بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
بمناسبت عید بزرگ فطر ، 25% تخفیف ویژه با کد : EidFetr

افزونه WPForms چیست ؟ معرفی کامل فرم ساز وردپرس

مقالات وردپرس

افزونه فرم ساز WPForms را چقدر میشناسید و از امکانات آن خبر دارید ؟ معرفی ویژگی های پرطرفدارترین افزونه فرم ساز وردپرس

3 343 5
افزونه WPForms چیست ؟ معرفی کامل فرم ساز وردپرس

همانطور که ممکن است بدانید وردپرس دارای افزونه های قدرتمندی است که انعطاف این سیستم را به شدت بالا برده و هر مدیر سایتی که به برنامه نویسی آشنایی ندارد ، میتواند ابزار هایی که مورد نیاز است را به کمک پلاگین های کاربردی روی سایت خود اجرا کند . فرم ها همواره بخش مهمی از هر وب سایت هستند برای مثال فرم ورود به سایت ، فرم عضویت ، فرم ارسال نظرات ، فرم استخدام ،فرم بارگذاری مدارک و … همگی نیاز به المان های فرم دارند به همین دلیل فرم ها بخش جدایی ناپذیر سایت ها بوده و باعث تبادل اطلاعات بین مدیر سایت و همچنین مخاطبین سایت هستند . وردپرس دارای افزونه های مختلفی برای ایجاد فرم در سایت می باشد که از اصلی ترین آنها میتوان به :

 • افزونه فرم وردپرس ( WPForms )
 • افزونه گرویتی فرم ( Gravity Forms )
 • افزونه فرم تماس 7 ( Contact Form 7 )

اشاره کرد که البته افزونه فرم تماس 7 بیشتر برای ساخت فرم تماس ایجاد شده است و امکانات بسیار کمتری نسبت به افزونه گرویتی و افزونه فرم وردپرس دارد . در این مقاله به بررسی امکانات و همچنین مزایا و معایب افزونه فرم وردپرس خواهیم پرداخت . افزونه WPForms بعنوان یکی از افزونه های فرم وردپرس ، امکانات رایگان قابل قبولی را در اختیار مدیران وب سایت قرار میدهد .

افزونه WPForms درگ اند دراپ

اول اینکه این افزونه بیش از 10 سال سابقه حضور در مخزن وردپرس را دارد و چندین میلیون نصب فعال و بروز رسانی های منظم و مهم تر از همه ترجمه به 27 زبان دنیا ( از جمله فارسی ) ، نشانی بر اعتبار بی قید و شرط این افزونه است .

ویژگی های اصلی WPForms

همانطور که گفته شد از اوایل پیدایش سیستم مدیریت محتوای وردپرس ، افزونه WPForms خودنمایی کرده و فعلا تا 27 زبان زنده دنیا ترجمه شده است که مطمئنا بازهم بیشتر خواهد شد . با توجه به نصب های فعال ( در حال حاضر بیش از 5 میلیون نصب در سراسر دنیا ) باید دید چه ویژگی هایی داخل این افزونه وجود داشت که مدیران وب سایت ها ، اقدام به نصب و استفاده از آن کردند ؟

صفحه رسمی افزونه وردپرس فرم در سایت وردپرس

در قدم اول لازم است بدانید که این افزونه به شکل ” درگ اند دراپ ” کار می‌کند ، به این معنی که ابتدا یک فرم خام در یکطرف صفحه در اختیار شما قرار خواهد گفت و شما میتوانید به راحتی هر ابزاری که نیاز دارید ، مثل فیلد درخواست شماره تماس ، فیلد درخواست سن ، فیلد آپلود تصویر ، تمامی این المان ها را از سمت دیگر صفحه ، با ماوس گرفته و در داخل فرم خالی خود رها کنید . به این ترتیب میتوانید چیدمان و المان های مورد نیاز داخل فرم خودتان را طراحی و پیاده سازی کنید . این امکان برای مدیران وب سایت که آشنایی حداقلی با افزونه ها نیز دارند بسیار کلیدی است .

