بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید " شاهکار تولید محتوا " برای علاقمندان به سئو ، جزئیات دوره

طراحی صفحه 404

مقالات طراحی سایت

طراحی صفحه 404 صفحه 404 . صفحه ای که شاید از دیدن آن خوشحال نشویم !!! یکی از رایج ترین خطا ها که در یک وب سایت وجود دارد و کاربران با آن مواجه می شوند خطای معروف 404 است . کاربر زمانی با این صفحه روبرو می شود که قصد دارد آدرسی از سایت […]

4 953 5
طراحی صفحه 404

طراحی صفحه 404

صفحه 404 . صفحه ای که شاید از دیدن آن خوشحال نشویم !!!

یکی از رایج ترین خطا ها که در یک وب سایت وجود دارد و کاربران با آن مواجه می شوند خطای معروف 404 است . کاربر زمانی با این صفحه روبرو می شود که قصد دارد آدرسی از سایت را بارگزاری کند که این آدرس هم اکنون در سایت موجود نیست و آن میتواند به خاطر یکی از دلایل زیر باشد :

 • اشتباه تایپی در آدرس
 • حذف صفحه قبلی
 • ریدایرکت به صفحه ای که وجود ندارد
 • اشتباهات برنامه نویسی


گاهی ممکن است که کاربر هنگام تایپ کردن آدرس دقت ننموده و به صورت اشتباه ، آدرس مورد نظر را وارد کند و یا حتی ممکن است به صورت اشتباه کاراکتری را به آخر آدرس مورد نظر اضافه کند . در این مواقع چون آدرس مورد نظر در سایت وجود ندارد کاربر با صفحه 404 روبرو خواهد شد .

پکیج آموزش طراحی صفحات 404 جذاب

اما زمانی ممکن است مطلب یا برگه ای از سایت به صورت سهوی حذف شود . یا در صورتی که یک صفحه ای از سایت حدف شود و به آدرس دیگری به صورت صحیح ریدایرکت نشود ، زمانی که کاربر بخواهد این صفحه را مشاهده کند به دلیل شکسته بودن آدرس و عدم وجود آدرس ، به صفحه 404 منتقل خواهد شد .

اشتباهات مهم در طراحی سایت

اما گاهی ممکن است اشتباهی توسط مدیران سایت رخ دهد و این زمانی است که پس از حدف یک صفحه و ریدایرکت کردن آن به صورت اشتباه ، به صفحه ای ریدایرکت شود که اصلا وجود ندارد . ریدایرکت اشتباه به صفحه ای که آدرس آن در دسترس نیست موجب منتقل کردن کاربر نهایی به صفحه 404 خواهد شد.

یکی از دلایل مهمی که می تواند کاربر را با صفحه 404 مواجه کند اشتباه در برنامه نویسی سایت است . دراین حالت ممکن است آدرس های ایجاد شده برای سایت به درستی ایجاد نشده باشند و آدرس ها به صفحات اشتباهی لینک داده شده باشند . در چنین مواردی کاربران با کلیک بر روی آدرس صفحات ، به صفحه 404 منتقل خواهند شد .

به یکی از دلایلی مطرح شده در بالا ممکن است کاربر به صفحه 404 منتقل شود اما اگر این اتفاق رخ دهد چه باید کرد ؟ کاربر زمانی که بر روی لینکی کلیک میکند می خواهد سریعا به مطلب مورد نظر دست پیدا کند . بدون شک اگر کاربر با صفحه 404 روبرو شود تجربه خوشایندی نخواهد داشت و چه بسا سایت اعتبار خود را در نظر کاربر از دست بدهد . به همین خاطر است که یکی از مهم ترین صفحات در یک وب سایت صفحه 404 است و باید به صورتی طراحی شود که تجربه ناخوشایند کاربر را به تجربه خوشایند تبدیل کند اما راه حل چیست؟

راه حل

 • بررسی و کشف لینک های شکسته در سایت
 • عذرخواهی محترمانه از کاربر
 • طراحی جذاب صفحه 404
 • قراردادن باکس جستجو در صفحه 404
 • نمایش دسته بندی های مطالب در صفحه 404
 • عدم استفاده از تبلیغات
 • سادگی در طراحی صفحه 404


حالا به بررسی هر یک از این موارد بپردازیم

بررسی و کشف لینک های شکسته در سایت

اولین کار و اصولی ترین راه حل در مورد صفحه 404 این است که ما به سرعت باید لینک های شکسته و خرابی که باعث منتقل شدن کاربر به صفحه 404 شده است را بررسی کنیم و با ریدایرکت کردن لینک های خراب به صفحه جایگزین و یا صفحه هدف ، مشکل را حل کنیم .

