بخش Vip سئو نود

بهترین فرصت برای یادگیری در قسمت Vip سئو نود هم اکنون برای دانشجوبان عزیز فراهم شده است

جزئیات بیشتر
آموزش یکبار برای همیشه
دوره جدید آموزش طراحی cms با php و mysql ، مشاهده دوره

برنامه نویسی با لپ تاپ یا کامپیوتر ؟

مقالات برنامه نویسی

برای برنامه نویسی لپ تاپ مناسب است یا کامپیوتر ؟ چه فاکتورهایی را باید هنگام خرید دستگاه مدنظر بگیریم تا برای چندین سال راحتی کار داشته باشیم ؟ بررسی کامل و دقیق در این مقاله !

0 395
برنامه نویسی با لپ تاپ یا کامپیوتر ؟

یکی از سئوالات مهم در حوزه برنامه نویسی این است که با لپ تاپ برنامه نویسی کنیم یا با کامپیوتر خانگی ؟ لپ تاپ و سیستم خانگی هرکدام دارای ویژگی هایی هستند که باید با توجه به آنها ، اقدام به خرید دستگاه مدنظر خودتان کنید . اول از هرچیزی توجه داشته باشید که شما نسبت به کدنویسی و انجام پروژه های خود چه رفتاری دارید ! به این معنی که در یک محل ثابت مشغول برنامه نویسی هستید یا اینکه همواره در حال جابجایی هستید و یا قصد دارید با سیستم خود به انجام بازی و … نیز بپردازید ! در ادامه تمامی این موارد را بررسی خواهیم کرد . اول از هرچیزی این موضوع را روشن کنیم که در این مقاله تصور بر این است که سیستم خانگی و لپ تاپی که قصد خرید یکی از بین آن دو را داریم ، هردو دارای مشخصات سخت افزاری یکسان هستند و فقط نوع کاربری آنها برای ما جای سئوال است .

 • سیستم خانگی یا همان Pc

سیستم های خانگی قبل از لپ تاپ ها ارائه شدند و به نوعی سیستم های کاربردی و قدرتمندی شناخته می شوند . در سیستم های خانگی شما امکان جابجایی همانند لپ تاپ را ندارید و به عبارتی در هر محل که هستید برای اینکه به انجام کارهای خود بپردازید ، نمیتوانید سیستم خودتان را در داخل کیف گذاشته و جابجا کنید . پس اول از همه توجه کنید که شما قصد دارید تا مرتبا یا موقتا جابجا شوید یا به برنامه نویسی در یک محل عادت دارید ! اگر دانشجو هستید لزومی به خرید لپ تاپ نیست چرا که شما مطمئنا تنها برای ارائه پروژه های پایان ترم نیاز به لپ تاپ دارید و اکثر اوقات باید در منزل مشغول کدنویسی شوید .

 • قابلیت ارتقا

گزینه بعدی این است که سیستم های خانگی معمولا قابلیت ارتقا ساده تری دارند . اگر برای مثال سیستم شما از 32 گیگابایت رم ( حافظه موقت ) پشتیبانی می کند و در حال حاضر یک عدد حافظه 16 گیگابایتی بروی سیستم خودتان دارید ، درصورت پشتیبانی سیستم شما از دو عدد رم در کنار هم ، میتوانید به سادگی و صرفا با بازکردن دو عدد پیچ از بدنه کیس ، رم دوم را روی برد کامپیوتر خود جا بزنید . یا برای تغییر هارد و حافظه ذخیره سازی نیز میتوانید تنها چند عدد پیچ را باز کرده و دو عدد کابل را جا بزنید .

درکل میتوانید بیش از 50% کارهای تغییری در سیستم خانگی را خودتان حتی با آموزش های داخل اینترنت نیز انجام دهید . انجام این تغییرات در لپ تاپ حتما نیاز به یک تعمیر کار یا سرویس کار دارد . اگر از سیستم های قابل حمل در اداره جات استفاده شود هزینه سرویس و نگهداری آنها بسیار زیاد خواهد بود و از طرفی موضوع عمر دستگاه نیز وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم .

 • عمر و استحکام

لپ تاپ یک دستگاه فشرده است . مسلما قطعات آن با فناوری پیشرفته تری در کنار هم مجتمع شده و نهایتا یکپارچه شده است . در سیستم های خانگی به این دلیل که قطعات عموما تحت فشار نیستند و به راحتی میتوانند در فضای کیس شما جاشده و از گردش هوای مناسب برخوردار باشند ، بنابراین عمر دستگاه های خانگی معمولا بسیار بیشتر از دستگاه های لپ تاپ است و علت استفاده از سیستم های Pc در اداره جات و بانک و … به همین دلیل است .

 • باتری !

در سیستم های خانگی چیزی به نام منبع ذخیره انرژی وجود ندارد و اگر شما در محیطی هستید که نیاز به منبع تامین انرژی همچون باتری دارید می‌بایست از دستگاه های قابل حمل استفاده کنید که در صورت نبود منبع انرژی و یا قطعی برق ، باتری وظیفه تامین انرژی را عهده دار شود .

 • موضوع هزینه

هزینه در حال حاضر کمی پیچیده شده است . در سال های گذشته معمولا هزینه های خرید سیستم خانگی کمتر از لپ تاپ بود و همه اینگونه میدانستند که هزینه خرید یک لپ تاپ حداقل 2 برابر یک سیستم خانگی است . اما در حال حاضر سیستم های خانگی با بردهای بسیار قدرتمند در بازار قابل خرید هستند و حتی میتوان یک سیستم خانگی را چندین برابر قدرتمند تر از یک لپ تاپ بست . بنابراین اگر موضوع هزینه را بررسی کنیم میتوان گفت این مورد بسته به مشخصات ( کانفیگ سیستم ) دارد و باید باتوجه به بودجه خودتان این کار را انجام دهید .

اما یک موضوع مهم وجود دارد ! لپ تاپ های ارزان قیمت معمولا کارایی لازم برای کار در داخل اداره جات یا برنامه نویسی را ندارند و به همین دلیل شما ملزم هستید تا حداقل یک سیستم خوب را خریداری کنید ، اما در سیستم های خانگی میتوان گفت حتی کانفیگ های پایین تر نیز میتوانند نیاز های شما را برطرف کنند به همین دلیل بازهم گرایش به سمت سیستم های خانگی بیشتر می شود .

 • صفحه نمایش

در لپ تاپ ها به این دلیل که ماهیت قابل حمل بودن دستگاه باید حفظ شود بنابراین نمیتوان لپ تاپ هایی با سایز نمایشگر های بسیار بزرگ را تولید و روانه بازار کرد ، اگر هم وجود داشته باشد این دستگاه ها قابلیت حمل پایین تری دارند . حتی لپ تاپ های 17 اینچ نیز به سختی داخل کوله های لپ تاپ جا می شوند . اما در سیستم های خانگی شما میتوانید مانیتور هایی با هر سایز دلخواه را ( بسته به خروجی های تصویر داخل کیس ) به کیس خودتان متصل کرد و از وضوح و اندازه تصویر لذت ببرید . این گزینه یکی از فاکتور های مهم برای سیستم کاری شما است .

 • حافظه ذخیره سازی

در داخل دستگاه های لپ تاپ ، در رنج های پایین تا متوسط ، معمولا حافظه های داخلی 1 عدد هستند و گاها میتوان در کنار آنها از حافظه های ssd استفاده کرد که نهایتا شما دوعدد حافظه اصلی خواهید داشت که ظرفیت حافظه های اس اس دی معمولا کمتر است . اما در سیستم های خانگی میتوانید با داشتن یک دیسک سخت ، یک دیسک سخت دیگر نیز اضافه نموده و همچنین یک هارد دیسک SSd نیز اضافه کنید تا سرعت و میزان حافظه ذخیره سازی سیستم شما چندین برابر شود . در حالت کلی همانطور که در اول مطلب اشاره شد ، ارتقا و مدیریت سیستم های خانگی بسیار راحت تر از لپ تاپ است .

 • هزینه تعمیرات یا تغییرات

هزینه تعمیرات یا تغییرات در دستگاه های خانگی به نسبت لپ تاپ پایین تر است و شما میتوانید به راحتی به پاساژ فروش قطعات کامپیوتر رفته و قطعه مورد نیاز خود را خریداری کنید و خودتان آن را تعویض نمائید . اما در مورد لپ تاپ ، برای هرگونه تعویض و همچنین تعمیر باید دستگاه خود را تحویل تعمیر کار داده و صبر نمائید تا پروسه تغییر یا تعمیر انجام شود . همچنین تغییرات در سیستم های خانگی ساده تر است به این معنی که اگر نیاز دارید تا کیفیت صدای بهتری داشته باشید ، میتوانید اسپیکرهای رومیزی قوی تر خریداری نموده و روی کیس خود متصل کنید . شاید اکنون اینگونه بگوئید که این کار برای لپ تاپ نیز قابل انجام است اما در اینجا دو نکته مهم وجود دارد . اول اینکه اگر برای لپ تاپ خود اسپیکر های بزرگ خریداری کننید ، امکان حمل آنها به راحتی وجود ندارد و مجبورا باید در محل کار خودتان آنها را رها کنید تا هرزمان لپ تاپ در محل کار شما مستقر شد ، اسپیکر نیز به آنها متصل شود . همچنین کیفیت صدای اسپیکر هنگام اتصال به لپ تاپ پایین تر از سیستم های خانگی است چرا که برق تامینی توسط سیستم خانگی برای کل قطعات آن قوی تر است و در لپ تاپ به نوعی بار اضافی روی باتری و همچنین منبع تغذیه وجود دارد .

یک موضوع دیگر تغییرات کلی است ! احتمال دارد شما در یک سیستم خانگی بتوانید تا چندین قطعه مختلف را روی همان برد ارتقا دهید و برای چندسال دیگر نیز عملکرد سیستم خود را گارانتی کنید اما در مورد لپ تاپ به احتمال زیاد باید کل دستگاه را تعویض کنید که این نیز دور از انتظار نیست .

 • فضای مورد نیاز

یکی دیگر از فاکتور های مهم برای شما ممکن است فضای محل کاری باشد ، اگر دانشجو هستید و یا در منزل و محل کار خودتان ( یا مثلا کتابخانه دانشگاه که البته نیاز به حمل دستگاه دارد ) فضای شما جهت کار کمتر است ، دستگاه خانگی به درد شما نخواهد خورد و لازم است که از لپ تاپ استفاده کنید .

 • آسیب دیدگی

درهرصورت فضای پشت لپ تاپ برای جای دادن تمامی قطعات لازم جهت کار دستگاه محدود است و از این جهت باید گردش هوای مناسبی را توسط فن های خنک کننده یا ایجاد ارتفاع در زیر دستگاه فراهم کرد . از این جهت نمیتوان فشار زیادی به دستگاه وارد کرد و بعد از چند ساعت کار متداوم با آن ، بهتر است تا حداقل نیم ساعت به دستگاه تایم استراحت داد اما در سیستم های خانگی چنین نگرانی هایی وجود ندارد .

 • هزینه های جانبی

هنگام خرید یک لپ تاپ تمامی موارد لازم همچون نمایشگر ، کیبورد ، اسپیکر  و ماوس برای شما داخل یک بسته جمع شده است اما هنگام خرید کامپیوتر ، مقصود اصلی کیس کامپیوتر است و لوازمی همچون مانیتور ، ماوس ، کیبورد ، بلندگو و میکروفون یا حتی وبکم باید به شکل مجزا خریداری شود . اما در مجموع بازهم هزینه کل این پک ، ارزان تر از لپ تاپ همرده خود خواهد بود . همچنین یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد که اگر قصد دارید تا با لپ تاپ برنامه نویسی کنید ، کیبورد شما بیشتر از همه قطعات مورد فشار است و اکثر برنامه نویسان در این موارد یک کیبورد جانبی به لپ تاپ متصل می کنند تا کیبورد اصلی دستگاه مورد آسیب در بلند مدت واقع نشود لذا این هزینه ها را نیز باید مدنظر داشته باشید . ضمن اینکه اکثر کاربران لپ تاپ ، اگر کیبورد به همراه نداشته باشند ، حتما یک عدد موس دارند چون کارکردن با بخش موس پد لمسی خود لپ تاپ برای آنها خسته کننده است . به عبارتی درصورت استفاده از هر دو دستگاه ( لپ تاپ یا سیستم خانگی ) شما ملزم به خرید موس یا کیبورد خواهید بود .

جمع بندی

این موارد اصلی ترین فاکتور هایی هستند که باید قبل از اقدام به خرید سیستم خانگی یا لپ تاپ به آنها توجه داشته باشید . البته بعنوان یک جمع بندی کلی میتوان اینگونه گفت که اگر لپ تاپ شما قرار است تا در طول سال تنها چندبار از روی سیستم شما بلند شده و به محل دیگری منتقل شود ، میتوانید همان میزان سخت افزار لپ تاپ را تبدیل به یک کامپیوتر خانگی با هزینه منصفانه تر نموده و از هزینه باقیمانده برای سایر موارد استفاده کنید . لذا در هرصورت سیستم های خانگی به صرفه‌تر ، مقاوم‌تر و ارزان‌تر هستد و برای کارهایی همچون برنامه نویسی و حتی بازی بسیار کارآمد !

 

 

امید قدیمی

امید قدیمی هستم ، 8 سال است که در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت می کنم . توسعه دهنده فرانت اند ، طراح و برنامه نویس انواع وب سایت های وردپرسی ، فعال در زمینه تولید محتوا و سئو وب سایت

نقشه راه فرانت

اگر قصد دارید تا یک طراح ماهر باشید ، ما درست ترین مسیر را برای شما فراهم کردیم و فقط کافیست همراه ما باشید

شاید این مطالب نیز برای شما جالب باشد

برای یادگیری سریع گیت ، کافیست تا اصلی ترین و عمومی ترین دستورات گیت را یاد گرفته و شروع کار با آن را آغاز کنید . در این مقاله بیش از 40 دستور را خدمتتان ارائه کردیم .

2 240

در این مقاله زبان هایی که برای بخش برنامه نویسی وب مورد استفاده هستند را بررسی نموده و ویژگی های هرکدام را شرح دادیم تا با توجه به پتانسیل خودتان و به دور از تعصب شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی دلخواه نمائید .

2 582
دیدگاه ها و نظرات
توجه کامنت های انگلیسی تایید نخواهند شد در صورت داشتن مشکل ، قبل از ارسال دیدگاه نظرات سایر دوستان را نیز مطالعه فرمائید برای مشاهده پاسخ دیدگاه ها بر روی علامت " " کلیک کنید
اشتراک دیدگاه
captcha
تکمیل تمامی فیلد ها الزامی است

آموزش های رایگان بیشتر در آپارات و یوتیوب سئو نود
کانال آپارات سئو نود چنل یوتیوب سئو نود