وردپرس که محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در حال حاضر می باشد ، در یکی از بروز رسانی های خود در آخرین نسخه های 5.7 امکانی را در بخش ابزارک های خود اضافه کرد که برای برخی جذاب و برای برخی هم خسته کننده و عجیب بود . این امکان همان خاصیت بلوک بود که البته در چند نسخه قبل از 5.7 نیز به قسمت نوشته ها اضافه شده بود و ویرایشگر بلوک نام داشت . برای حل مشکل ویرایشگر بلوک در بخش نوشته ها می توانستیم از افزونه ویرایشگر کلاسیک استفاده کنیم و به همان ویرایشگر قبلی وردپرس بازگردیم . در کل و با توجه به تعداد نصب بسیار بالای افزونه ویرایشگر کلاسیک ، میتوان گفت که کار کردن با ویرایشگر بلوک برای اکثریت سخت بود و هست چرا که ویرایشگر کلاسیک دسترسی های راحت تر و نمای کاربر پسند تری داشت .

این خاصیت هم اکنون بر روی قسمت ابزارک ها نیز فعال شده است و دوستانی که اخیرا با وردپرس آشنا شدند ، اینگونه تصور خواهند کرد که بخش ابزارک ها در وردپرس به همین شکل است و حقیقتا کار کردن با این بخش برای تازه کار ها بسیار دشوار است . دوستانی هم که قبلا با وردپرس کار کردند اکنون بخوبی متوجه تغییرات قسمت بلوک هستند . با توجه به اینکه دوره های آموزشی وردپرس در داخل سایت ما منتشر شده است ، تیکت های زیادی از طرف دانشجویان در رابطه با همین بخش دریافت کردیم و مضمون آنها نیز این بود که هنگام برنامه نویسی ابزارک ها توسط شخص دانشجویان ، امکانات آن توسط بخش بلوک تا حد کمی قابل کنترل است .

برای اینکه مشکل این قسمت را بتوان حل کرد کافیست تا یک قطعه کد کوتاه داخل یکی از فایل های قالب قرار دهیم تا ویرایشگر بلوک داخل وردپرس در بخش ابزارک ها کاملا از میان برداشته شده و به حالت قبلی و کاربر پسند تری بازگردیم . در داخل فایل های قالب وردپرس فایلی داریم به نام Functions.php که قلب تپنده قالب های وردپرس است و برای کنترل قسمت های مختلف قالب ، افزودن و حذف کردن امکانات و یا فیلتر کردن یک بخش می توانیم از آن استفاده کنیم . برای قرار دادن کد مربوط به حذف ویرایشگر بلوک ، ابتدا باید وارد فایل های قالب شوید . دوستانی که در زمینه برنامه نویسی فعالیت می کنند به خوبی با این فایل آشنا هستند و نیاز به توضیح زیادی نیست . پس فایل Functions.php را باز نموده و در انتهای این فایل کد زیر را قرار دهید و تمام :

add_filter( 'use_widgets_block_editor','__return_false' );

آن دسته از دوستان که به برنامه نویسی قالب های وردپرسی آشنایی ندارند می توانند این کار را از طریق پیشخوان وردپرس و قسمت ” نمایش ” و نهایتا قسمت ویرایشگر پوسته انجام دهند . البته که کار کردن با این قسمت نیاز به دقت زیادی دارد . دسترسی به قسمت ویرایشگر قالب در صورتی امکان پذیر است که این قسمت توسط برنامه نویس قالب غیر فعال نشده باشد . برای این کار نیز کافیست وارد بخش ویرایشگر پوسته شده و فایل Functions.php را باز کنید و در انتهای تمامی کدهای این فایل کد بالا را قرار دهید . دقت داشته باشید که اگر در انتهای کدهای شما کدی به شکل زیر وجود داشته باشد :

?>

که مربوط به تگ بسته در زبان برنامه نویسی php است ، حتما باید قبل از این خط ، کد ارائه شده را قرار دهید . چرا که اگر بعد از آن قرار گیرد کد شما کار نخواهد کرد . پس در صورت وجود این قطعه کد کوچک ، باید پس از اضافه کردن کدی که ما خدمت شما ارائه کردیم خروجی شما به این شکل باشد

add_filter( 'use_widgets_block_editor','__return_false' );

?>

نهایتا بر روی ذخیره تغییرات در پایین همین صفحه کلیک کنید تا تغییرات در داخل فایل Functions اعمال شود . اگر قسمت ویرایشگر پوسته را در بخش ” نمایش ” در پیشخوان وردپرس خود مشاهده نکردید پس این بخش برای شما توسط برنامه نویس غیرفعال شده است ( که معمولا بسیار کم پیش می آید ) . در اینصورت باید وارد پوشه پروژه و قالبی که در حال کار روی آن هستید شده و سپس فایل Functions را باز کرده و کارهای گفته شده را انجام دهید .

غیر فعال سازی ویرایشگر بلوک روی هاست

اگر وب سایت شما در حال حاضر بر روی هاست خاصی قرار داد و از قسمت ویرایشگر پوسته نیز قادر به غیر فعال سازی ویرایشگر بلوک ابزارک نشدید ، باید وارد کنترل پنل هاست خودتان شوید ( سی پنل یا دایرکت ادمین ) ، سپس وارد قسمت File Manager و سپس بخش Public Html شوید ، از این مسیر به سراغ پوشه با نام Wp-Content رفته و از داخل آن پوشه Themes را باز کنید که لیست پوشه های مربوط به قالب ها را مشاهده خواهید نمود . اگر نمی دانید که باید کدام پوشه را باز کنید ، به پیشخوان وردپرس خود بازگشته و به قسمت نمایش و بخش پوسته ها مراجعه کنید ، در قسمت پوسته ها ، قالبی که هم اکنون فعال است را مشاهده خواهید نمود . نام آن را به خاطر سپرده و همان نام پوشه را در داخل پوشه Themes باز کنید . در داخل پوشه قالب به دنبال فایل Functions.php باشید . در داخل هاست روی این فایل راست کلیک نموده و گزینه Edit را بزنید تا وارد ویرایشگر کد شوید . به انتهای این فایل رفته و کد را به روش گفته شده داخل آن قرار داده و نهایتا از گزینه save فایل را ذخیره نمائید . دقت داشته باشید که اگر به کدنویسی مسلط نیستید با سایر کد های قالب کاری نداشته باشید . به این ترتیب ویرایشگر بلوک در بخش ابزارک های سایت شما غیر فعال خواهد شد .