وردپرس را از کجا شروع کنیم ؟

سوالی که در حال حاضر بسیاری از دوستانی که قصد دارند تا وارد دنیای وردپرس و طراحی سایت شوند زیاد می پرسند این است که وردپرس را از کجا شروع کنیم ؟ دوستان عزیز باید گفت اول هدف خود را مشخص کنید ! شما وردپرس را به چه دلیل می خواهید یاد بگیرید ؟ وردپرس از نظر ما به دو دسته از لحاظ استفاده تقسیم بندی می شود :

  • 1.وب مستر سایت
  • 2.طراح و برنامه نویسی وردپرس

اگر قصد شما تنها وب مستر شدن است پس کار شما راحت تر خواهد بود . وب مستر چیست ؟ وب مستر درواقع به شخصی گفته می شود که با برنامه نویسی سروکار ندارد و احتیاجی هم به دانستن نحوه برنامه نویسی سیستم های تحت وب ندارد . این شخص از برنامه ها و ماژول هایی که از قبل توسط برنامه نویسان تهیه شده است استفاده می کند و در صورت وقوع مشکلی در وب سایت می تواند آن را از بخش تنظیمات حل کند اما در بخش برنامه نویسی انها نمی تواند تغییری ایجاد کند .

همچنین بخوانید : وردپرس چیست ؟

این شخص درواقع سیستم وردپرس را نصب می کند ، سپس قالب مدنظر خود را یا دانلود می کند و یا آن را به شکل پولی خریداری می نماید . سپس پیکربندی قالب خود را انجام داده و بخش های مختلف ان را ایجاد می کند . در نهایت با توجه به نیاز خود و وب سایتی که مد نظر دارد ، برای مثال وب سایت فروشگاهی ، شرکتی و … افزونه های مورد نیاز خود را دانلود یا خریداری نموده و روی سایت نصب می کند تا درنهایت وب سایت خود را آماده کار نماید . این روش درواقع زمانی است که ما به هیچ وجه قصد یادگیری برنامه نویسی را نداریم و فقط هدف ما داشتن یک وب سایت در سطح اینترنت و کار روی آن است . هر چقدر هم که ما در این روش حرفه ای باشیم باز هم بخش های زیادی هستتند که نمی توانیم در آنها دستکاری کنیم و تغییرات دلخواه خودمان را داخل آن اعمال کنیم .

برای مثال یک وب مستر که به برنامه نویسی قالب های وردپرسی آشناییت ندارد به هیچ وجه نمی تواند قالب خود را دستکاری نماید و بخش هایی را به آن اضافه کند یا از آن حذف کند و زمانی که مشکلی در قالب یا هریک از افزونه ها پیش آید قادر به حل آنها از طریق برنامه نویسی نخواهد بود . پس دست و بال ما در این روش از لحاظ تغییرات بسته است و برای اعمال تغییرات در قالب سایت یا سایر بخش ها باید با یک برنامه نویس وردپرس همکاری کنیم .

قالب نویسی مقدماتی وردپرس

طراحی و برنامه نویسی وردپرس

زمانه که پاسخ شما به سوال ” وردپرس را از کجا شروع کنیم ” این است که می خواهید طراح و برنامه نویس وردپرس شوید پس به شما تبریک می گوئیم . چرا که شما برای ورود به بازار کار خود را بخوبی آماده خواهید کرد . در این حالت شما کاملا دستتان باز است و می توانید تماما با سلیقه شخصی خود و تماما طبق طرحی که در ذهن دارید قالب ها سایت خود را طرحی و انها را روی سیستم وردپرس پیاده نمائید . به راحتی هر تغییری را در قالب خودتان یا سایر قالب ها اعمال کنید و به یک کاستومر در زمینه وردپرس تبدیل شوید .

شما می توانید به راحتی انواع قالب های وردپرس را طراحی و آنها را در مارکت های داخلی و خارجی به فروش برسانید و یک منبع در آمد همیشگی داشته باشید . هنگام وقوع مشکلی در سایت به راحتی آنرا حل نموده و به کمک وب مستران نیز خواهید رفت . پس اگر وقت و زمان کافی در اختیار دارید حتما وردپرس را برای برنامه نویسی یاد بگیرد تا آینده خود را نیز تضمین کنید .

اما حالا می توان گفت که وردپرس را از کجا شروع کنیم !

اگر قصد شما تبدیل شدن به یک وب مستر است پس قدم اول شما یادگیری کار کردن با سیستم وردپرس است و برای این کار دوره ای تحت عنوان قدم اول وردپرس در سئو 90 منتشر شده است که می توانید در این دوره در کمتر از 2.5 ساعت با سیستم وردپرس به شکل کامل آشنا شوید . نحوه نصب و راه اندازی آن بر روی سیستم خود را یاد گرفته و با بخش های مختلف آن کار کنید . قالب های مختلف را روی سایت خود نصب کنبد و نحوه کار با افزونه ها را یاد بگیرید . در کل تمامی مقدماتی که برای وردپرس نیاز دارید را در این دوره می توانید بخوبی آموزش ببینید .

پس از آن شما باید چندین بار وردپرس را برای خودتان نصب کنید و با بخش های مختلف کار کنید تا چشم شما به این سیستم عادت نموده و به راحتی بدانید که وظیفه هربخش چیست . پس از آن می توانید قالب متناسب با کسب و کار خود را تهیه و روی آن نصب نمائید و سپس اقدام به نصب افزونه های لازم کنید و در نهایت با تهیه هاست و دامنه وب سایت خود را روی اینترنت فعال نمائید و اصطلاحا آپلود کنید .

پس برای وب مستر شدن کافیست نحوه کار با سیستم را یاد بگیرید و برنامه نویسی به هچ وجه به درد ما نخواهد خورد . در این حالت در صورت داشتن تمرین و دقت کافی می توانید ظرف 2 هفته وب سایت خود را راه اندازی کنید .

اما زمانی که هدف از شروع وردپرس تبدیل شدن به طراح و برنامه نویس است . حالا وردپرس را از کجا شروع کنیم ؟

دوستان برای اینکه شما به یک برنامه نویس و طراح قالب وردپرس ماهر و خوب تبدیل بشید قبل از هر چیز لازم هست تا سررشته ای در طراحی قالب و زبان های طراحی Html و Css داشته باشین تا بتونید ساختار کلی قالب هارو پیاده کنید و یا اگر خودتون هم قالب طراحی نمی کنید زمانی که قالب توسط طراح تکمیل و در اختیار شما قرار میگیره تا به قالب وردپرس وردپرس تبدیل بشه با کدهای قالب آشناییت کافی داشته باشید .

پس از این شما در قدم اول باید طراحی قالب وردپرس رو یاد بگیرید .برخی از دوستان تصور می کنند که قالب وردپرس یک قالب دیگری هست در حالی که اینطور نیست . همان قالبی که با Html و Css طراحی می شود به کمک توابعی که در قالب نویسی وردپرس تعریف شده اند به یک سیستم داینامیک تبدیل می شوند و کدهای قالب جمع و جورتر و مرتب تر می شوند تا این قالب هماهنگ با سیستم وردپرس شود و بتوان آن را بدون مشکل و با همان استایل و مشخصاتی که طراح قالب به ما داده و یا ما خودمان طراحی کرده ایم روی وردپرس اجرا کرد .

قالب نویسی اختصاصی وردپرس

قالب نویسی وردپرس خود به 5 سطح تقسیم می شود :

قالب نویسی وبلاگی : که در این روش شما هیچ بخش خاصی به سیستم وردپرس اضافه نمی کنید و تنها از بخش برگه ها و نوشته هایی که وردپرس برای شما تعریف کرده است استفاده می کنید . درواقع مقدماتی ترین حالت طراحی قالب وردپرس است و شما باید در وهله اول آنرا به شکل کامل یاد بگیرید .

قالب نویسی شرکتی : در این حالت شما وارد هسته وردپرس می شوید و با کدهایی کار می کنید که بخش های جدید تری را به سیستم اضافه می کنند . برای مثال در داخل داشبورد وردپرس بخشی به نام نمونه کارها را کد نویسی می کنید تا این بخش جدید در وب سایت شما قرار بگیرد و محتوای آن که بخش نمونه کار های سایت شما خواهد بود را در سایت کنترل کنید .

قالب نویسی فروشگاهی : این نوع قالب نویسی با تغییر پلاگین و دستکاری در داخل قالب و پلاگین صورت می گیرد بدین شکل که شما افزونه فروشگاهی یا همان ووکامرس را روی سایت نصب می کنید و آن را داخل قالب خود نیز قرار می دهید سپس به نحوی داخل قالب و افرونه بخش های مختلف را تغییر داده و در نهایت یک سیستم فروشگاهی با استایل و ویژگی ها خودتان طراحی خواهید کرد .

قالب نویس تعاملی : در تمامی بخش های قبل شما به عنوان مدیر سایت محتوایی را به داخل سایت ارسال می کنید و کاربران از انها استفاده می کنند . اما زمان آن می رسد که کاربران هم برای شما اطلاعات ارسال کنند . چگونه ؟ شما سیستمی را در داخل وب سایت خود برنامه نویسی می کنید به نام پنل کاربران که کاربران وب سایت شما ، با ثیت نام در داخل این سیستم می توانند یک بخش کاربری داشته باشند و از آن بخش اطلاعاتی را برای شما ارسال کنند . حال این اطلاعات می تواند مقاله باشد ؛ اطلاعات یک محصول باشد و یا بخش تیکت و …

این سطح از برنامه نویسی وردپرس در واقع حرفه ای ترین بخش برنامه نویسی در وردپرس است و حتی بخش هایی خواهند بود که ارتباطی به وردپرس نخواهند داشت وشما کاملا با دانش PHP خود این بخش ها را برنامه نویسی خواهید کرد و به نوعی وردپرس را بازیچه دست خود خواهید نمود به گونه ای که ممکن است یک وب سایت را در عرض چند روز طراحی و برنامه نویسی کنید . حالا ببینید که هدف شما در یادگیری چیست و به سوال ” وردپرس را از کجا شروع کنیم ” خودتان هم اکنون پاسخ دهید !

هر اندازه که بتوانید سطح مهارت خود را در برنامه نویسی وردپرس بالا ببرید به همان اندازه هم خودتان راحت تر هستید و هم بازار کار مشتاق استفاده از دانش و تخصص شما در این زمینه خواهد بود . برای شروع هیچوقت دیر نیست و همیشه می توان یاد گرفت .

مجموعه سئو 90 تا هر جایی که بتواند در زمینه های آموزش طراحی سایت و یادگیری در کنار شما خواهد بود