عذر خواهی محترمانه

یکی از روش هایی که میتوان از آن استفاده کرد استفاده از پیام عذرخواهی در صفحه 404 است . ما میتوانیم متنی را برای عدرخواهی در صفحه 404 تنظیم کنیم تا کاربر متوجه شود که این اشتباه به صورت سهوی بوده است و به زودی برطرف خواهد شد و بابت اشتباه رخ داده از کاربر عذرخواهی شود . متن عذرخواهی میتواند به کاربر القا کند که برای او ارزش و احترام زیادی قائل هستید .

طراحی جذاب صفحه 404

کاربر زمانی که روی لینکی کلیک میکند و میخواهد مطلب مورد نظر را مشاهده کند ، به جای مطلب با صفحه 404 روبرو می شود . این حالت شاید کمی عصبی کننده باشد . با طراحی زیبا و کاربر پسند میتوانیم نظر او را از مطلب مورد نظر به طراحی خیره کننده جذب کنیم و این میتواند باعث شود حتی کاربر مطلبی که به دنبال آن بود را فراموش کند و مجذوب صفحه 404 شود .

قراردادن باکس جستجو

یکی از راه حل هایی که میتوانیم در طراحی این صفحه از آن استفاده کنیم ، قرار دادن باکس جستجو مطالب در آن است . میتوانیم حتی مطلبی که کاربر دنبال آن است را از آدرس صفحه گرفته و در باکس جستجو قرار دهیم و نتایج مرتبطی را به کاربر نشان دهیم تا کاربر حداقل مطلبی در ارتباط با مطلب مورد نظر را بتواند مشاهده کند . حتی بعضی از وب سایت های به جای جستجو داخلی سایت از جستجو گوگل استفاده میکنند و نتایج گوگل از سایت خود را در رابطه با موضوع مورد نظر را در این صفحه نمایش میدهند .

نمایش دسته بندی های مطالب

یکی از رویکردهایی که بعضی افراد در صفحه 404 از آن استفاده میکنند قرار دادن دسته بندی های مطالب موجود در سایت در این صفحه میباشد تا کاربر بتواند با انتخاب یک دسته بندی خاص مطالب مرتبط را مشاهده کند . البته میتوان در کنار نمایش دسته بندی های مختلف مطالبی را به صورت تصادفی در این صفحه به کاربر نشان داد .

عدم استفاده از تبلیغات

یکی از مواردی که کاربران و بازدید کنندگان سایت ها از آن همیشه ناراضی هستند وجود تبلیغات مزاحم در یک وب سایت است . خیلی از کاربران سایت هایی که حاوی تبلیغات زیادی باشند را اصلا باز نمی کنند .زمانی که کاربر به صفحه 404 منتقل شده است و بستر نارضایتی از سایت برای کاربر فراهم شده ، دیدن تبلیغات در صفحه 404 میتواند فاجعه آمیز باشد و تیر خلاصی به اعتبار سایت در نظر کاربر وارد کند پس هرگز از تبلیغات در صفحه 404 استفاده نکنید .

سادگی در طراحی صفحه

یکی از مواردی که در طراحی صفحه 404 باید مد نظر طراح قرار گیرد سادگی طراحی صفحه 404 است . نباید این صفحه زیاد شلوغ باشد این صفحه فقط قصد دارد تا به کاربر نشان دهد که صفحه مورد نظر وجود ندارد پس نیازی نیست که سایت شلوغ باشد و کاربر باید در همان ابتدا متوجه شود که صفحه مورد نظر در دسترس نیست .

نحوه ایجاد صفحه 404 سفارشی در وردپرس

وردپرس به عنوان یکی از بهترین و پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوا برای مشکلات مختلف راهکار های ساده ای را در اختیار استفاده کنندگان قرار داده است . برای طراحی و ایجاد صفحه 404 در وردپرس کافیست در داخل قالب خود فایل با نام 404.php ایجاد کنید و شروع به طراحی و ایجاد طرح دلخواه برای صفحه 404 سایت خود بکنید . البته در وردپرس شما میتوانید با کمک افزونه های صفحه ساز مثل المنتور بدون کد نویسی به راحتی صفحه 404 خود را به صورت حرفه ای ایجاد کنید .

طراحی خلاقانه صفحه 404

طراحی خلاقانه طرحی است که بازدید کننده سایت با دیدن آن احساس ناراحتی نکند و به نوعی باعث دلجویی از بازدید کننده سایت شود و با ارائه راه کار های اصولی و مطالب جایگزین بازدید کننده را به مسیری درست هدایت کند . در پایان نگاهی به چند طراحی جالب و جذاب که توسط سایت های دیگر برای 404 ارائه شده اند داریم .

سایت آپارات

آپارات به عنوان یکی از وب سایت های پیشرو در زمینه فایل های ویدئوی در کشور ما همواره یکی از برترین سایت ها در جذب کاربر بوده است . هر روزه هزارن نفر در آپارات اقدام به مشاهده ، دانلود و یا آپلود فایل های ویدئویی میکنند . صفحه 404 آپارات با حفظ سادگی طراحی به نظر کاربر جداب می آید در این صفحه شما با یک تلوزیونی مواجه میشوید که به صورت انمیشن به جای تصویر افکت برفک را پخش میکند و شخصی سعی دارد با جابجایی آنتن به جای برفک ، تصویری برای نمایش به بیننده نشان دهد . این انمیشن علاوه بر سادگی طراحی ، حسی نوستالژیک به کاربر القا میکند و باعث یادآوری خاطرات نچندان دور برای بازدید کنندگان میشود .

404 آپارات

دیجی کالا

میتوان گفت تقریبا محبوب ترین سایت در کشور ما دیجی کالا میباشد . این سایت فروشگاهی یکی از برترین سایت ها در حوزه اینترنت میباشد . صفحه 404 آن واقعا بسیار ساده است و تصویر فلتی که در این صفحه قرار داده شده است به صورت خلاقانه ای طراحی شده است . استفاده از یک جعبه پستی بصورت باز ، به جای عدد صفر 404 به نظر بسیار جداب می رسد همچنین طراحان دیجی کالا دکمه ای را برای مراجعه به صفحه اصلی در این صفحه قرار داده اند .

404 دیجی کالا

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد . نظرات خود را در این بخش با ما در میان بگذارید . باتشکر سئو 90

فیروز ?

فیروز بیگلری ، 10 سال است که در زمینه برنامه نویسی وب سایت و همچنین سیستم های عامل فعالیت می کنم . متخصص وردپرس ، PHP کار ، علاقمند به فرانت اند ، تولید محتوا و سئو

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

فرانت اند کار کیست ؟ فرانت اند کار کیست و به چه کسی گفته می شود ؟ وظایف این شخص چیست ؟ درآمد او چه مقدار است ؟ و برخی سوالات دیگر که قصد داریم تا به تمام آنها در این مقاله پاسخ دهیم . درواقع برای راه اندازی یک وب سایت حداقل 2 نفر […]

0 1,575

چگونه توسط انتخابگر optional در css ، المان های فرم را بهتر و راحت‌تر کنترل کنیم ؟ ویژگی‌های سلکتور optional در طراحی سایت .

0 11
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است
دیدگاه های شما
mehdii ۰۶ / ۱۴۰۰
5

اگر صفحه 404 را در حالت noindex قرار بدیم از نظر سئو چطوره ؟ در حالت کلی ممکن هست که مشکلاتی برای سایت ایجاد بشه ؟

امید قدیمی ۰۶ / ۱۴۰۰

این صفحه معمولا در حالت noindex قرار نمیگیره و بهتره که این کار انجام نشه

مجید ۱۰ / ۱۳۹۹

اگر این موضوع این اندازه مهم هست چرا 90 درصد سایت ها اصلا صفحه 404 حوبی ندارن؟اصلا دیجی کالا هم خوب درست نکرده .توی یکی از دوره های سئو که استادش خیلی مطرح بود گفت که باید چیزای مهم توی این صفحه گذاشته بشه مثل ادرس فروشگاه یا مثلا لندینگ مانند باشه

امید قدیمی ۱۰ / ۱۳۹۹

بله کاملا درسته . سایت های مطرح تقریبا توسط اکثریت مردم شناخته شده هستند به همین دلیل وقتی وارد صفحه 404 میشن خودشون راه برگشت به صفحه اصلی یا یک صفحه دیگه رو میدونن . در مورد سایت های نوپا و در حال رشد بله خیلی بهتره که لینک صفحه اصلی ، لینک فروشگاه یا لینک های کمکی گذاشته بشه .

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود