بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید " شاهکار تولید محتوا " برای علاقمندان به سئو ، جزئیات دوره

بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس

مقالات وردپرس

بررسی بهترین حالت پیوندهای یکتا در وردپرس و تنظیم پیوندها بصورت سئو فرندلی در وب سایت های وردپرسی ! آدرس های فارسی مناسب است یا آدرس های لاتین ؟!

2 38
بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس

پیوندهای یکتا را در تمامی وب سایت‌ها مشاهده می‌کنیم . در حقیقت آدرس هایی که در بالای مرورگر شما و داخل نوار آدرس به شما نمایش داده می‌شود همان پیوندهای یکتای سایت شما هستند که حرف و حدیث و نکات بسیاری در مورد آنها وجود دارد .

اگر شما از یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی استفاده کنید ، عموما ساختار پیوندهای یکتای شما قابل تغییر نیست و در هسته سیستم شما ، به هر شکلی که برنامه ریزی شده باشد ، برای همیشه با آن ساختار نمایش داده خواهد شد .

ممکن است در داخل پیوند یکتا ، تاریخ انتشار محتوا و یا فاکتورهای دیگری نیز وجود داشته باشد که در ادامه به شکل دقیق تمامی آنها را بررسی خواهیم کرد . اگر شما از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید و به آموزش وردپرس در بخش پیشخوان تسلط دارید ، اطلاع دارید که در قسمت تنظیمات ، بخشی داریم تحت عنوان پیوندهای یکتا که این قسمت تماما کنترل وضعیت پیوندهای یکتای سایت را برای شما ممکن خواهد کرد .

انواع پیوندهای یکتا در وردپرس

اگر به بخش تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا مراجعه کنید ، خواهید دید که چندین حالت به شکل زیر جهت تنظیم پیوندهای یکتا درنظر گرفته شده است :

انواع ساختار پیوندهای یکتا در وردپرس

در این بخش حالت هایی همچون : ساده ، روز و نام ، ماه و نام ، عددی ، نام نوشته و ساختار دلخواه وجود دارد . در حالتی که شما از ساختار ساده استفاده کنید ، پیوندهای یکتای شما به شکل زیر نمایش داده می شود :

https://seo90.ir/?p=123

در این حالت شما اگر نوشته ، برگه یا محصولی را منتشر کنید ، تنها چیزی که در ادامه آدرس بعنوان پیوند یکتا برای شما تولید شده و در پایگاه داده ذخیره خواهد شد ، آیدی یا همان شناسه ( ID ) محتوا است که طبق سیستم خود وردپرس ایجاد خواهد شد .

تنها ویژگی خوب این ساختار ، کوتاه بودن و یونیک بودن آن است که می‌توان آن را به راحتی بخاطر سپرده و درصورت نیاز به ارسال توسط پیامک برای کاربران ( مثلا آدرس صفحه جشنواره و … ) بسیار راحت تر و با هزینه کمتر انجام خواهد شد . این ساختار seo Friendly نیست و موتورهای جستجو زیاد به مشاهده این نوع پیوند یکتا تمایل ندارند چراکه ردپایی از کلمه کلیدی یا محتوای کلی صفحه مدنظر در آن دیده نمی‌شود .

از این ساختار میتوان برای سایت‌های خبری که محتوای بسیاری در آنها وجود دارد استفاده کرد . در این وب سایت‌ها تنظیم تمامی پیوندهای یکتا کار بسی دشوار است و به دلیل تشابه اسامی خبرها ، ممکن است پیوندهای یکتا نیز همسان باشند ، به همین دلیل عاقلانه‌ترین راه در سایت‌های خبری ، این است که از نوع ساده برای پیوند یکتا استفاده شود تا تمامی محتواها توسط آیدی آدرس دهی شوند . در این حالت تشابه پیوندهای یکتا غیرممکن است و تمامی محتواها ، آیدی و شناسه مجزا دارند و لذا پیوندهای یکتا نیز متفاوت خواهند بود .

حالت بعدی به شکل روز و نام است که در صورت انتخاب آن ، ساختار پیوند یکتای شما به شکل زیر خواهد بود :

https://seo90.ir/2023/12/23/post-title/

در این ساختار نام نوشته یا همان عنوان محتوای شما که در قسمت ” عنوان ” خواهید نوشت در داخل آدرس قرار دارد پس از جهتی برای سئو مناسب‌تر است اما مشکلی که در این حالت وجود دارد ، اضافه شدن قسمت تاریخ است که در ادامه پیوند یکتای شما قرار خواهد گرفت . این حالت نیز زیاد مورد پسند موتورهای جستجو نیست و عموما نباید تاریخ در داخل پیوند یکتا قرار گیرد .

این حالت نیز تقریبا یونیک و یکتا است و احتمال تشابه بین پیوندهای یکتا بسیار کم است مگر اینکه چندمحتوا دقیقا در یک روز و با عناوین مشابه ارسال شوند و از این جهت برای سئو کمی ایجاد محتوای تکراری نماید .

حالت سوم برای پیوند یکتا بصورت ماه و نام است که تقریبا مشابه با ساختار قبلی است ، درصورت انتخاب پیوندهای یکتای شما در حالت ماه و نام ، ساختار شما به شکل زیر خواهد بود :

https://seo90.ir/2023/12/post-title/

در این حالت تنها سال و ماه در پیوند یکتا نمایش داده می‌شود و خبری از روز نیست ! اما بازهم این تاریخ به ادامه‌ی عنوان ، یا همان نام نوشته چسبیده است که مجدد ساختار مناسبی را ایجاد نخواهد کرد .

حالت بعدی که برای پیوندهای یکتا در وردپرس می‌توان تنظیم نمود ، حالت عددی است که این ساختار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و در صورت انتخاب این حالت برای پیوندهای یکتا ، ساختار شما بصورت زیر خواهد بود :

https://seo90.ir/post-title/123

حالت بعدی که بهترین و درست‌ترین حالت برای تنظیم پیوندهای یکتا در وردپرس می‌باشد ، حالت نام نوشته است . در صورتی که از این حالت برای پیوندهای یکتا استفاده کنید ، ساختار آدرس‌های شما به شکل زیر خواهد بود :

https://seo90.ir/post-title/

همانطور که در این حالت مشاهده می‌کنید ، خبری از اعداد و ارقام و تاریخ نیست و تنها و تنها ، نام نوشته یا همان عنوان در داخل پیوند یکتا قرار گرفته است .

حالت نام نوشته کاملا seo friendly است و توصیه می‌شود همیشه پیوندهای یکتای خود را در این حالت تنظیم کنید . نکته مهم اینجاست :

حتما پس از نصب وردپرس و راه اندازی وب سایت خود ، بعنوان اولین قدم ، پیوند یکتای خود را روی نام نوشته تنظیم کنید !

این کار ، یعنی تنظیم پیوندهای یکتا حتما باید در ابتدای راه اندازی سایت انجام شود ، اگر پس از مدتی که سایت شما در حال فعالیت است ، ساختار پیوندهای یکتای خود را تغییر دهید ، آسیب بسیار شدیدی به سئو سایت شما وارد خواهد شد و تنظیم مجدد سئو سایت ، از بین بردن آدرس های قبلی از سرپ موتورهای جستجو ، تغییر مسیر و دردسرهای پیرو آن بسیار زمان‌بر است و رتبه های شما به شدت در نتایج ، تحت تاثیر و نوسان قرار خواهد گرفت .

به همین دلیل لازم است تا از همان ابتدا ساختار پیوندهای یکتا در وردپرس را روی نام نوشته تنظیم کنید .

یک حالت دیگر نیز در پیوندهای یکتای وردپرس وجود دارد که حالت ” ساختار دل‌خواه ” است و خودتان می‌توانید تنظیم کنید که ساختار پیوندهای یکتای شما به چه صورتی باشد که این حالت ممکن است برای حالت های خاصی کاربرد داشته باشد اما عموما در سایت های وردپرسی ( غیرخبری ) از حالت نام نوشته استفاده می‌شود .

تغییر ساختار پیوندهای یکتا چه مشکلاتی دارد ؟

همانطور که بالاتر گفته شد ، بهتر و لازم است که از همان ابتدا ساختار پیوندهای یکتا را روی ” نام نوشته ” تنظیم کنید . اگر سایت شما مدتی است که درحال تولید محتوا است و در نتایج گوگل نیز محتوای خود را مشاهده می‌کنید ، پس یعنی در داخل سرپ توانستید تا پوزیشن هایی را تصاحب کنید .

تغییر پیوندهای یکتای وردپرس بدون ایجاد مشکل در سئو

اگر ساختار پیوندهای یکتای شما روی مواردی بغیر از حالت ” نام نوشته ” است ، اما اکنون تصمیم دارید تا سئو خود را توسط تغییر پیوندهای یکتا به حالت ” نام نوشته ” کمی بهتر کنید ، باید چندین مورد را مدنظر داشته باشید :

  • اگر محتوای داخل سایت شما بیش از 100 محتوا است ، درنظر داشته باشید که با تغییر ساختار پیوندهای یکتا ، نتایج شما در داخل سرپ جابجایی قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت
  • اگر سایت شما بین 50 تا 100 محتوا دارد اما مدت زمان شناسایی سایت شما توسط گوگل زمان زیادی نیست ( رتبه های آنچنانی در سرپ ندارید ) می‌توانید به بهای بهتر شدن سئو ، ریسک تغییر پیوندهای یکتا را بپذیرید
  • اگر تصمیم دارید تا ساختار پیوندهای یکتا را تغییر دهید ، باید مدنظر داشته باشید که انجام تغییر مسیرها به درستی انجام شود و همگی از نوع 301 باشند چراکه برای همیشه تمامی آدرس ها باید تغییر کنند

این موارد حداقل گزینه هایی هستند که درصورت تغییر پیوندهای یکتا باید درنظر داشته باشید البته توصیه می‌شود که تمامی این موارد را توسط یک سئوکار متخصص و کاربلد انجام دهید و قبل از مشاوره با یک فرد باتجربه ، به هیچ عنوان تغییراتی این چنین اساسی در سایت خودتان اعمال نکنید .

از پیوندهای فارسی استفاده کنیم یا لاتین ؟

اگر هنگام تولید محتوا ، به بخش پایین عنوان دقت کنید ، قسمت پیوندهای یکتا را مشاهده می‌کنید که یک دکمه ویرایش در کنار آن قرار دارد که می‌توانید خودتان ساختار پیوند یکتا را تغییر دهید . در حالت پیشفرض ، زمانی که شما عنوانی را برای محتوای خود می‌نویسید ( درصورتی که ساختار پیوند شما از نوع نام نوشته یا هر ساختاری باشد که نام نوشته در داخل آن وجود دارد ) ، عنوانی که نوشتید ، در داخل پیوند یکتا قرار دارد .

اگر به فکر سئو سایت خودتان هستید ، می‌توانید ساختار پیوندهای یکتا را کمی بهبود بخشید . ممکن است عنوان مقاله شما بسیار طولانی باشد ، و بیش از 6 یا 8 کلمه باشد ، اما کلمه کلیدی شما در تمامی این عنوان وجود ندارد و بسیار کوتاه‌تر است .

از این جهت می‌توانید خودتان پیوند یکتا را ویرایش نموده و منطبق بر کلمه کلیدی خودتان ، پیوند یکتا را تنظیم کنید . این پیوند یکتا را می‌توانید بصورت فارسی بنویسید و مشکلی در سئو وجود نخواهد داشت اما آدرس های فارسی باوجود اینکه سئو فرندلی بوده و به کلمه کلیدی شما نیز نزدیک خواهد بود ، اما اگر این آدرس را بعنوان بک لینک استفاده کنید ( یعنی این آدرس را در سایت دیگری قرار دهید تا به اعتبار وب سایت شما اضافه شود ) این آدرس به صورت زیر نمایش داده خواهد شد :

https://seo90.ir/%D8%B3%D9%88%D9%84%D9%87%D8%B3%D8%A8%DA%A9

همانطور که مشاهده می‌کنید این آدرس چندان مناسب نیست و حتی مشخص نیست که برای چه محتوایی است اما اگر همین آدرس‌ها را به شکل انگلیسی بنویسیم ، یعنی قسمت پیوند یکتا را ویرایش کرده و خودمان پیوند را بصورت لاتین بنویسیم ، لینک شما بصورت زیر نمایش داده خواهد شد :

https://seo90.ir/blog

خب اکنون مقایسه کنید که این ساختار چقدر منظم ، خوانا و بامفهوم است . نکته‌ای که در مورد آدرس های لاتین وجود دارد اینجاست که آدرس خود را بصورت ” ترجمه کلمه کلیدی ” و یا ” معادل فینگلیش ” می‌توانید تنظیم کنید و نگران نباشید که در سئو سایت شما مشکلی ایجاد شود .

قراردادن آدرس ها بصورت نام نوشته و از نوع لاتین ، از بهترین حالت های تنظیم url برای صفحات سایت است . در مورد نوشتن پیوندهای یکتا بصورت لاتین می‌توان نکات دیگری را نیز خدمتتان ارائه کرد اما جهت درک بهتر ساختار پیوندهای یکتا ، می‌توانید به ساختار پیوند یکتای همین صفحه توجه کنید که به چه صورتی توسط ما تنظیم شده است . امید است از این مقاله و محتوای آن استفاده لازم را برده باشد . سئوالات و نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

در سایت وردپرسی خودتان بسادگی آب خوردن می‌توانید هر محتوای دلخواهی را از صفحه نمایش نتایج جستجو حذف کنید ! در این محتوای کوتاه و کاربردی همراه ما باشید !

0 45

انواع سطوح دسترسی در وردپرس را بشناسید و بصورت درست آنها را تنظیم کنید ! کدگذاری اصولی حقوق دسترسی در وردپرس و امنیت فایل ها بسیار مهم است ولی در این محتوا آن را برای شما ساده خواهیم کرد .

0 48
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است
دیدگاه های شما
aliali ۱۰ / ۱۴۰۲

استاد برای سایت های خبری استفاده از حالت نام نوشته مشکل داره؟

امید قدیمی ۱۰ / ۱۴۰۲

سلام نه مشکلی ایجاد نمیشه فقط چون تعدد مطالب در این سایت ها بسیار زیاده کمی مدیریت آدرس ها دشوار میشه و احتمال تشابه درصورتی که تیم تولید محتوا بزرگ باشه وجود داره

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود