بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
40 تا 60 درصد تخفیف برای دوره های جامع سایت

روش های نصب افزونه در وردپرس

مقالات وردپرس

روش های نصب افزونه در وردپرس امروز در یک مقاله خیلی خوب قصد داریم تا روش های نصب افزونه در وردپرس را با هم یاد گرفته و مطالب کلی را در رابطه با افزونه ها و مشکلاتی که در حین نصب افزونه ممکن است برای ما پیش آید را بررسی و راه حل آنها را […]

2 522
روش های نصب افزونه در وردپرس

روش های نصب افزونه در وردپرس

امروز در یک مقاله خیلی خوب قصد داریم تا روش های نصب افزونه در وردپرس را با هم یاد گرفته و مطالب کلی را در رابطه با افزونه ها و مشکلاتی که در حین نصب افزونه ممکن است برای ما پیش آید را بررسی و راه حل آنها را ارائه کنیم . در وردپرس افزونه یا پلاگین ها ابزاری هستند که به کمک آن ها می توانیم بدون نیاز به کد نویسی امکانات جدید و خاصی را به وردپرس خود اضافه کنیم . برای مثال میتوان برای راه انداز یک فروشگاه افزونه های فروشگاه ساز به وردپرس خود اضافه کنیم تا از امکانات یک فروشگاه کامل استفاده کنیم  و یا برای فشرده سازی تصاویر موجود در وردپرس میتوانیم از افزونه های بهینه ساز تصاویر که برای وردپرس ارائه شده اند استفاده کنیم .

مقاله پیشنهادی : وردپرس چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد چرا وردپرس به صورت کامل ارائه نشده است و ما مجبوریم برای امکانات خاص یک افزونه اضافی در سایت خود نصب کنیم اگر به درستی بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم باید به این نکته توجه کنیم اگر همه افزونه ها به صورت کامل در وردپرس موجود بود اولا وردپرس ما به دلیل داشتن هزاران افزونه مختلف حجم زیادی از هاست را اشغال می کرد در صورتی که ما فقط در نهایت به چند افزونه نیاز داشتیم هزاران افزونه اضافی در سایت ما فقط فضا اشغال کرده بود .

در نهایت همین امر باعث کندی سیستم نیز میشد علاوه بر این هر روز چندین افزونه جدید در سراسر جهان توسط برنامه نویسان برای وردپرس ارائه میشوند  ما چگونه می توانستیم از افزونه های جدید استفاده کنیم ؟ آیا باید دوباره وردپرس جدید با حجم بالا به همراه هزاران افزونه را فقط بخاطر یک افزونه جدید دانلود میکردیم و یا اگر نسخه جدیدی از یک افزونه مورد نیاز بود آن زمان چه اتفاقی می افتاد و یا اگر یک افزونه به دلیل مشکل خاص و یا عدم سازگاری با قالب دچار ایراد فنی می شد باید سایت را کلا فراموش میکردیم .

در مقابل چنین مشکلاتی وردپرس بخش افزونه ها را به هسته خود اضافه کرده تا بتوان افزونه های جدید را نصب ، حذف ، فعالسازی و یا غیر فعال کرد البته خود وردپرس مخزن افزونه ها را در اختیار کاربران قرار داده است که به صورت رایگان میتوان هزاران افزونه را دانلود و نصب کرد و پس از انتشار نسخه بروز به راحتی آن ها را به روز رسانی کرد .

در دنیای وردپرس افزونه های رایگان زیادی وجود دارد که امکانات مفیدی را ارائه می کنند و هر روز در نسخه های جدید آن ها امکانات رایگان جدیدتری اضافه میشوند و همچنین در کنار این افزونه های رایگان ، افزونه های حرفه ای غیر رایگان نیز موجود است که در مقابل پرداخت هزینه اندک می توانید از امکانات حرفه ای تری که آنها نسبت به افزونه های رایگان دارند استفاده کنید .

نصب افزونه با ftp

نصب افزونه روی وردپرس

اما چگونه میتوانیم یک افزونه را نصب کنیم و به وردپرس خود اضافه کنیم و از امکانات آن استفاده کنیم . در ادامه تمامی روش های نصب افزونه در وردپرس را با هم بررسی خواهیم کرد . در داشبورد مدیریت وردپرس بخشی وجود دارد تحت عنوان افزونه ها . در این بخش میتوان افزونه های نصب شده در ورپرس را مشاهده و مدیریت کرد. این بخش از سه قسمت مختلف تشکلیل شده است که در زیر هر سه بخش را توضیح میدهیم
» افزونه های نصب شده ، افزودن ، ویرایشگر افزونه

پنل نصب افزونه در داشبورد

افزونه های نصب شده

در این بخش همه افزونه های نصب شده در وردپرس به صورت یک لیست آورده شده اند و میتوانید از این بخش افزونه مورد نظر را فعال یا غیر فعال کنید همچنین در این بخش میتوان در صورت عدم نیاز به افزونه خاصی ، آن را به صورت کلی از وردپرس حذف کرد . یکی از امکانات دیگری که در این بخش وجود دارد قابلیت آپدیت افزونه از این بخش است . اگر نسخه جدیدی از افزونه مورد نظر در مخزن وردپرس موجود باشد میتوانید به آسانی و با کلیک بر روی ” هم اکنون به روز کنید ” نسخه جدید افزونه را دریافت و به صورت خودکار بروز رسانی کنید.

یکی از قابلیت های خوب که در این بخش وجود دارد امکان انجام کارهای دسته جمعی روی افزونه هاست برای مثال میتوانید تعداد ، یا همه افزونه ها را انتخاب کنید و همگی را با هم غیر فعال یا فعال کنید علاوه بر این ها امکان بروز رسانی و حذف دسته جمعی نیز در این بخش وجود دارد. همچنین میتوان در بخش افزونه های نصب شده بروزرسانی خودکار را نیز فعال کنید تا در صورت منتشر شدن نسخه جدید به صورت خودکار افزونه مورد نظر به نسخه جدید بروز رسانی شود.

بخش افزودن

در بخش افزودن به دو روش میتوانید افزونه دلخواه را به وردپرس خود اضافه کنید. اولین روش نصب افزون از مخزن وردپرس است . با مراجعه به این بخش وارد صفحه ای میشود که مثل اپ استور های مشهور مانند گوگل پلی و یا بازار لیستی از افزونه های مختلف که توسط برنامه نویسانی از سراسر دنیا توسعه داده شده اند را مشاهده میکنید. در این بخش افزونه ها را میتوانید براساس ویژگی ها ، محبوبیت ،  و پیشنهاد شده  مرتب سازی کنید همچنین این امکان وجود دارد که بتوانید افزونه ای را به علاقمندی خود اضافه کنید و در صورت نیاز در وب سایت خود و یا سایر وب سایت ها ، افزونه های مورد علاقه خود را مشاهده کرده و نصب کنید .

افزودن افزونه جدید

البته برای افزودن یک افزونه به علاقمندی خود ابتدا باید در وب سایت رسمی وردپرس یک حساب کاربری ایجاد کنید و در همان سایت افزونه های مورد نیاز را به علاقمندی خود اضافه کنید. با این کار میتوانید افزونه های محبوب خود را دسته بندی کنید و به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید کافیست نام کاربری حساب خود را وارد کنید و دریافت علاقمندی ها را انتخاب کنید البته میتوانید با وارد کردن نام کاربری دیگران نیز به افزونه های محبوب آن ها دسترسی داشته باشید .

همچنین در این بخش میتوانید افزونه ها را براساس اسم آن ها در بین هزاران افزونه موجود در مخزن وردپرس جستجو کنید و نصب کنید. برای نصب کافیست روی دکمه نصب کلیک کنید و وردپرس به صورت خود کار شروع به نصب افزونه خواهد کرد.

یک مورد مهم را هم در نظر داشته باشید …

اما گاهی مواقع هنگام نصب افزونه از مخزن وردپرس و یا آپدیت افزونه ها مشکلی پیش می آید . پس از کلیک روی دکمه نصب وارد صفحه ای میشود و از شما اطلاعات ftp سایت خواسته می شود . البته اگر شما اطلاعات اف تی پی سایت را وارد کنید مشکل حل می شود ، اما اگر دوس ندارید وردپرس با استفاده از ftp افزونه ها را نصب و یا بروز رسانی کند و دیگر این صفحه را مشاهده نکنید میتوانید قطعه کد زیر را در فایل wp-config.php اضافه کنید تا به راحتی این مشکل برای همیشه حل شود.

<؟php
define('FS_METHOD', 'direct');
?>

گاهی بعضی از افزونه ها در مخزن وردپرس وجود ندارند و از وب سایت های دیگری خریداری شده اند در این مواقع باید چه کرد ؟ همانطور که گفتیم در بخش افزودن به دو صورت میتوان افزونه وردپرس را نصب کرد که روش اول نصب از طریق مخزن وردپرس بود و آن را توضیح دادیم . روش دوم بارگذاری افزونه است در بخش افزودن ، گزینه ای با نام بارگذاری وجود دارد که پس از انتخاب آن باید فایل افزونه را انتخاب و در سایت آپلود کنید البته نکته مهم این است که افزونه باید به صورت zip باشد.

البته افرونه ها را می توان در سه حالت کلی روی وردپرس نصب کرد ( روش های نصب افزونه در وردپرس ) :

  • 1.استفاده از بخش مخرن
  • 2.استفاده از بخش بارگذاری افزونه و آپلود فایل زیپ
  • 3.اکسترکت کردن فایل زیپ افزونه در پوشه Plugins و سپس فعال سازی

گاهی کاربران در هنگام آپلود فایل با مشکل مواجه میشوند و افزونه به درستی نصب نمیشود و خطا می دهد یکی از دلایل مشکل میتواند رمز داشتن فایل zip باشد حتما بررسی کنید که فایل افزونه رمز نداشته باشد و یا ممکن است در داخل این فایل ، فایل zip دیگری هم باشد . باید فایل افزونه در پوشه روت و اصلی باشد. اما اگر هیچکدام از موارد بالا مشکل شما نبود میتواند از حجم افزونه باشد . به صورت پیش فرض امکان آپلود فایل با حجم بیشتر از 2MB در هاست امکان پذیر نیست اگر حجم افزونه شما بیشتر از 2MB است میتوانید از مدیریت هاست حداکثر حجم آپلود را تنظیم کنید.

اما شاید دوست داشته باشید بدون نیاز به تغییر میزان آپلود فایل در php افزونه هایی با حجم بیشتر از 2MB را در سایت خود نصب کنید برای اینکار باید مستقیما از مدیریت هاست استفاده کنید از طریق روش اپلود مستقیم به هاست میتوانید باز به دو روش این کار را انجام دهید میتوانید از ftp استفاده کنید و با استفاده از نرم افزار های ftp مثل filezilla به هاست خود متصل شوید ابتدا فایل های افزونه را از حالت zip در آورید و سپس با استفاده از نرم افزار filezilla فایل های افزونه را به پوشه plugin در داخل پوشه wp-content انتقال دهید .

فولدر نصب پلاگین

سمت چپ تصویر ، فولدر مربوط به داخل wp-content و سمت راست ، نمونه ای از محتوی پوشه Plugins است

البته باید برای هر افزونه پوشه جدا گانه در داخل plugin ایجاد کنید. در روش دوم میتوانید از فایل منیجر خود هاست استفاده کنید و به اینصورت عمل کنید :

ابتدا وارد پوشه افزونه ها شده و فایل zip افزونه را به این  پوشه آپلود کنید سپس از داخل فایل منیجر فایل های افزونه را از حالت zip در آورید. پس از آپلود مستقیم افزونه با استفاده از روش های گفته شده باید آن را برای استفاده فعال کنید برای این کار در داشبور وردپرس وارد بخش افزونه ها و زیر منوی افزونه های نصب شده شوید سپس افزونه مورد نظر را پیدا کرده و آن را فعال کنید . البته برای راحتی پیدا کردن افزونه جدید میتوانید اسم آن در این بخش جستجو کنید و یا گزینه غیر فعال را انتخاب کنید تا افزونه های غیر فعال نمایش داده شوند . هنگامی که نسخه جدیدی از افزونه منتشر شده باشد میتوانید با استفاده از روش مستقیم نسخه قدیمی را حذف و فایل های جدید را جایگزین کنید .

حالت تعمیر

تا این قسمت روش های نصب افزونه در وردپرس را با هم بررسی کردیم و در ادامه به بررسی چند مورد اساسی در مورد افزونه ها می پردازیم . یکی از مشکلات رایجی که در هنگام بروز رسانی افزونه و یا نصب افزونه اتفاق می افتد ، گیر کردن سایت در حالت تعمیر است . وردپرس قبل از نصب و یا بروزرسانی افزونه و قبل از کپی کردن فایل افزونه اقدام به فعال کردن حالت تعمیر میکند و سپس پس از اتمام کامل فرایند نصب و بروزرسانی افزونه حالت تعمیر را غیر فعال میکند .

زمانی که حالت تعمیر فعال است سایت از دسترس خارج میشود و کاربران صفحه ای را مشاهده میکنند که در آن نوشته شده است ” سایت در دست تعمیر است ” . اما گاهی وردپرس پس از فعال کردن حالت تعمیر در بروزرسانی و یا نصب افزونه به مشکل برخورد میکند و یا پس از بروزرسانی و نصب افزونه ، نمی تواند حالت تعمیر را غیر فعال کند و سایت همچنان از دسترس خارج میماند . اگر چنین اتفاقی برای شما اتفاق افتاد یک راه ساده برای حل این مشکل وارد شدن به مدیریت هاست خود و فایل منیجر هاست است . پس از باز کردن فایل منیجر هاست به روت وردپرس وارد شوید یعنی همان پوشه ای که وردپرس در آن نصب هست . اگر وردپرس را در ساب دامین یا پوشه دیگه ای نصب نکرده باشید روت وردپرس public_html خواهد بود فایل maintenance. را پیدا کنید و آن را حذف کنید اگر دوباره سایت را رفرش کنید خواهید دید که مشکل به کلی حل شده است.

ویرایشگر افزونه

در بخش افزونه های وردپرس بخشی جالب و حرفه ای برای توسعه دهندگان وجود دارد با نام ویرایشگر افزونه ها که میتوان در این بخش به کد های افزونه ها دسترسی داشت و آن ها را براساس نیاز ویرایش کرد . کافیست در این بخش ابتدا افزونه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس فایل مورد نظر را ویرایش کنید البته ویرایش یک افزونه از این بخش توصیه نمیشود چون ممکن است اشتباهی رخ دهد و باعث ایجاد مشکل فنی در کل سایت شود .

بهتر است افزونه را ابتدا از سایت رسمی وردپرس دانلود کنید سپس آن را ویرایش کنید و با یکی از روش های بارگذاری از طریق خود وردپرس و یا آپلود از طریق هاست و یا ftp اقدام به نصب افزونه کنید البته ذکر این نکته ضرروی است که اگر افزونه ای را ویرایش کرده باشید باید بروز رسانی خودکار آن را غیر فعال کنید چون در صورت بروز شدن افزونه همه تغییرات داده شده از بین خواهد رفت. و مجبور هستید دوباره تغییر مورد نظر را ایجاد کنید البته میتوان اسم افزونه را تغییر داد و یک افزونه مجزا از افزونه قبلی ایجاد کرد که بزودی در دوره افزونه نویسی وردپرس به آن ها به صورت حرفه ای پرداخته خواهد شد.

امیدواریم با روش های نصب افزونه در وردپرس بخوبی آشنا شده و بتوانید از آنها استفاده کنید .

مشاهده مخزن افزونه های وردپرس

فیروز بیگلری

فیروز بیگلری ، 10 سال است که در زمینه برنامه نویسی وب سایت و همچنین سیستم های عامل فعالیت می کنم . متخصص وردپرس ، PHP کار ، علاقمند به فرانت اند ، تولید محتوا و سئو

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

بروزرسانی های جدید وردپرس و اضافه شدن امکانات جدیدتر در هر نسخه ، ممکن است باعث سردرگمی برخی برنامه نویسان و یا وب مستر ها شود . در این مقاله تغییر ابزارک های بلوک وردپرس را بررسی و راه حل های آن را ارائه خواهیم کرد .

6 736

وردپرس برای چه سایت هایی مناسب است ؟ وردپرس برای چه سایت هایی مناسب است ؟؟؟ شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که وردپرس برای چه وب سایت هایی مناسب است ؟ و اصلا چه وب سایت هایی را می توان با وردپرس بالا آورد بدون اینکه مشکلی در آن احساس شود […]

2 331
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است
دیدگاه های شما
رستم زادگان ۰۹ / ۱۳۹۹

برای وردپرس شبکه هم نصب افزونه رو توضیح بدین مطلبتون کامل شه . البته استفاده از شبکه کردن وردپرس برای هر سایت لازم نیست اما برای کامل شدن مطلب شما حتما لازمه . ممنون

امید قدیمی ۰۹ / ۱۳۹۹

با سلام . خیلی ممنون از نظر شما دوست عزیزمون . در مورد وردپرس شبکه نصب افزونه تفاوتی نداره . تنها تفاوت در حالت فعال سازی اون هست که اگر در روی دامنه اصلی شما نصب بشه ، گزینه ای دارید که می تونید برای تمامی سایت های تحت شبکه افزونه رو فعال کنید که نتیجه اینه که هر تعداد قالب روی شبکه شما نصب بشه در تمامی اونها این افزونه وجود خواهد داشت و یا اینکه افزونه را تنها برای قالب خاصی فعال کنید . اما در کل روش های نصب تفاوتی ندارند . ممنون