دانلود افزونه WPForms

مورد بعدی که داخل افزونه WPForms مهم است ، فیلد های ورودی هستند که تعریف شده است . مهم ترین ورودی که در این افزونه قابل استفاده است ، ورودی آپلود فایل است . به عبارتی شما میتوانید از کاربر سایت خود درخواست آپلود تصاویر یا مدارک را با شرایطی خاص داشته باشید . بله ! افزونه WPForms این امکان را به شما میدهد که مواردی همچون حجم فایل ، کنترل نوع فایل ( تصویر یا پی دی اف و … ) و همچنین اعتبار سنجی آن را نیز مدیریت کنید . لذا از این جهت نیازهای بیشتری از مدیر سایت و همچنین مخاطب رفع خواهد شد .

 • امکان اتصال به درگاه های بانکی

این افزونه در حالت استاندارد قابلیت اتصال به درگاه هایی همچون Paypal را دارد اما درحال حاضر افزونه های درگاه داخلی همچون زرین پال نیز برای افزونه WPForms برنامه نویسی شده که میتوانید به راحتی در داخل فرم خود ، درخواست واریز وجه را داشته باشید

 • قالب از پیش ساخته شده

در داخل افزونه WPForms شاید بیش از صدها قالب از پیش طراحی شده وجود دارد که میتوانید بدون اقدام به ساخت فرم ، از نمونه های آماده استفاده کنید . برای مثال اگر یک فرم تماس ساده برای سایت خودتان نیاز دارید ، تمپلیت این فرم به شکل آماده داخل بخش قالب های WPForms جهت استفاده سریع وجود دارد .

 • Conditional Logic

به کمک این ویژگی میتوانید فرم های شرطی در WPForms ایجاد کنید . به عبارتی اگر تصمیم دارید تا با انتخاب هر استان ، شهر های مربوط به آن نمایش داده شود ، یا اگر جنسیت کاربر روی مرد انتخاب شد ، وضعیت نظام وظیفه ظاهر شود و مواردی از این دست ، میتوانید این مورد را توسط ویژگی Conditional Logic در افزونه WPForms پیاده کنید .

 • مولتی پیج فرم

یکی دیگر از امکانات بسیار خوب در افزونه فرم وردپرس ، امکان ساخت فرم های چند مرحله‌ای است که میتوانید فرم هایی با ورودی های زیاد را در چندین مرحله ایجاد کنید . برای مثال اگر فرم شما یک فرم ثبت نام است و داخل آن قرار است تا اطلاعات هویتی ، اطلاعاتی مثلا سوابق ورزشی ، صفحه تایید اطلاعات و نهایتا پرداخت را داشته باشد ، پس شما در حقیقت 4 مرحله خواهید داشت ، برای خلاصه شدن فرم ها و همچنین دریافت مناسب‌تر اطلاعات از کاربر ، میتوانید از امکان ساخت فرم با چند مرحله استفاده کنید که باعث زیباتر شدن ظاهر سایت و بهبود رابط و تجربه کاربری خواهد شد .

 • فرم های آفلاین

یکی از ویژگی های بسیار مناسب در افزونه فرم وردپرس امکان اجرای فرم های آفلاین است ! شما شاید در ثبت نام های کنکور یا سایت هایی همچون سایت سنجش ، یاحتی ثبت نام های دانشگاه ، بخشی از ثبت نام خود را تکمیل نموده باشید و ادامه آن را در روز بعد تکمیل کرده باشید . به عبارتی اطلاعاتی که قبلا داخل فرم تکمیل کرده بودید ، ذخیره شده و نگهداری شدند و شما بعدا مابقی فرم را تکمیل کرده و نهایتا برای مرجع مدنظر ارسال کرده‌اید . در داخل افزونه وردپرس فرم نیز این امکان وجود دارد و میتوانید فرم های آفلاین بسازید .

 • ابزار های ضد اسپم

یکی از خصوصیات مهم که باید در هر فرمی وجود داشته باشد ، ویژگی های ضد اسپم همچون گوگل کپچا یا ورودی های کپچا و کدامنیتی است که خوشبختانه امکان اجرای تمامی این موارد بروی افزونه فرم وردپرس وجود دارد .

 • اطلاع رسانی

شما میتوانید پس از تکمیل فرم ، تعیین کنید که اطلاعیه های لازم برای کاربر چگونه ارسال شود ! به ایمیل و …

 • فرم های ثبت نام کاربر

شاید شما اینگونه تصور می کنید که اگر قرار باشد تا یک پروفایل برای کاربران خودتان در داخل وردپرس ایجاد کنید ، کاربران هنگام ثبت نام باید همان فرم ورود وردپرس را که شما هنگام ورود به داشبورد مشاهده می کنید را استفاده کنند . در حالی که میتوانید توسط افزونه وردپرس فرم ، فرم های اختصاصی برای ثبت نام و ورود کاربران به شکل اختصاصی ایجاد کنید .

 • دریافت پست مهمان

پست مهمان درحقیقت مطالبی هستند که شما از کاربران خود دریافت می کنید ! اگر شما و همچنین مخاطبین شما ، هردو علاقه دارید تا کاربران سایت نیز در توسعه مطالب و محتوای سایت شریک باشند ، میتوانید فرم دریافت پست میهمان را برای آنها فعال کنید تا به این ترتیب بدون اینکه کاربران شما وارد بخش پیشخوان وردپرس شوند ، بتوانند مطالب خود را برای انتشار داخل سایت برای شما ارسال کنند ( البته مطالب اول باید توسط مدیر تایید شود )

 • واکنشگرا و ریسپانیسو بودن

یکی از مشخصه هایی که در دستگاه های موبایل بسیار اهمیت دارد نمایش درست جزئیات داخل سایت است . افزونه فرم وردپرس نیز این مورد را بخوبی بر روی هسته خود سوار کرده است لذا میتوانید برای دستگاه های مختلف ، تعیین کنید که چه نمایشی داشته باشید و برای مثال اگر در داخل لپ تاپ سه ورودی نام و نام خانوادگی و شماره تماس در کنار هم قرار دارند ، در موبایل هر سه در زیر هم باشند .

برخی ویژگی های دیگر همچون امضا های دیجیتالی ، بازاریابی ایمیلی ، موقعیت جغرافیایی و … نیز جز سایر ویژگی های این افزونه پرکاربرد هستند ، البته توجه داشته باشید که برخی از امکانات این افزونه در همان ابتدا روی نسخه رایگان وجود ندارد و یک نسخه Pro نیز برای این افزونه ارائه شده که در صورت خریداری آن میتوانید امکانات بیشتری داشته باشید . اما درکل این افزونه هم در نسخه رایگان و هم در نسخه پیشرفته ، امکانات زیادی را برای مدیران وب سایت و همچنین کاربران استفاده کننده از سایت بوجود آورده است .

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

در سایت وردپرسی خودتان بسادگی آب خوردن می‌توانید هر محتوای دلخواهی را از صفحه نمایش نتایج جستجو حذف کنید ! در این محتوای کوتاه و کاربردی همراه ما باشید !

0 68

چگونه در طراحی قالب های وردپرس ، میتوانیم طرح های مجزا و متفاوت برای صفحات برچسب انجام دهیم تا برچسب های خاصی را با دیزاین های متفاوت نمایش دهیم ؟!

0 69
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

دیدگاه های شما
محدثه ارشور ۰۵ / ۱۴۰۲
5

ممنونم خیلی خوب و عالی از افزونه فرم تماس دیگه استفاده نمیکنم از این به بعد

سامیار شمس ۱۱ / ۱۴۰۱
5

با تشکر از شما مطلب بسیار مفیدی بود

امید قدیمی ۱۱ / ۱۴۰۱

باسلام و تشکر از نظر لطف شما

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود