بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

هزینه تغییرات در سایت چگونه محاسبه می‌شود ؟

مقالات طراحی سایت

هزینه انجام تغییرات در سایت چگونه باید محاسبه شود ؟ چه روش‌هایی به نفع کارفرما و چه روش‌هایی به نفع مجری است ؟ در این مقاله همراه ما باشید تا نسبت به تمامی این موارد آگاهی داشته باشید .

0 2
هزینه تغییرات در سایت چگونه محاسبه می‌شود ؟

امروزه تعداد وب سایت‌ها بسیار بیشتر شده و اکثر بیزنس‌ها به این حقیقت واقف هستند که جهت داشتن یک ویترین خوب باید حتما یک سایت قابل قبول برای مخاطبین و مشتریان داشت . اما متاسفانه همانند بسیاری از موارد دیگر مثل رانندگی که تاکنون فرهنگ صحیح آن در کشور جا نیفتاده است ، بسیاری از کارفرمایان که صاحب سایت هستند هنوز با نحوه برخورد صحیح و احقاق حق طراحان سایت و برنامه نویسان آشنایی ندارند و برخی از آنها اینگونه تصور دارند که اگر کاری از نظر آنها کوچک بوده و زمان زیادی برای انجام ندارد ، مستحق دستمزد نیست !!!

موارد زیادی درمورد هزینه تغییرات در سایت وجود دارد که در ادامه به اصلی‌ترین آنها اشاره کرده و درمورد هرکدام توضیح قابل قبولی ارائه می‌کنیم تا شما کارفرمایان محترم در جریان باشید که اصول کاری برای انجام تغییرات در پروژه‌های طراحی سایت برچه اساسی محاسبه می‌شود ؟

اول باید دید میزان حجم کاری شما چقدر است ؟

اول از هرچیزی از کارفرمایان محترم تقاضا داریم که بعنوان کارشناس صحبت نکنند . بسیاری از کارفرمایان بعد از تماس با مجری ، در همان ابتدای صحبت اینگونه صحبت می‌کنند :

کار خیلی زیادی نمیخوام ! چند تا تغییر کوچیک توی سایتم میخوام که خیلی زمان نمی‌گیره و میخوام فوری انجام بشه !

کارفرمای محترم شما حق ندارید تصمیم بگیرید که تغییرات شما کوچیک است یا بزرگ ! مادامی که برنامه نویس هسته سایت شما را بررسی نکرده و از چم و خم و زبان برنامه نویسی و CMS سایت شما اطلاعات لازم را بدست نیاورده باشد ، نمی‌توان گفت پروژه شما برای انجام تغییرات ، روال ساده‌ای دارد یا دشوار ؟ پس خواهشمندیم در این مورد اجازه دهید تا مجری طرح تصمیم بگیرد که کار شما کوچک است یا بزرگ و سپس درمورد هزینه آن صحبت شود .

بسته به حجم کاری شما ممکن است مجری طرح روش خاصی را برای اعلام هزینه و انجام تغییرات در سایت شما اعلام کند و شما نهایتا تصمیم بگیرید که قصد همکاری با او را دارید یا نه . اما چه روش‌هایی برای اعلام هزینه وجود دارد ؟ در ادامه خدمتتان عارض خواهیم شد .

روش اول ، انجام تغییرات بصورت پروژه‌ای

اگر پروژه شما  اصطلاحا کار فنی کمی داشته باشد ، معمولا مجری بصورت پروژه‌ای به شما اعلام هزیه خواهد کرد . مثلا در یک کلام هزینه انجام این تغییرات شما 4.000.000 تومان است و در ظرف مدت 3 روز کاری تحویل داده خواهد شد .

مزیتی که در این روش وجود دارد اینجاست که مجری موظف است تا سرموعد پروژه شما را تحویل دهد درغیر اینصورت شما بعنوان کارفرما تا زمانی که کلیت پروژه را تحویل نگرفتید نباید برای پرداخت هزینه اقدام کنید . در مورد انجام کار بصورت پروژه‌ای باید توجه داشته باشید که یک قرارداد حتی مختصر با اشاره به مورد قرارداد ، آدرس سایت ، مشخصات کامل مجری و کارفرما و همچنین مواردی که انجام خواهد شد وجود داشته باشد تا با اطمینان خاطر بیشتری پروژه خود را به مجری بسپارید .

نمونه پروژه های انجام تغییرات در سایت

در این حالت مجری امکان کش دادن پروسه کار و اذیت شما را نخواهد داشت و طبق تعهد خود ، موظف است در روز تعیین شده تمامی تغییرات را انجام دهد . یکی از مواردی که می‌توان توسط آن توانایی مجری خود را تشخیص داد ، اینجاست که انجام تغییرات شما را بصورت پروژه‌ای انجام دهد . یعنی پس از بررسی کامل و دقیق ، تایم انجام و هزینه انجام را خدمت شما اعلام کند . این افراد به کار خود بیشتر اعتماد دارند و بخوبی از پس انجام تغییرات برخواهند آمد .

البنه نه اینکه سایر مجریان که با روش‌های دیگر که در ادامه خواهیم گفت کار می‌کنند ، کیفیت کاری ندارند ، اما معمولا روش پروژه‌ای امن‌تر و مطمئن‌تر است . البته مجدد اشاره داریم که سبک کاری مجری‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و بسته به بررسی مجری و حجم کاری پروژه دارد . اما درهرصورت ، خود مجریان اکثرا بصورت پروژه‌ای علاقه به کار دارند .

روش دوم ، انجام تغییرات بصورت ساعتی

یکی دیگر از روش‌هایی که مجری ممکن است برای انجام تغییرات در پروژه شما از آن استفاد نموده و برآورد قیمت کند ، انجام تغییرات بصورت ساعتی است . در این روش مجری پس از بررسی دقیق سایت و تغییرات مدنظر شما ، اعلام خواهد کرد که پروژه شما به میزان 15 تا 20 ساعت کاری زمان برای انجام نیاز دارد . البته در این بین روزهای کاری پروژه را نیز ممکن است خدمت شما اعلام کنند . برای مثال 15 ساعت کاری و تحویل در 4 روز !

اما خب اکنون چه تفاوتی بین این حالت و حالت قبلی وجود دارد اگر در یک تاریخ مشخص پروژه تحویل داده خواهد شد ؟ تفاوت اینجاست که در این حالت هرچه میزان ساعت کاری بیشتر باشد ، دستمزد نیز بیشتر است و میزان ساعت ضربدر هزینه و ساعت کاری خواهد شد .

در این حالت ممکن است چندین مورد برای شما سئوال باشد که صحیح نیز هستند . امکان دارد مجری ساعات بیشتری از آنچه که واقعا برای پروژه نیاز است را به شما اعلام کند تا مبلغ بیشتری دریافت کند که کاملا حدس و گمانی درست است . از طرفی احتمال دارد پس از به اتمام رسیدن مثلا 15 ساعت کاری ، مجری به شما اعلام کند که به میزان 3 ساعت نیز زمان اضافی برای انجام پروژه صرف شده است که در این شرایط ممکن است شما این مورد را قبول نکنید و بحثی بر سر این موضوع که شما در ابتدا میزان ساعات را اعلام کردید ، ایجاد شود که در این مورد حق بصورت 50 به 50 است و احتمال دارد حین انجام پروژه بخشی نیز مسبب اضافه کاری شود اما یک مجری باتجربه درهرصورت ساعت اضافی را لحاظ نمی‌کند و در اینصورت خود را مقصد می‌داند .

با این وجود همکاری بصورت ساعتی دراکثر حالات به نتیجه خوبی منجر نمی‌شود و بسیار بودند مواردی که اختلاف بین مجری و کارفرما مسبب عدم انجام درست پروژه شده است . در این نوع قراردادها حتما قید کنید که درصورت افزایش یا کاهش ساعات کاری روی پروژه ، چه اتفاقی خواهد افتاد تا نهایتا مسبب نارضایتی برای هریک از طرفین نباشید . همانطور که در بخش قبلی اشار کردیم ، امروزه اکثر پروژه‌های تغییر روی سایت بصورت پروژه‌ای است اما بعنوان کارفرما شما باید با این موارد نیز آشنایی داشته باشید .

هنگام مذاکره با مجری ، چه مواردی حائز اهمیت است ؟

توجه داشته باشید که بعنوان یک کارفرما ، باید توجه کنید که مجری شما تا چه اندازه متخصص و کاربلد است . شاید شما از تخصص کافی او در زمینه برنامه نویسی به یقین لازم نرسید اما می‌توان دریافت که او تا چه اندازه به کار خود متعهد است .

اگر مجری شما در همان لحظه هزینه و زمان برای انجام پروژه را به شما اعلام کرد ، احتمال اینکه پروژه شما به درستی انجا نشده یا با مشکل مواجه شود ، بسیار زیاد است . در این موارد حتما مجری به حداقل چند ساعت زمان برای آنالیزو بررسی کلیت پروژه نیاز دارد تا هزینه تقریبی و نسبتا نزدیک را خدمتتان اعلام کند لذا ارائه قیمت در همان ابتدای کار ، مسلما وجه خوبی ندارد .

مورد مهم بعدی اینکه دقت کنید مجری از شما در چه حدی اطلاعات درخواست دارد و اصلا تایم مناسبی را برای بررسی اولیه پروژه اختصاص داده است یا خیر که از کلیت کار خبر داشته باشد . مورد اول و دوم تماما وجه حرفه‌ای دارند و نشان خواهند داد که مجری مدنظر شما تا چه اندازه به اصول کار آشنایی دارد !

گزینه بعدی ارتباط کلامی و نحوه برخورد مجری با خود شماست . این مورد بستگی به اخلاق و خلق شما دارد که با چه نوع افرادی ارتباط برقرار کنید اما توجه داشته باشید که احترام همیشه گزینه اول در هر ارتباط کاری و کلامی  است .

حتما توجه داشته باشید که قرارداد کاری بین شما و مجری منقعد شده و امضا گردد تا از حسن انجام کار مطمئن باشید و در صورت بروز هرنوع مشکل ، قادر به پیگیری موارد طبق قانون باشید . اگر مجری شما دارای دفتر کار مشخص است ، حتما نسبت به هماهنگی جهت دریافت زمان مشاوره و مکالمه حضوری از او درخواست کنید تا از این جهت نیز اطمینان داشته باشید . هرگز برحسب اعتماد یا معرفی ، بصورت کلامی اقدام به انجام کاری نکنید چراکه در هرصورت ، کوچک یا بزرگ عواقبی خواهد داشت .

هرگز کیفیت را قربانی هزینه نکنید . چراکه در اینصورت حداقل دوبار مجبور به پرداخت هزینه خواهید شد ، لذا توجه داشته باشید اگر کار شما به نحوه درست انجام شود ، ارزش هزینه کردن دارد ( اما نه مقدار بسیار زیاد و دور از عرف و عقل ) !

مورد مهم بعدی اینجاست که تمامی کار خود را بصورت یکجا به مجری محول نکنید . برای مثال اگر تصمیم دارید تا 10 مورد را در سایت خودتان بهبود دهید ، ابتدا دو مورد را به او محول کنید تا از حسن انجام کار و کیفیت کار وی اطمینان لازم را بدست آورید و سپس می‌توانید کارهای بیشتر را به او محول کنید .

اگر کارهای خود را بصورت دوره‌ای به او محول کنید ، هم یک مشتری متداوم و همیشگی برای او به حساب خواهید آمد و هم اینکه اگر مجری شما کاربلد باشد ، احتمال ارائه تخفیف به دلیل مشتری دائمی بودن شما ، بسیار زیاد است ( این موارد هم برای شما و هم برای مجری بسیار پسندیده و البته حرفه‌ای است ) .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

انتخابگر lang ، امکان انجام طراحی‌های متفاوت برای زبان‌های مختلف همچون انگلیسی و فارسی و آلمانی و .... را به شکل همزمان در یک پروژه فراهم خواهد کرد .

0 50

تنها با چندخط کد می‌توانید یک دکمه بازگشت به بالای سایت را برای تمامی وب سایت های خود طراحی و کدنویسی کنید ! در این مقاله با کوتاه ترین حالت ممکن در کدنویسی ، ساخت این دکمه را یاد خواهید گرفت .

0 77
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود