بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

طراحی صفحه 404

مقالات طراحی سایت

چرا صفحه 404 در سایت مشاهده می‌کنیم ؟ چگونه باید صفحات 404 را از میان برداشت و یا آنها را کمی جذاب کرد ؟ در این محتوای کوتاه و کاربردی همراه ما باشید .

4 1,012 5
طراحی صفحه 404

صفحه 404 ! صفحه‌ای از سایت که شاید از دیدن آن خوشحال نشویم !!! یکی از رایج‌ترین خطاها که ممکن است حین بازدید از صفحات سایت برای کاربران نمایش داده شود خطای معروف 404 است . کاربران سایت شما زمانی با این صفحه روبرو می‌شوند که قصد دارند آدرسی از سایت شما را بازدید کنند و این آدرس هم اکنون در سایت شما وجود ندارد . این عدم نمایش آدرس و روبرو شدن با صفحه 404 ممکن است به دلایل زیر باشد :

 • اشتباه تایپی در آدرس ( زمانی که کاربر بصورت دستی آدرس را در نوار مرورگر تایپ کند )
 • حذف صفحه از سایت ( که بسیار رایج است )
 • حذف صفحه و ریدایرکت ( تغییر مسیر ) به صفحه‌ای که وجود ندارد
 • اشتباهات برنامه نویسی

گاهی محتمل است که کاربر سایت ، هنگام تایپ کردن آدرس دقت کافی نداشته باشد و بصورت اشتباه ، آدرس مورد نظر را در نوار آدرس مرورگر وارد کند . یا حتی ممکن است به صورت اشتباه کاراکتری را به آخر آدرس مورد نظر اضافه کند . در این شرایط به این دلیل که آدرس مورد نظر در سایت وجود ندارد کاربر با صفحه 404 روبرو خواهد شد . ( اگر آدرس در دیتابیس پروژه وجود نداشته باشد ، کاربر به صفحه 404 هدایت خواهد شد )

اما زمانی محتمل است که مطلب یا برگه‌ای از سایت بخاطر اشتباه انسانی حذف شود . یا در اشتباهی مشابه ، صفحه خاصی از سایت حدف شود و به آدرس دیگری به صورت صحیح ریدایرکت نشود ، در این شرایط نیز زمانی که کاربر قصد داشته باشد این صفحه را مشاهده کند به دلیل شکسته بودن آدرس ( Broken Link ) و عدم وجود آدرس ، به صفحه 404 منتقل خواهند شد .

یکی از دلایل مهمی که احتمال دارد کاربر به سبب آن با صفحه 404 روبرو شود ، اشتباه در برنامه نویسی است . دراین حالت ممکن است آدرس‌های ایجاد شده برای سایت به درستی ایجاد نشده باشند و Url ها به صفحات اشتباه لینک داده شده باشند . در چنین مواردی کاربران با کلیک بر روی آدرس صفحات ، به صفحه 404 منتقل خواهند شد چراکه ساختار پیوندهای سایت اساسا صحیح نیست .

به سبب یک یا چند دلیل از دلایل مطرح شده در بالا ، ممکن است کاربر به صفحه 404 منتقل شود اما اگر این اتفاق رخ دهد چه باید کرد ؟ کاربر زمانی که بر روی آدرسی کلیک می‌کند ، قصد دارد تا سریعا مطلب و صفحه موردنظر از سایت را مشاهده کند .

بدون شک اگر کاربر با صفحه 404 روبرو شود تجربه خوشایندی نخواهد داشت و چه بسا اعتبار سایت درنزد کاربر و مهم‌تر از آن در نزد موتورهای جستجو خصوصا گوگل کاهش یابد . به همین دلیل است که یکی از مهم‌ترین صفحات در یک وب سایت صفحه 404 است و باید به شکلی طراحی شود که تجربه ناخوشایند کاربر را به تجربه خوشایند تبدیل کند اما راه حل چیست ؟

نمونه خطاهای 404 در گوگل کنسول

قبل از اینکه به سراغ راه حل برویم ، به تصویر بالا توجه کنید که از سایت Google Search Console برداشت شده است . در این بخش که یک قسمت از این سرویس برای نمایش خطاهای داخل سایت است ، مشاهده خواهید کرد که خطاهای مربوط به 404 یکی ازبخش‌هایی است که گوگل بشدت روی آن حساس بوده و به شما تاکید می‌کند که حتما دلیل ایجاد این صفحات را بررسی کرده و آنها را از میان بردارید .

چگونه صفحات 404 را بهینه کنیم ؟

قبل از هرچیزی باید اطلاع داشته باشید که داخل سایت نباید به هیچ عنوان صفحه 404 داشته باشید . این صفحات همانطور که بالاتر گفته شد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند و شما لازم است تا اگر صفحه خاصی را با اطلاع خودتان از سایت حذف می‌کنید ، حتما تکلیف آن را مشخص کنید که معمولا پس از حذف یک آدرس ، آن را توسط Redirect با کد 301 به صفحه مرتبط دیگری منتقل می‌کنند تا کاربر صفحه 404 را به هیچ عنوان مشاهده نکند .

کسانی که بروی سئو سایت خودشان تمرکز دارند ، همیشه ایجاد صفحات 404 را بررسی می‌کنند که اگر به هر دلیل این صفحات ایجاد شده بودند ، مشکلات را رفع کنند . اما چگونه باید با صفحات 404 در حالت کلی برخورد کرد ؟

 • بررسی و کشف لینک‌های شکسته در سایت
 • عذرخواهی محترمانه از کاربر جهت مشاهده صفحه 404
 • طراحی جذاب صفحه 404
 • قراردادن باکس جستجو در صفحه 404 جهت سرچ مجدد توسط کاربر
 • نمایش دسته‌بندی های مطالب در صفحه 404 ( دلخواه )
 • عدم استفاده از تبلیغات در این صفحه
 • سادگی در طراحی صفحه 404 در عین کارایی

درکل صفحه 404 شما نه لازم است بسیار شلوغ باشد نه بسیار ساده ! این صفحه اگر بسیار ساده باشد ، کاربر سایت شما ممکن است با دیدن این صفحه سایت را ترک کند و بسراغ سایت دیگری برود اما اگر حداقل یک فرم جستجو یا بخش‌های کاربردی از سایت را جهت استفاده به او نمایش دهیم ، احتمال اینکه در داخل سایت به مشاهده سایر صفحات بپردازد بسیار محتمل است . اما موارد مهم را در ادامه به شکل مختصر و مفید بررسی کنیم .

بررسی و کشف لینک های شکسته در سایت

اولین کار و اصولی‌ترین راه حل در مورد صفحه 404 این است که به سرعت لینک‌های شکسته و خراب که باعث منتقل شدن کاربر به صفحه 404 شده است را بررسی کنیم و با ریدایرکت کردن لینک‌های حذف شده به صفحه جایگزین و یا صفحه هدف دیگری ، مشکل را حل کنیم تا داخل سرچ کنسول گوگل نیز مشکلی نداشته باشیم .

عذر خواهی محترمانه از کاربر بخاطر نمایش صفحه 404

یکی از روش‌هایی که می‌توان جهت افزایش ادراک کاربر از آن استفاده کرد ، بکار گرفتن پیام عذرخواهی در صفحه 404 است . می‌توانیم متنی را برای عرض پوزش بصورت محترمانه در صفحه 404 تنظیم کنیم تا کاربر متوجه شود که این اشتباه بصورت ناخواسته و موقت بوده است و بزودی برطرف خواهد شد . متن عذرخواهی می‌تواند به کاربر القا کند که برای او ارزش و احترام زیادی قائل هستید .

طراحی جذاب صفحه 404

کاربر زمانی که روی لینکی از سایت شما کلیک می‌کند و قصد دارد تا مطلب مورد نظر را مشاهده کند ، با صفحه 404 روبرو می‌شود . این حالت شاید کمی عصبی کننده باشد . با طراحی زیبا و کاربر پسند می‌توانیم نظر او را از مطلب مورد نظر بسمت یک طراحی متفاوت جذب کنیم و این می‌تواند باعث شود کاربر در این حین داخل سایت UX خوبی داشته باشد .

قراردادن باکس جستجو

یکی از راه حل‌هایی که می‌توانیم در طراحی این صفحه از آن استفاده کنیم ، قرار دادن باکس جستجو در این صفحه است . می‌توانیم حتی کلمات مربوط به آدرسی که کاربر دنبال آن است را توسط روش‌های برنامه نویسی از صفحه دریافت کرده و در باکس جستجو قرار دهیم و نهایتا نتایج مرتبطی با آن را به کاربر نمایش دهیم . حتی برخی از وب سایت‌ها بجای جستجو داخلی در سایت خودشان ، از جستجو گوگل استفاده می‌کنند و نتایج گوگل از سایت خودشان را در رابطه با موضوع مورد نظر در صفحه نمایش می‌دهند . ( این حالت درحال حاضر بسیار کم کاربرد دارد )

نمایش دسته‌بندی های مطالب یا محصولات

یکی از رویکردهایی که برخی افراد در صفحه 404 از آن استفاده می‌کنند قرار دادن دسته‌بندی های مطالب یا محصولات موجود در سایت در این صفحه است تا کاربر بتواند با انتخاب یک دسته بندی خاص ، مطالب یا محصولاتی که برای موضوع کاری سایت مهم است را مشاهده کنند . البته می‌توان در کنار نمایش دسته بندی‌های مختلف ، مطالبی را بصورت تصادفی در این صفحه به کاربر نمایش داد .

عدم استفاده از تبلیغات در این صفحه

یکی از مواردی که کاربران و بازدیدکنندگان سایت‌ها از آن اکثرا ناراضی هستند وجود تبلیغات مزاحم در یک وب سایت است . بسیاری از کاربران سایت‌هایی که حاوی تبلیغات زیادی باشند را بمدت طولانی مشاهده نمی‌کنند .زمانی که کاربر به صفحه 404 منتقل شده است و بستر نارضایتی از سایت برای کاربر فراهم شده ، مشاهده تبلیغات در صفحه 404 می‌تواند بیشتر ناخوشایند باشد و تیر خلاصی به اعتبار سایت در نظر کاربر وارد کند پس هرگز از تبلیغات در صفحه 404 استفاده نکنید .

سادگی در طراحی این صفحه

یکی از مواردی که در طراحی صفحه 404 باید مد نظر طراح باشد سادگی طراحی صفحه 404 است . نباید این صفحه زیاد شلوغ باشد این صفحه فقط قصد دارد تا به کاربر نشان دهد که صفحه مورد نظری که بدنبال آن بود وجود ندارد پس نیازی نیست که سایت شلوغ باشد و کاربر باید در همان ابتدا متوجه شود که صفحه مورد نظر در دسترس نیست .

نحوه ایجاد صفحه 404 سفارشی در وردپرس

وردپرس به عنوان یکی از بهترین و پرکاربردترین سیستم‌های مدیریت محتوا برای مشکلات مختلف راهکارهای ساده‌ای را در اختیار استفاده کنندگان قرار داده است . برای طراحی و ایجاد صفحه 404 در وردپرس کافیست در داخل قالب خود فایل با نام 404.php ایجاد کنید و شروع به طراحی و ایجاد طرح دلخواه برای صفحه 404 سایت خود بکنید .

البته در وردپرس شما می‌توانید با کمک افزونه‌های صفحه ساز مثل المنتور بدون کد نویسی و براحتی صفحه 404 خود را بصورت حرفه‌ای ایجاد کنید . پیشنهاد می‌کنیم حتما صفحه بالا را مشاهده کنید .

طراحی خلاقانه صفحه 404

طراحی خلاقانه طرحی است که بازدید کننده سایت با دیدن آن احساس ناخوشایندی نداشته باشد و به نوعی باعث دلجویی از بازدید کننده سایت شود که با ارائه راه کارهای اصولی و مطالب جایگزین بازدید کننده را به مسیری درست هدایت کند . در پایان نگاهی به چند طراحی جالب و جذاب که توسط سایت های دیگر برای 404 ارائه شده بپردازیم .

سایت آپارات

آپارات بعنوان یکی از وب سایت‌های پیشرو در زمینه فایل‌های ویدیویی در کشور ما همواره یکی از برترین سایت‌ها در جذب کاربر بوده است . هر روزه هزاران و شاید میلیون‌ها نفر در آپارات به مشاهده ، دانلود و یا آپلود فایل های ویدئویی می‌پردازند .

صفحه 404 سایت آپارات

صفحه 404 آپارات با حفظ سادگی طراحی به نظر کاربر جذاب است در این صفحه شما با یک تصویر تلوزیون مواجه هستید که بصورت انیمیشن و بجای تصویر ، افکت برفک را پخش می‌کند ، و شخصی سعی دارد با جابجایی آنتن به جای برفک ، تصویری برای نمایش به بیننده نشان دهد . این انمیشن علاوه بر سادگی طراحی ، حسی نوستالژیک به کاربر القا می‌کند و باعث یادآوری خاطرات نچندان دور برای بازدید کنندگان می‌شود .

دیجی کالا

می‌توان گفت یکی دیگر از محبوب‌ترین سایت‌ها در کشور ما دیجی کالا می‌باشد . این سایت فروشگاهی یکی از برترین سایت‌ها در حوزه وب فارسی است . صفحه 404 آن واقعا بسیار ساده است و تصویر فلتی که در این صفحه قرار داده شده است بصورت خلاقانه‌ای طراحی شده است . این صفحه را خودتان بررسی کنید ! موفق و پیروز باشید دوستان من .

مدیر سئو نود

فیروز بیگلری ، 10 سال است که در زمینه برنامه نویسی وب سایت و همچنین سیستم های عامل فعالیت می کنم . متخصص وردپرس ، PHP کار ، علاقمند به فرانت اند ، تولید محتوا و سئو

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

در این مقاله یکبار برای همیشه تفاوت بین سه مقدار نوع نمایشی یعنی display های inline , inline-block , block را بررسی خواهیم کرد تا در هنگام استایل نویسی ، بسیار راحت تر و روان تر عمل کنید .

2 902

امروزه قالب های آماده بسیار در حال توسعه و افزایش فروش هستند . آیا طراحی سایت با قالب های آماده میتواند روش خوبی برای ساخت سایت ، جذب مشتری و یا اجرای پروژه های پیشرفته باشد ؟ اصلا این پوسته‌ها برای چه کسبوکارهایی مناسب است ؟ در این مقاله همراه ما باشید .

1 2,048
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

دیدگاه های شما
mehdii ۰۶ / ۱۴۰۰
5

اگر صفحه 404 را در حالت noindex قرار بدیم از نظر سئو چطوره ؟ در حالت کلی ممکن هست که مشکلاتی برای سایت ایجاد بشه ؟

امید قدیمی ۰۶ / ۱۴۰۰

این صفحه معمولا در حالت noindex قرار نمیگیره و بهتره که این کار انجام نشه

مجید ۱۰ / ۱۳۹۹

اگر این موضوع این اندازه مهم هست چرا 90 درصد سایت ها اصلا صفحه 404 حوبی ندارن؟اصلا دیجی کالا هم خوب درست نکرده .توی یکی از دوره های سئو که استادش خیلی مطرح بود گفت که باید چیزای مهم توی این صفحه گذاشته بشه مثل ادرس فروشگاه یا مثلا لندینگ مانند باشه

امید قدیمی ۱۰ / ۱۳۹۹

بله کاملا درسته . سایت های مطرح تقریبا توسط اکثریت مردم شناخته شده هستند به همین دلیل وقتی وارد صفحه 404 میشن خودشون راه برگشت به صفحه اصلی یا یک صفحه دیگه رو میدونن . در مورد سایت های نوپا و در حال رشد بله خیلی بهتره که لینک صفحه اصلی ، لینک فروشگاه یا لینک های کمکی گذاشته بشه .

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود