بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس

مقالات وردپرس

چگونه میتوانید یک منوی دلخواه در کنار سایر منوهای پیشخوان وردپرس اضافه کنید ؟ این روش اصول برنامه نویسی در قسمت افزونه ها و تنظیمات قالب های وردپرسی است !

0 109
اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس

زمانی که شما با وردپرس کار می‌کنید و برای اولین بار آن را نصب می‌کنید ، چندین آیتم مختلف در منوی سمت راست پیشخوان مشاهده می‌کنید مثل : نوشته ها  ، برگه ها ، رسانه و … اما زمانی که یک افزونه مثل فروشگاه ساز ووکامرس را نصب می‌کنید ، پس از فعال سازی افزونه مشاهده می‌کنید که چند بخش جدید مثل ” ووکامرس ”  و ” محصولات ” به منوهای وردپرس اصافه می‌شود .

همچنین اگر افزونه های دیگری مثل وردپرس فارسی را نصب کنید ، ممکن است یک آیتم منو ، به بخش منوهای داخلی ( مثلا به داخل منوهای بخش تنظیمات ) اضافه شود . در وردپرس کلا دو نوع منو داریم ، قسمت اول منوهای اصلی هستند که با نگاه کردن به قسمت پیشخوان آنها را مشاهده می‌کنید مثل همان : نوشته ، برگه ، نمایش و …

حالت دوم زیرمنوها یا همان منوهای داخلی هستند مثل قسمت فهرست ها ، ابزارک ها که در زیرمنوی بخش نمایش قرار دارند . به همین ترتیب ممکن است برخی افزونه‌ها پس از نصب ، بخش کنترل خود توسط منو را ، در منوهای اصلی وردپرس اضافه کنند و یا برخی دیگر به زیربخش های سایر منوها اضافه شوند .

تمامی این کارها را میتوان با کدنویسی در هسته همان افزونه کنترل کرد . همانطور که می‌دانید وردپرس یک سیستم متن باز است و شما می‌توانید طبق اصول کدنویسی در این سیستم ، هرکاری را انجام دهید . شما می‌توانید افزونه خود را برنامه نویسی کرده و تعیین کنید که پس از نصب ، منوی کنترل این افزونه ، به کدام قسمت از پیشخوان اضافه شود ؟ منوی اصلی یا زیر منوی یک بخش دیگر !

چگونه به پیشخوان وردپرس منو اضافه کنیم ؟

زمانی که شما یک منو به پیشخوان وردپرس در قسمت اصلی یا زیرمنوی بخش های دیگر اضافه کنید ، یک صفحه خالی در احتیار شما قرار خواهد گرفت که بعد از کلیک روی آن ، وارد یک صفحه شوید . در این صفحه شما باید تعیین کنید که چه محتوایی نمایش داده شود و یا چه کارهایی تصمیم دارید انجام دهید .

مثلا شما وارد قسمت پیکربندی از افزونه ووکامرس می شوید و در آنجا برخی قسمت ها همچون پرداخت ، حساب های کاربری و … را  مشاهده می‌کنید ! پس برای افزودن یک منو به پیشخوان وردپرس باید چند قسمت تنظیم شود :

اول مشخص کنیم که این منو به کدام قسمت اضافه شود

دوم باید یک نامک ( Slug ) برای بخشی که اضافه می‌کنید تنظیم کنید

مورد بعدی تعیین کنید که متن نمایشی برای منو در پیشخوان وردپرس چه چیزی باشد ( مثلا پرداخت ها ، تنظیمات اضافی ، خدمات و … )

همچنین باید تعیین کنید که کدام دسته از کاربران قادر به مشاهده آن باشند ، مدیر اصلی ، نویسنده ، ویرایشگر و … ) ! انجام این کار یعنی اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت وردپرس باید توسط هوک ها و برنامه نویسی داخل فایل functions.php انجام شود پس لازم است تا با کدنویسی قالب های وردپرسی کمی آشنایی داشته باشید .

مورد بعدی اضافه کردن نام یک تابع جهت callback است که توسط کدنویسی داخل این تابع ، تعیین خواهیم کرد که چه محتوایی درون این صفحه نمایش داده شود و در ادامه کدها ، مثال های مربوطه را مشاهده خواهید کرد . نهایتا یک آیکون برای نمایش داخل پیشخوان در کنار نام منو قرار دهید و سپس محل و ترتیب نمایش منو را در بین سایر منوهای وردپرس تعیین کنید !

وردپرس برای اضافه کردن منو دلخواه به پنل مدیریت ، یک هوک در اختیار شما قرار داده است که می‌توانید تابع دلخواه خود را ساخته و کدهای لازم را داخل آن بنویسید و نهایتا آن را به هوک مربوطه متصل کنید تا آیتم دلخواه شما در پیشخوان وردپرس نمایش داده شود . این دستور به شکل زیر است :

add_menu_page( $page_title, $menu_title, $capability, $menu_slug, $callback = '', $icon_url = '', $position = null );

تابع add_menu_page از توابع شناخته شده در وردپرس است که باید چندین پارامتر را داخل آن تنظیم کنید . همانطور که داخل تابع مشاهده می‌کنید ، این تابع باید با چندین ورودی که تنظیم کننده همان ویژگی هایی هستند که بالا توضیح دادیم ، به درستی روی سایت شما سوار شود تا کارهای اولیه برای اضافه کردن منو داخل پیشخوان وردپرس انجام شود . اما هر کدام از پارامتر های ورودی تابع add_menu_page برای چیست ؟

قسمت page_title ( اجباری )

این مورد برای زمانی تنظیم می‌شود که شما روی لینک منوی خودتان داخل داشبورد کلیک کرده باشید و وارد صفحه خالی منو خودتان شدید ، در بالای صفحه مرورگر ، نام پنجره شما نمایش داده خواهد شد که این قسمت برای همین کار است ، می‌توانید به شکل فارسی در این قسمت عنوان دلخواه خود را بنویسید مثلا ” بخش تنظیمات تراکنش ” .

قسمت menu_title ( اجباری )

این قسمت همان متنی است که در پیشخوان وردپرس برای شما نمایش داده خواهد شد ، دقیقا مثل همان متن منوهایی همچون نوشته ها ، برگه ها ، رسانه و … پس در این قسمت نیز یک متن فارسی باید وارد کنیم مثلا ” تراکنش ها ” .

قسمت capability ( اجباری )

این بخش برای تنظیم سطوح دسترسی است که اگر قصد دارید تا برای مدیر اصلی این قسمت نمایش داده شود باید مقدار آن را روی گزینه ” manage_options ” تنظیم کنید .

قسمت menu_slug ( اجباری )

این بخش درحقیقت نامک صفحه شما است که در نوار آدرس و برای بخش برنامه نویسی در هسته وردپرس استفاده خواهد شد . زمانی که شما وارد بخش دسته بندی ها خواهید شد ، در نوار آدرس مرورگر در بخشی از متن نوشته شده : taxonomy=category ! قسمت category درحقیقت نامکی برای بخش دسته بندی ها است ، شما نیز باید یک نامک برای آدرس صفحه مدنظر منو دلخواه خودتان تنظیم کنید . این قسمت باید به شکل انگلیسی نوشته شود .

قسمت callback ( اختیاری )

این قسمت با اینکه اختیاری است اما مهم ترین قسمت در این تابع است . شما باید در این قسمت نام یک تابع دلخواه را وارد کنید ، که از این تابع استفاده خواهیم کرد برای اینکه دیزاین صفحه یا حتی صفحاتی که هنگام کلیک کردن روی لینک منو نمایش داده خواهد شد را طراحی کنیم .

قسمت icon_url ( اختیاری )

در این قسمت می‌توانید همانند سایر آیکون های داخل پیشخوان وردپرس ، درصورتی که محل منوی شما ، کنار آیتم های اصلی منو باشد ، یک آیکون و تصویر به ابتدای اسم آن اضافه کنید که میتوانید از آیکون های خود وردپرس نیز استفاده کنید و یا یک تصویر با فرمت png و اندازه 16*16 داخل رسانه آپلود کرده و آدرس آن را در این قسمت قرار دهید .

قسمت position ( اختیاری )

این قسمت تعیین خواهد کرد که منوی شما داخل پیشخوان وردپرس ، قبل یا بعد از کدام آیتم های منو نمایش داده شود . مثلا منوی دلخواه شما داخل یپشخوان ، بعد از منوی برگه ها نمایش داده شود یا بعد از منوی تنظیمات و … شما در این قسمت باید با یک شماره ، پوزیشن و محل را تعیین کنید ، پوزیشن های پیشفرض تعریف شده توسط وردپرس برای منو های اصلی به شکل زیر است :

2 – Dashboard
4 – Separator
5 – Posts
10 – Media
15 – Links
20 – Pages
25 – Comments
59 – Separator
60 – Appearance
65 – Plugins
70 – Users
75 – Tools
80 – Settings
99 – Separator

اگر شما قصد داشته باشید تا منوی شما بعد از قسمت برگه ها و قبل از بخش دیدگاه ها نمایش داده شود باید عددی بین 20 تا 25 یعنی یکی از اعداد 21 ، 22 ، 23 یا 24 را وارد کنید در این قسمت ! پس میتوان محل نمایش منوی دلخواه اضافه شده به داشبورد را نیز تعیین کرد (چقدر وردپرس امکانات جذاب در اختیار شما قرار داده واقعا !!! )

نمایش منو داخل پیشخوان وردپرس

خب اکنون که تابع اضافه کردن منو را شناختید لازم است تا یک نمونه از آن را بسازیم و نهایتا آن را به هوک admin_menu اضافه کنیم تا این منو به پیشخوان وردپرس اضافه شود ! یک نمونه کد برای اضافه کردن منوی دلخواه به پیشخوان وردپرس به شکل زیر است :

function wpdocs_register_my_custom_menu_page() {
	add_menu_page(
		__( 'Custom Menu Title', 'textdomain' ),
		'custom menu',
		'manage_options',
		'mymenu-admin.php',
		'mymenu_admin_func',
		'',  //img url
		23
	);
}
add_action( 'admin_menu', 'wpdocs_register_my_custom_menu_page' );

اگر همین کد را داخل فایل functions.php اضافه کنید ، بین منوی برگه ها و دیدگاه ها ، یک منو با متن custom menu ایجاد خواهد شد که می‌توانید این قسمت را فارسی بنویسید . ما در این بخش قسمت های callback و icon را خالی گذاشتیم و بعنوان آیکون ، یک علامت چرخ دنده نمایش داده می شود .

زمانی که روی منو خودتان کلیک کنید وارد آدرس زیر خواهد شد :

https://site.ir/wp-admin/mymenu-admin.php

البته ممکن است در قدم اول ، هنگام کلیک روی این منو که خودتان آن را به پیشخوان اضافه کردید ، وارد سایت شده و با صفحه 404 مواجه شوید ! که برای حل این مشکل شما باید به کمک تابعی که در بخش callback اضافه کردیم یعنی تابع mymenu_admin_func ، تعیین کنیم که در داخل این صفحه که بعد از کلیک وارد آن شدیم ، چه چیزهایی نمایش داده شود !

ممکن است قصد داشته باشیم تا اطلاعات را از جداول پایگاه داده دریافت کرده و داخل این صفحه نمایش دهیم و … پس در ادامه کد بالا باید کدنویسی را به شکل زیر ادامه دهیم :

function mymenu_admin_func(){
	echo "welcome";
}

ما در این قسمت فقط یک عبارت welcome را چاپ کردیم ! اکنون اگر روی منوی خودتان کلیک کنید ، مشاهده خواهید کرد که وارد آدرس زیر شدید :

https://site.ir/wp-admin/admin.php?page=mymenu-admin.php

و عبارت welcome در یک صفحه خالی برای شما نمایش داده می‌شود . به همین سادگی و البته با رعایت اصولی که گفته شد میتوانید یک منو بعلاوه یک صفحه جهت کنترل محتوای دلخواه خودتان در پیشخوان وردپرس اضافه کنید !

شما میتوانید بسادگی در داخل تابعی که جهت callback قرار گرفته است ، کدهای اچ تی ام ال بنویسید به شکل زیر :

function mymenu_admin_func(){ ?>
	<div class="">
	<div>
<?php } ?>

اما اینکه تصمیم بگیریم تا در این صفحه چه مواردی نمایش داده شود و چه دیتاهایی دریافت یا ارسال شود موضوع مفصل تری است که در سایر مقالات سایت به آنها خواهیم پرداخت . همچنین در دوره های پیشرفته طراحی سایت همچون دوره طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس که در سایت خود ما منتشر شده است ، این موارد به شکلی مفصل آموزش داده شده است .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

چگونه متن " سپاسگزاریم از اینکه سایت خود را با وردپرس ساخته‌اید " را داخل پیشخوان وردپرس تغییر دهیم ؟!

0 67

چگونه میتوان حالت justify را به ادیتور وردپرس اضافه کرد ؟ حالت های بدون افزونه و معرفی افزونه Re-add text underline and justify

2 267
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود