بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بزودی دوره جدید در روی سایت چگونه در سئو شکست بخوریم !

آموزش غیرفعال کردن ویرایشگر پوسته و افزونه در وردپرس

مقالات وردپرس

در این آموزش کوتاه و البته بسیار کاربردی خواهیم دید که چگونه ویرایشگر پوسته و همچنین ویرایشگر افزونه را از داخل پیشخوان وردپرس غیر فعال کنیم .

0 57
آموزش غیرفعال کردن ویرایشگر پوسته و افزونه در وردپرس

در این آموزش کوتاه و البته بسیار کاربردی خواهیم دید که به چه شکلی ویرایشگر پوسته و همچنین ویرایشگر افزونه را داخل پیشخوان و داشبورد وردپرس غیر فعال کنیم ؟! اما ابتدا بدنیست تا اطلاع داشته باشیم دلیل اصلی برای انجام این کار چیست ؟

دلیل اصلی ارائه این آموزش ، افزایش امنیت در وردپرس است . زمانی که ما قصد داریم تا امنیت وردپرس را تا حد زیادی افزایش دهیم ، یکی از بخش هایی که لازم است تا به آن توجه شود ، قسمت مربوط به ویرایشگر پوسته و افزونه در پیشخوان وردپرس است .

اگر چنانچه به هر دلیلی نام کاربری و رمز عبور وب سایت شما در اختیار فرد دیگری که قصد آسیب زدن به سایت شما را دارد قرار گیرد ، پس از ورود به پیشخوان ، میتواند بسادگی و از طریق ویرایشگر پوسته ، قالب سایت شما و در کل تمامی وب سایت شما را از کار انداخته و همه چیز را تغییر دهد . از این جهت برای داشتن یک پله امنیتی بیشتر ، لازم است تا این دو بخش داخل سایت غیر فعال شوند . قطعه کدی که این کار را برای ما انجام می‌دهد به شکل زیر است :

//Disable File Editing
define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

اکنون سئوال اینجاست !

خب این کد را باید چگونه استفاده کنیم ؟

برای اینکه این کد خروجی مورد انتظار را داشته باشد و ویرایشگر پوسته و افزونه از پیشخوان حذف شود ، میتوانیم در داخل 2 فایل از فایل‌های قالب این کار را انجام دهیم . تفاوتی ندارد که وب سایت شما بروی لوکال هاست راه‌اندازی شده است یا روی هاست اشتراکی و … ( بستر اینترنت ) .

اگر با وردپرس آشنایی نسبی داشته باشید ( و حداقل با نحوه ویرایش یک فایل در سیستم یا هاست )  لازم است اطلاع داشته باشید که در ریشه اصلی سایت شما فایل های وردپرس قرار دارند . زمانی که داخل هاست ، وارد پوشه Public html شدید ، با فایلی روبر هستید تحت عنوان wp-config.php که این فایل یکی از فایل‌های بسیار مهم در سایت شما است که میتوانیم روی آن کار کنیم . این فایل دقیقا در مسیر ریشه اصلی سایت قرار دارد . اگر بروی لوکال هاست کار می‌کنید در داخل پوشه پروژه مد نظر این فایل را حتما خواهید دید که در زیر مشخص شده :

پوشه wp config در وردپرس

کافیست این فایل را در داخل ادیتور متن خودتون باز کنید و در انتهای کدهای این فایل قطعه کد بالا را همانند مثال زیر قرار دهید . توجه کنید که تمام کدهایی که خدمت شما آموزش داده شدند ابتدا در داخل پروژه های واقعی تست شده و سپس در اختیار شما قرار داده می‌شوند . در صورتی که در اجرای هر قسمت از کدها مشکلی برای شما ایجاد شود حتما در بخش نظرات مطرح کنید تا مورد برررسی قرار گیرد .

حذف ویرایشگر پوسته در وردپرس

شما بعد از قراردادن این قطعه کد داخل فایل  wp-config.php و در انتهای همه کدهایی که از قبل وجود داشتند ، با یکبار بروزرسانی داخل پیشخوان وردپرس ، خواهید دید که ویرایشگر پوسته از داخل بخش نمایش ، و ویرایشگر افزونه از داخل بخش افرونه‌ها کلا از دسترس خارج خواهند شد . روش دوم انجام این کار نیز قرار دادن قطعه کد بالا در داخل فایل functions.php قالب سایت است که البته این روش هم ممکن است برخی معایب داشته باشد .

تفاوت قراردادن کد در فایل Wp-config.php با فایل Functions.php

فایل wp-config.php مربوط به تمام پروژه شما است . یعنی زمانی که تغییری داخل این فایل اعمال شود ، تمام وب سایت درگیر این تغییرات خواهد شد . لذا زمانی‌که ، کد مربوط به غیرفعال کردن ویرایشگر را داخل فایل wp-config.php قرار دهیم ، به این معنی است که هر قالب و پوسته وردپرسی که بروی وب سایت شما نصب شود ، به هیچ وجه قسمت ویرایشگر در داخل پیشخوان آنها وجود نخواهد داشت .

لذا اطمینان خاطر داریم که درصورت تغییر قالب سایت ، بخش ویرایشگر پوسته و افزونه داخل آنها غیرفعال خواهد بود . اما زمانی که این قطعه کد در داخل فایل functions.php و در داخل فایل های پوسته فعال قرار گیرد ، مسلما اگر پوسته را تغییر دهیم و پوسته جدیدی را بروی پروژه فعال کنیم ، مجدد قسمت مربوط به ویرایشگرها فعال خواهد شد .

این کار ( قراردان قطعه کد بالا در داخل functions.php ) ، باعث حذف ویرایشگر پوسته و ویرایشگر افزونه در همان لحظه و در پوسته فعلی خواهد شد ، اما در صورت تغییر پوسته ، چون این کد داخل فایل functions.php قالب قرار گرفته و در فایل wp-config.php کل پروژه نیست ، فلذا در داخل پوسته جدید ، قسمت ویرایشگر پوسته و افزونه مجدد فعال خواهد شد . پس دقت کنید که حتما این کد همانند آموزشی که ارائه شد داخل فایل wp-config.php به درستی قرار گیرد تا این بخش از پیشخوان وردپرس حذف شود .

اما چرا این قسمت در داخل پیشخوان وردپرس قرار گرفته است ؟

ممکن است یکی از سوالات شما این باشد که اگر قرار بود برای امنیت بیشتر وب سایت ، این قسمت کلا حذف شود ، پس چرا وردپرس این قسمت را داخل داشبورد قرار داده  است ؟ یکی از سوالاتی که کمی چالش برانگیز است و براساس همین موارد برخی ادعا دارند که وردپرس امن نیست .

اگر شما برای اولین بار وارد این قسمت شوید ( ویرایشگر ) تا کدهایی را تغییر دهید ، وردپرس پیغامی به شما در قالب هشدار نشان خواهد داد که گفته شده است اولا اگر توانایی کدنویسی ندارید وارد این قسمت نشوید و یا اگر توانایی و تسلط دارید ، دقت کنید که تغییر در فایل‌های این قسمت می‌تواند تغییراتی در کل وب سایت شما ایجاد کند .

ویرایشگر پوسته در وردپرس

دلیل وجود این قسمت بسیار ساده است ! احتمال دارد گاها نیاز به ایجاد تغییرات جزئی در داخل سایت داشته باشیم . زمانی‌که تصمیم داریم در داخل کدهای سایت تغییرات کوچک یا بزرگ اعمال کنیم ، یا باید از سرویس Ftp استفاده کنیم و یا اینکه وارد کنترل پنل هاست شده و تغییرات لازم را اعمال کنیم .

اما زمانی که تغییرات کوچک هستند و یا صرفا قصد بررسی قسمت خاصی را داریم ، می‌توان از این قسمت وارد ویرایشگر شده و بررسی‌های لازم را پیگیری کرد .

با این وجود مجدد توصیه می‌کنیم که حتما این قسمت را از داخل داشبورد و پیشخوان وب سایت خودتان حذف کنید چراکه به هر دلیل ( ذخیره شدن پسورد در داخل مرورگر ، لو رفتن اطلاعات حساب و …) اگر کسی وارد پیشخوان سایت شما شود ، قادر به اعمال تغییرات در سایت نخواهد بود .

تغییرات ناخواسته در داخل سایت هزینه زیادی برای شما خواهد داشت ، اما اگر این تغییرات مخرب داخل محتوای سایت اعمال شوند یعنی قسمت‌هایی مثل مطالب و محصولات و … می‌توان با داشتن یک بکاپ از دیتابیس ، اطلاعات داخل سایت را مجدد بازیابی کرد . پس توصیه ما حتما غیرفعال کردن ویرایشگر پوسته و افزونه در پیشخوان وردپرس است . امیدورایم این آموزش برای شما مفید بوده باشد . با تشکر سئو نود

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

تفاوتی ندارد که سایت شما وردپرسی باشد یا غیر وردپرسی ، میتوانید با چندخط کد ساده ، اسکرول بار پیشفرض سایت خودتان را تغییر دهید ! پس همراه ما باشید در این مقاله !

6 166

اگر لازم است تا نسخه php سایت خودتان را پیدا کنید می‌توانید به روش های مختلفی این کار را انجام دهید که در این مقاله ، 3 روش ساده برای این کار را توضیح خواهیم داد !

0 74
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود