب دیگر و محتوایی متفاوت است . خب در نگاه اول این موضوع درست است . اما اگر هنگام وارد کردن آدرس سایت دوم و بارگذاری سایت ، دقیقا همان مواردی را داخل سایت دوم مشاهده کنید که در سایت اول نیز وجود دارد و حتی یک درصد با سایت اول تفاوت نداشته باشد ، معنی آن چیست ؟ یعنی تمامی مطالب سایت اول در سایت دوم کپی شده است ؟؟ اینجا مفهوم پارک دامین مطرح می شود .

زمانی که یک دامنه برروی دامنه دیگری پارک می شود ، اگر آدرس سایتی که پارک شده است را در مرورگر خود وارد کنید ، آدرسی که در نوار آدرس مرورگر نمایش داده خواهد شد ، دقیقا همان آدرسی است که شما وارد کردید ، اما ظاهر و محتوای سایت مربوط به سایت دیگری است ( در این مثال اگر دامنه دوم را روی دامنه اول پارک کنیم ، هنگامی که هردو آدرس را وارد کنیم ، یک سایت واحد را مشاهده خواهیم کرد ) توجه داشته باشید که وقتی آدرس دامنه پارک شده را در نوار آدرس وارد می‌کنیم ، بدون اینکه آدرس وارد شده توسط شما در نوار آدرس مرورگر تغییر کند ، محتوای سایت اصلی را مشاهده می کنیم .

پیشنهادی : دوره آموزش وب مستر شو ( طراحی سایت بدون کدنویسی )

در حقیقت به این شکل تصور کنید که شما یک سایت اصلی دارید ، و یک سایت دوم نیز راه اندازی شده است . این سایت دوم زمانی که روی دامنه اول پارک می شود ، بدین شکل است که سایت دوم محتوایی دارد که عین سایت اول است .

درحالتی که دامنه پارک شده است ، به این دلیل که پارک روی خود دامنه انجام می شود ، بدین معنی است که سایت پارک شده ، محتوا دارد و این محتوا توسط خزنده های موتور جستجو همچون گوگل ، ایندکس خواهد شد و به این دلیل که محتوای سایت دوم عینا از سایت اول نمایش داده می شود ، خطر ایجاد محتوای تکراری وجود دارد . پارک کردن دامنه معمولا برای پسوند های مختلف از یک دامنه انجام می شود . یعنی اگر ما برای سایت سئو نود 3 دامنه با پسوند های com و ir  و net داشته و قصد داشته باشیم تا هنگام وارد شدن هر 3 دامنه ، یک محتوای یکسان در همان آدرس نشان داده شود ، میتوانیم از پارک استفاده کنیم ( بنظر ما در این شرایط بهتر است از ریدایرکت استفاده کنید تا سئو سایت شما دچار مشکل نشود )

تفاوت پارک دامین با ریدایرکت چیست ؟

حالتی وجود دارد که شما دامنه دوم خود را به سمت دامنه اول ریدایرکت می کنید . در این شرایط زمانی که کاربر سایت ، آدرس دامنه دوم را وارد کرد ، چون دامنه دوم به سمت دامنه اول ریدایرکت شده است ، آدرس سایت دوم که کاربر در نوار آدرس وارد کرده است ، تغییر خواهد کرد ( در حالت ریدایرکت تغییر نمی کرد ) و آدرس سایت اول و اصلی در نوار آدرس نمایش داده شده و سایت اول باز خواهد شد .

در حقیقت در حالت ریدایرکت ، سایت دوم هیچ محتوایی داخل خود ندارد و با وارد کردن نام دامنه‌ی ریدایرکت شده ، به سمت سایت هدف منتقل خواهیم شد و سایت دوم هیچ محتوایی داخل خود ندارد . ( که در حالت پارک ، سایت دوم کاملا شامل محتوای سایت اول است )

مفهوم ادان دامین

مفهوم ادان دامین ، مفهومی متفاوت از پارک دامین و ساب دامین است . تصور کنید که شما دامنه اصلی سایت خودتان را به یک هاست متصل کرده‌اید . اکنون قصد دارید تا یک سایت دیگر نیز راه اندازی کنید . خب مسلما شما به یک دامنه با نامی مجزا نیاز دارید و ملزم به ثبت آن با پسوند مدنظر هستید . اما در مورد هاست ، نیازی به خرید هاست ندارید !!! چراکه میتوانید از همان هاستی که برای دامنه اول استفاده می‌کنید برای دامنه جدید نیز استفاده کنید . ( درصورت داشتن فضای کافی )

در حقیقت شما برای سایت هایی با دامنه مختلف میتوانید یک عدد هاست خریداری کنید و از آن برای همه سایت ها استفاده کنید ( البته سرویس های میزبانی یا همان هاستینگ برای ادان دامین ممکن است ازنظر تعداد ، محدودیت داشته باشند ) . در این حالت دامنه هایی که پس از دامنه اول و اصلی شما به هاست متصل می شوند ، ادان دامین نام دارند . این ساده ترین توصیف درباره ادان دامین ، ساب دامین و پارک دامین است که حقیقتاً موارد ساده‌ای هستند و یادگیری آنها اصلا سخت نیست . درصورت داشتن سئوال در مورد این مقاله میتوانید از بخش نطرات با ما در ارتباط باشید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه به کمک دستور backdrop می‌توان پس زمینه سیاه رنگ در پشت ویدیوها یا المان های مشابه آن را تغییر داد ؟ این محتوا ممکن است برای شما بسیار جالب باشد !!!

0 50

آیا امکان طراحی قالب و کسب درآمد تنها با یادگیری و تمرین زبان Css امکان پذیر است ؟ یا در این بین باید به سراغ زبان های دیگری نیز رفت ؟ به این سوال مهم در این مقاله به شکل کامل پاسخ خواهیم داد !

4 1,215
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود